Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ 40 YAŞINDA

10 Aralık 2013 Salı

Çukurova Üniversitesinin 40. Yılında herşey çok anlamlıydı. Zira küçük bir barakadan kocaman Üniversiteye dönüşen ve ekip çalışması ile tamamlanan bu süreç ve hala da kaliteli ve özverili çalışmalarla daha da ileriye gidecek olan Üniversite Çukurova’ya hayat verme rolünü ziyadesiyle yerine getirmektedir.

Çukurova Üniversitesi 30 Kasım 1973’te Türkiye’nin 11. Üniversitesi olarak Seyhan Baraj Gölü’nün Doğu yakasında 22.000 dekar arazi üzerinde kuruldu. 3 Aralık 1973’te Prof.Dr. Mithat Özsan Üniversitede Rektörlük görevine başladığında üniversite kadrosunda 8’i profesör, 16’sı doçent olmak üzere toplamda 24 öğretim üyesi bulunuyordu.

Temeli dönemin Başbakanı tarafından 5 Ocak 1971 ‘de atılan Çukurova Üniversitesi tarım, sağlık ve teknik, sosyal ve kültürel alanlarda yaptığı katkılarla bölgenin ilerlemesine hizmet etmiş bugüne kadar büyüyen ve ilerleyen çehresiyle onbinlerce mezunu ile ülkemizin önde gelen üniversiteleri arasında yerini almıştır.

1969 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan “Adana Ziraat Fakültesi ile” 1972 yılında Atatürk Üniversitesine bağlı olarak kurulan “Çukurova Tıp Fakültesi’nin” yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesiyle 1973 yılında kurulmuştur.

40. yaş günü kutlamaları 30 Kasım 2013 tarihinde Çukurova Üniversitesi Kongre merkezinde gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Üniversite Rektörü Sayın Mystafa Kibar konuşmasında; “Kırk yıl önce zor koşullar altında kurulan bu üniversite, bir odada bir grup insanın vizyonu ve güçlü yürekleri sayesinde kurulabilmiştir. Bilinmelidir ki üniversite gibi büyük bir kurumun kurulması, gelişmesi ve ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer alması hiç de kolay bir süreç değildir. Bütün bunların hepsi burada bulunan veya değişik sebeplerle burada bulunmayan birçok kişinin büyük ve özverili çalışmaları sayesinde olabilmiştir. 1973 tarihinde ilk kuruldu zamanlarda eğitim kurumunda sadece 25 öğretim üyesi mevcutken 1993 yılında bu sayı 1024’e ulaştığını vurgulayan Kibar konuşmasına devam etti. “ 40. Yılında üniversitemiz bugün 2065 akademik personele ulaşmış, 46  bini aşkın öğrencisi ile uluslararası bir kimliğe sahiptir”. Hedeflerinin daha kaliteli, daha modern, daha öğrenci merkezli eğitim verme ve dünya üniversitesi olmak olduğunu belirtirken konuşmasına devam etmektedir. “Günümüzde, üniversitelerin sadece eğitim yapan ve bilimsel çalışmalar üreten bir kurumdan daha çok toplumun temel sorunlarına çözümler getiren bir yapıya büründüğü göz ardı edilemez. 16 fakülte, 5 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuvarı, 3 enstitü ve 32 araştırma ve uygulama merkezi ile toplumun önemli sorunlarını ele alan ve çözümler üreten kimliği ile daha nice yıllarda varlığını sürdürmeye deva edecektir” dedi. Konuşmasının sonunda; dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’i 5 Ocak 1971 yılında üniversitenin temeli atılırken söylediği “Üniversite müesseseleri yolumuzu aydınlatmak için vardır cümlesi her zaman Çukurova Üniversitesi’nin düsturu olmuştur” diyerek ayrıca ilk rektör Prof.Dr. Mithat Özsan’ın da üniversitenin gelişmesi konusunda emeklerine de vurgu yapan Kibar verilen emanete öğrenci öğretim elemanları ve idari personelle sahip çıkıldığının altını çizdi.

Öğrenciler adına Nazlı Özmen’de konuşmasında; “Çukurova Üniversitesi benim hayatımda vazgeçilmez bir yerdedir, hergün yeniden doğuyor ve güçleniyoruz. Gelecekte de bu ailenin parçası olarak geleceğe vereceğimiz hizmetlerle yolumuza devam edeceğiz” diyerek Çukurova Üniversitesi öğrencisi olmanın ayrıcalığını vurguladı.

 

 

 

 


 

Dünden bugüne Rektörlerin bir araya geldiği yaş gününde; Prof.Dr. Mithat Özsan, Prof.Dr. Can Özşahinoğlu, Merhum hocamız Prof.Dr. Lütfullah Aksungur’un yine üniversitemiz hocalarından olan oğullarının babalarını temsilen Prof.Dr. Varol Aksungur ve Prof.Dr. Erol Aksungur ve Prof.Dr. Yalçın Kekeç’ e Üniversite Rektörü tarafından plaket verilmesiyle 40. Yaşgünü kutlamaları tamamlanmış oldu.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4224 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri