Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Demoklesin Kılıcının Gölgesindeyiz...

28 Eylül 2012 Cuma

Oslo Görüşmelerinde herkes sözleşmiş gibi ağızlardan çıkan Barış’a gidiyoruzdur. Oslo Görüşmeleri, Oslo görüşmesi ya da  Oslo müzakereleri hepimizin bildiği gibi; bazı MİT yetkilileri ile PKK yöneticileri arasında 2009 ya da 2010 yılından beri Norveç'in başkenti Oslo'da yapılmış olan gizli görüşmelerdir. Görüşmelerin tam olarak ne zaman başladığı, kaç kez yapıldığı ve halen sürüp sürmediği bilinmemektedir.

Şimdi gelelim tarihin önceki dönemlerinde Oslo Görüşmesine benzer görüşmelerin varlığına. Oslo'da yapılan benzer görüşmeler zamanında Fransa, İngiltere ve ABD’nin aslında sömürgeleri konumları olan ülkelerden Kolombiya ve İsrail-Filistin hakkında yapılmıştır. Sonuç ABD, Fransa ve İngiltere lehine olmuş ve asla orda savaşlar son bulmamış hatta sanki savaşın başlaması için yapılan anlaşmaya imza atılmıştır.

Aslında üç ülke bunu hep yapıyorlar, önce yokedecekleri kurban ülkeleri gözlerine kestiriyor o ülkelerden kendilerine karşıtmış gibi gösterdiği aslında yanan ateşe elini tutmasında maşa görevi gören kişileri seçiyor ülke yönetimini teslim ediyor. Sırtını sıvazlıyor (ben şahsım olarak sırtım sıvazlandığında acaba derim vücut bütünlüğümün bozulması için darbe nereme gelecektir bunu düşünürüm böyle durum ve zamanlarda) her türlü desteği esirgemiyor hissettirmeden tahakkümü altına alarak demoklesin kılıcını gizleyerek sırtlarından vuracağı, vücut bütünlüğünü bozmanın en acıklı tarafı olan başlarını alacağı zamanı kolluyor. Küçük veya büyük çapta kurban ülkelerin aleyhine sorunlar çıkartıyor fakat en güzel taktik yanlarında imiş gibi görünüyor. Sonra nasıl oluyorsa oluyor amacına ulaşıyor o yarattığı sırtını sıvazladığı kişiyi terörist ilan edip ülkede isyan  çıkarmak için yeni maşalarla eski maşanın miadını dolduruyor keşke sadece o maşanın miadı dolsa ülke ve vatandaşlarda topyekün kurban gidiyor.

Ülkeler bazında bu görüşmelere göre beklenen ve istenen sonuçlar için Barış Barış diye bağırılsa da aslında hiç de Hukuk Terminolojisine uymayan ama kulağa güzel gelen işte analar ağlamasın barış olsun söylemleri ile insanlara ütopya yaratılmıştır. Görebilene sonuçların da vehameti ortadadır zaten.

Türkiye için de durum budur aslında. Bizdeki PKK  terör örgütünün silaha sarılmaları silahlı eylemlere kalkışmaları uluslararası hukuk statüsü içinde değerlendirilmediğinden, eylemleri, yani  yaptıkları katliamlar, adam kaçırma, terörün finansmanı için uyuşturucu kaçakçılığı vs eylemleri ulusal ceza hukukunun konusunu teşkil ederler.

O nedenledir ki, uluslararası hukukun bir kurumu olan “Barış” bu fiillerle söz konusu olmaz. Ya Silah Bırakırlar Ya Da Devlet Gücü Kullanılarak Silahtan Arındırılırlar. Aslında Oslo görüşmelerinde devlet önceki benzer görüşmelerde oyuna gelen ülkeler gibi bu oyuna gelmiştir. Görüşmelerde BM Güvenlik Konseyi’nin iki daimi üyesinden biri “Hakem Devlet”, diğeri ise “Gözlemci Devlet” olarak orada bulunmaktadırlar. Türkiye’nin  Bunu Kabul Etmesi Dahi Büyük Bir  Yanlıştır. Silah bırakılması için masaya oturabiliriz demek ve onca gazinin şehidin olduğu ülkemizde bunları unutun ülkeyi bölmeye hazır olun demenin sessiz yaptırımıdır. Terörü kullanarak askeri polisi katledip halka zarar verenlerle varılacak bir mutabakatın, bu eylemlerin mağdurlarının da içine sindirebileceği ve onların tatmin olabileceği unsurları taşıması gerektiği tartışmasızdır. Bu nedenle, PKK terör örgütünün militanları komşu ülkelerdeki kamplarından sınırı geçip Türkiye’ye girerek saldırılarına devam ettiği ve silah bırakmadığı sürece Türkiye’nin terör örgütüyle hem de İngiltere’nin hakemliğinde  masaya oturmaması gerekir. Bu ne demektir biliyor musunuz?

Ülkemizin huzuru maalesef ki onların elindedir demektir.  

Birilerinin; bu gelişmeleri gözardı ederek ne gazilerimizi ne de şehitlerimizi düşünmeden silahlı terör örgütü ile masaya oturmaya hazırlanırken acaba vereceğimiz tavizler nelerdir?

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2030 defa okunmuştur
keşke...
Diş Hekimi Adil
keşke türk halkı gerçek tehlikenin farkına varabilse...yazınızın daha büyük kitlelere ulaşabilmesi dileğiyle... .
28 Eylül 2012 Cuma 14:18
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
günaydın
Murat KARA
GERÇEKTEN DE DEDİĞİNİZ GİBİ ÜLKEMİZ BATAK İÇİNE ÇEKİLDİ AMERİKA'NIN İSRAİL'İN OYUNLARI ÜLKEMİZ ÜZERİNDE TUTTU SAĞOLSUN BİZİM POLTİKACILARIMIZDA KENDİLERİNE VERİLEN NEMALAR YÜZÜNDEN İSRAİLE BOYUN EĞİYORLAR ALLAH YARDIMCISI OLSUN ASKERİMİZ- POLİSİMİZ ŞEHİT OLUYOR GAZİ OLUYOR KİMİN UMURUNDA ADAMLAR NASIL SA İSRAİL TARAFINDAN NEMALANDIRILIYORLAR ŞEHİT ANALARI EŞLERİ AĞLIYOR İKİ MİLLETVEKİLİ GELİP BAŞINI SIVAZLIYOR SONRA UNUTULUYORLAR TELEVİZYONUN BİRİNDE ÇIKIYOR BİR İKİ AY SONRA ASKERİN EVİNE TEDAŞ İCRASI GELDİ DİYE O TELEVİZYON İKİ GÜN SONRA RTÜK TARAFINDAN TEHDİT EDİLİYOR SEN NASIL BÖYLE BİR YAYIN YAPARSIN DİYE ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.
28 Eylül 2012 Cuma 10:35
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri