Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

DENETİMLİ SERBESTLİK ve ELEKTRONİK KELEPÇE

14 Şubat 2013 Perşembe

İlgili kamuoyunun da malumları olduğu üzere; 6411 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfaz Hakkında Kanunda değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Cumhurbaşkanınca onaylanarak 31/01/2013 tarihli Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Denetimli serbestlik tedbiri, tüm dünyada ve ülkemizde hapis cezasının alternatifi olarak uygulanan insan onuruna yakışır modern bir infaz yöntemidir.

6291 sayılı Kanun tarafından Ceza İnfaz Kanunu’na eklenen hükümle, koşullu salıverilmenin 1 yıl öne çekilmiş ve mahkumların 1 yıl erken tahliye olmasının önü açılmış idi. Ancak bu hükümlünün bu haktan yararlanabilmesi için en az 6 ay açık cezaevinde kalma veya açık cezaevine ayrılma süresinin tamamlanması aranmakta idi. Şimdi yapılacak değişiklikle, bu 6 aylık süre şartının 31.12.2015 tarihine kadar ertelenmesi öngörülmektedir. Bu hüküm yasalaştığında, 6 ay şartı aranmaksızın, cezalarının koşullu salıverilme tarihine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin salıverilmeleri mümkün olabilecektir. 

Hakkında denetimli serbestlik kararı verilerek bu sisteme dahil edilen yükümlülerin de uyması gereken kurallar ise aşağıda sıralanmıştır.

(1) Hakkında denetimli serbestlik kararı verilen yükümlü, denetimli serbestlik müdürlüğünün yaptığı çağrılara, hazırlanan denetim planına, iyileştirme çalışmaları kapsamında belirlenen yükümlülüklere, kararın infazı ve denetim için belirlenen kurallara ve denetimli serbestlik personelinin uyarı ve önerilerine uymak zorundadır.

 (2) Yükümlülüğün elektronik cihazlar kullanılmak suretiyle yerine getirilmesine karar verilmesi durumunda, yükümlü elektronik kelepçe ve diğer cihazlar ile ilgili üniteyi usulüne uygun olarak kullanmak ve korumak zorundadır.

 (3) Yükümlü, denetimli serbestlik personeli ile cezaların infazında görev alan diğer kurumların personeline saygılı davranmak, müdürlüğün ve diğer kurumların işleyişinin bozulmaması ve güvenliğinin tehlikeye düşürülmemesi için gerekli özeni ve dikkati göstermek zorundadır.

 (4) Yükümlü, müdürlüğe alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi altında ya da kesici, delici aletler ve ateşli silahlarla gelemez ve bu şekilde yükümlülüklerin yerine getirilmesine yönelik çalışmalara katılamaz.

 (5) Yükümlü yerleşim yeri adresini değiştirir ise yeni adresini müdürlüğe bildirmekle yükümlüdür. Yeni adresin bildirilmemesi ve adres kayıt sisteminden de tespit edilememesi halinde, yükümlünün eski adresine yapılan tebligat geçerli sayılır.

 (6) Askere alınan yükümlü, müdürlüğe durumunu bildirmek ve ilgili belgeleri iletmek, mahpusluk ya da askerlik durumu sona eren yükümlü on gün içerisinde denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmek zorundadır.

 (7) Bu maddede belirtilen kurallar yükümlülük yerine geçer. Yükümlü bu kurallara uymak ve katlanmak zorundadır.

 (8) Yükümlü başka denetimli serbestlik müdürlüğüne nakli gerektirecek şekilde yerleşim yeri adresini değiştirmek isterse bu durumu ve yeni adresini önceden denetimli serbestlik müdürlüğüne yazılı olarak ve gerekçesiyle birlikte bildirmekle yükümlüdür.

 (9) Nakil talebi kabul edilen yükümlü, nakil kararının tebliğinden itibaren beş gün içinde yeni yerleşim yeri adresinin bulunduğu denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmek zorundadır.

 (10) İzin kullanan yükümlüye izin belgesi verilir. Yükümlü, iznini geçirdiği yerdeki denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat ederek izin belgesini denetimli serbestlik müdürlüğüne imzalatmak zorundadır.

Hakkında denetimli serbestlik kararı verilerek ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlüler;

Hakkında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazına karar verilen hükümlü ceza infaz kurumundan çıktıktan sonra üç gün içerisinde talebinde belirttiği denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmek zorundadır.

Ceza infaz kurumundan ayrıldıktan sonra, talebinde belirttiği denetimli serbestlik müdürlüğüne üç gün içinde müracaat etmemesi, hakkında belirlenen; Yükümlülüklere, Denetimli serbestlik müdürlüğünün hazırladığı denetim ve iyileştirme programına, Denetimli serbestlik personelinin uyarı ve önerilerine,  Denetim planında yükümlülüklerin infazına ilişkin belirlenen kurallara,  uymamakta ısrar etmesi, Ceza infaz kurumuna geri dönmek istemesi, halinde,  kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesine karar verilmesi, infaz hakiminden talep edilir.

Hükümlü hakkında;

İşlediği iddia olunan başka bir suçtan dolayı,  tutuklama kararı verilmesi, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaya başlanmasından önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı yedi yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturmaya devam edilmesi, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaya başlandıktan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı bir yıl veya daha fazla olan kasıtlı bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturma başlatılması, halinde, infaz hakimi tarafından, hükümlünün kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesine karar verilir.

33 bin 976 kişinin bu yasadan faydalanmak suretiyle tahliyeleri mümkün olduğunda bu sayının 20 bin kadarına elektronik kelepçe ile izleme uygulaması da başlamış olacaktır. Avrupa ülkeleri ve ABD'de uygulanan yöntem olan bu uygulama İngiltere ve Almanya’da benimsenmiştir. İngiltere’de özellikle bu uygulama nafaka ödemeyen eşlere uygulanırken, ayrıca suçlular için de hapis cezası yerine ceza süresi kadar okul, hastane, huzurevi gibi kamu kurumlarında çalışma uygulamasının getirilmesi durumu mevcuttur.

Almanya’da da uygulaması olan bu yöntemin Türkiye’deki uygulaması nasıl olacak o da merak konusudur.

Konuyu anlattıktan sonra belki de en çok merak edilen sorulardan biri de hem hapis cezası hem de adli para cezası alan ve bu yasadan faydalanan bir hükümlünün durumu ne olacaktır.

Şu anda denetimli serbestlikten faydalanan ve 5237 sayılı TCK öncesi yani 765 sayılı TCK ile 25 yıl hapsi ve 15,300 tl adli para cezası alan bir mahkum; hapis cezası bitmek üzere olduğu halde adli para cezasını yatırmazsa şu an 15,300 tamamlanana kadar  hapis cezası süresi ne olur ya da  bunu tecil ettirebilir mi gibi bir sorunun cevabı da ;  

5237 sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu’nun 52. maddesi uyarınca günlüğü 20 TL. üzerinden hesaplandığında 765 gün, günlüğü 100 TL. üzerinden hesaplandığında 153 gün hapis cezası söz konusu olur.

Buna göre de mahkum hakkında hükmedilen mahkumiyet kararında adli para cezasının 1 güne tekabül eden miktarı belirtilmiş olup hesaplama buna göre yapılmaktadır. Ayrıca yasa da belirtildiği gibi de; adli para cezasından çevrilen hapsin infazı ertelenemez yani (tecil söz konusu olmamaktadır)

 

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 27650 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri