Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

DERSHANECİLİK, 4+4+4 SİSTEMİ

10 Eylül 2012 Pazartesi

Türkiye’nin eğitim sorunu yıllardır hep konuşulan ama bir türlü çözülemeyen kangrene dönüşen yaradır. Kangrene dönüşen yaranın vücut bütünlüğüne zararı yadsınamaz olup cerrahi müdahale ile derhal atılması elzemdir. Bu cihetledir ki yıllardır toplumumuzu yönlendiren toplumumuzu geleneğimizi göreneklerimizi bozan bu sistemin tez elden ele alınması gerekirken yıllarca kangren haline dönüştürülmesinde dershanelerinde bu sorunun baş aktörü oldukları artık bilinmelidir.

Son zamanlarda artık Türkiye’de eğitim okullarda değil dershanelerde yapılmaya devam etmektedir. Dershanelerin statüsü normal eğitim okullarından öyle ayrılmıştır ki artık çocuklar sırf dershaneye gitmek için okula devam etmediği zamanlarda rapor alma durumuna gider olmuşlardır. Adım başı dershaneler mantar gibi çoğalarak rant kapısına dönüşmüştür. Bu kadar dershane olacağına ki madem ki buralarda kalifiye hocalarımız mevcutsa! O zaman elbette ki kapansın veya birleşerek özel okula dönüşsün Hatta devlet okulları da kalkarak eğitimde fırsat eşitliği olsun. Fakir aile çocuğu da hem devlet okulunun aile birlikleri tarafından alınmış kararlarıyla okulun bütçesine rızkından keserek katkıda bulunurken ve de dershaneye de çocuğunu göndermek için yine borç batağına giriyorsa kalksın devlet okulu ve dershaneler ve her biri kaliteli hocalardan oluşan ekiplerle çocuklarımız hepsi eşdeğer olarak okusunlar. Masraf tek olsun. Kaldı ki özel okullara eğitimde de öğrencinin masrafı yüklenileceğine göre eğitim rant kapısı olarak dershanecilikle değil kaliteli ve çağı yakalayan okullaşma ile sağlansın. Bu çocuklar bizim, at yarışı değiller birilerinin rant kapısına değnek olmaya artık yeter diyelim. Sağlam toplum sağlam birey yetiştirmek için her birimiz üzerimize düşeni yapalım.

Gelelim 4+4+4 ‘e. Nedir bu feryatlar anlamış değilim. Çalışan çalışmayan tüm anneler çocuklarını ayı  veya yaşı kaç olursa olsun okul öncesi eğitime göndermiyor musunuz? O kadar küçücük bedenler zaten sabah sizlerle kalkıp okul öncesı egıtım verılen kreşlere gitmiyor mu? Oralarda 3 tane gerçekten hoca varsa çoğu stajyer olan yerlere teslim etmiyor musunuz? Bu çığlıkları bu rapor almaları anlamakta güçlük çekiyorum. Şu mudur sizleri rahatsız eden. Çocuğu çalışan annede çalışmayan anne de oraya bıraktığında akşama kadar rahat huzurlu başında durması gerekmıyor ama 66 aylık çocuklar başlayınca okula feryat figan neden çünkü annesi çocukla okulda durmak zorunda çocuğun yükü tüm gün boyunca üstünde. Evet kusura bakmayalım ama biz gerçekten aile kültürünü yok ettik. Küçük çocuklardan büyük çocuklara kadar her yavrumuz okul çıkışında eve giderken ayran, meyve suyu ve tostla gidiyor. Haydi aileler biraz duyarlı olmaya. Bizlere bu çocuklar sırf evlendin al sana çocuk diye verilmiyor. Bizlere bu çocuklar emanet tıpkı bedenimiz gibi tıpkı nefes alışımız gibi. Geleceğimizi yönlendiren bizlerin vurdumduymaz işte evlendim çocuğumda oldu diye ego tatmini için verilen evlatar değildir bu fertler. Toplum dejenerasyona uğramıştır düzeltmekte ferdi, aile ve devlet olarak küçükten eğitmekten geçer.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2084 defa okunmuştur
iyi bir yazı
murat Kara
insanlar çocuğum okusun diye neler çekiyorlar dersanecilik dediğiniz gibi bir rant kapısı ama böyle giderse artık zor gibi bu dersanelerin kapanması ancak ilerde insanlar okumakdan vaz geçerse biter bu sistem.Yaş konusunda tam bir siyaset var sadece siyaset yoksa hep bu akrşıyım diyenler genelde aydın kesim diye geçinenler neden gönderiyorlar 3 yaşındaki 4 yaşındaki çocuklara özel eğiticiler tutuyorlar.
26 Eylül 2012 Çarşamba 14:33
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri