Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ÇALIŞMA VE AİLE

23.08.2014 10:26

Evlilikte eşler arasında dayanışmanın bir olgusu olan kadınların da aileye ekonomik katkıları gözönüne alınarak çalışma hayatına başlamaları nedeniyle aile bütünlüğü çoğu zaman tehlikeye girmekteydi. Özellikle SGK kapsamında çalışan her çalışanın durumu birbirinden farklılık arzediyordu. Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK isimli üç koldan çalışan aile bireylerinde özellikle memurlarda tayin adı verilen il içi ya da iller arası yer değiştirme suretiyle görevlendirmeler yaşanmaktaydı. Bu durumda ailenin bütünlüğünü bozabilecek durumlar arzediyordu.

İşte tüm bu aksaklıkları gidermek toplumun en küçük yapı taşı aileyi bir arada tutmak amacıyla Resmi Gazete'de yürürlüğe giren bir yönetmelik ile bu sıkıntı bazı şartlara da bağlı olsa bir nebze hafiflemiş olacaktır.

Nedir bu yönetmelik peki ?

SON 3 YIL PRİM ŞARTI 
Birçok konuyu düzenleyen yönetmeliğin dördüncü maddesi eş durumundan tayinle ilgili yenilikleri içeriyor. Burada çok önemli bir detayı hatırlatmakta yarar görüyorum. O da memur olmayan eş için yapılacak tayin konusu. Değişikliğe göre memur SSK'lı ya da Bağ-Kur'lu olan eşinin bulunduğu şehre tayin isteyebilecek. Burada ölçü ise memur olmayan eşin son 3 yıl içinde kesintisiz olarak sosyal güvenlik primi ödemesi. Konuyu bir örnekle açıklayalım. Devlet memuru Ahmet Bey Kayseri'de bir bakanlığın taşra teşkilatında görev yapıyor. Eşi Ayşe Hanım ise Bolu'da özel bir şirketin muhasebe biriminde çalışıyor olsun. Eğer Ayşe Hanım bu işyerinde en az 3 yıl kesintisiz sigortalı çalışıyorsa, Ahmet Bey Bolu'ya eş durumundan tayinini isteyebilecek. Aynı şekilde Ayşe Hanım'ın Bolu'da bir kırtasiye dükkânı bulunsa ve 3 yıldır Bağ-Kur sigortalısı olarak esnaflık yapıyor olsa yine tayin gerçekleşecekti. Aynı durum milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olanların memur olan eşleri için de geçerli.

 

31 Temmuz çağrısı

Torba tasarının 126 maddesinin kabul edilmesinden sonra, 22 madde görüşülmeden Meclis tatile girmişti. 20 milyonu ilgilendiren bu yasanın ertelenecek olması, başta borcu bulunanlar olmak üzere vatandaşları tedirgin etmişti. Yasanın kalan kısmının 28 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanı'nın yemini dolayısıyla toplanacak Meclis'te kolayca çıkarılabileceğini söylemiş ve bu konuda çağrıda bulunmuştuk. Çağrımız yankı buldu ve 28 Ağustos'tan sonraki dönemde öğretmen atamalarıyla birlikte kalan maddelerin de çıkarılması kararı alındı. Böylece milyonların beklediği Torba Yasa ekime kalmadan çıkarılıyor. Burada ikinci bir talep, borçlar için getirilen 30 Nisan 2014 tarihinin de temmuz sonuna kadar uzatılması. Umarız bu da çözülür...

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3330 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri