Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

DUYULMASI GEREKEN SESLER VE TALEPLER....

11 Ocak 2013 Cuma

Yazı dizimi 8 bölümden oluşturmuş olup bugün de mailime bu konuda gelen örnek ve talepleri köşeme maillerde köşeme taşınmasını istenmesi nedeniyle taşıma gereği duyuyorum. Gözden kaçtığını düşündüğüm ve ayrıca mailime de İvedi notuyla köşeme taşınmasını ve kamuoyuna sese ses vermek ilkesiyle yayınlamamı öncelikle istenilen maillerime yer vereceğim bugünkü yazımda yazı dizimin 8 bölümünün sonunda anlatılanların canlı delilleri olacağı kanaatindeyim.

Seri yazılarımda III no’lu yazılarım altına düşülüp mail olarak da gönderilen mağdurumuz Ali Güç büyüğümüzün yorumunu kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Yinelemekte fayda görüyorum ki 8 dizi yazımla ortaya konulan iddialar ve hatalı uygulamaların örnekleri olması adınadır bu yorumlar ve feryatlar; kamuoyunun bilgisine arz olunur.

Ali Güç

“KARARNAME ve BAKAN ONAYLI mahkeme kararı olmaksızın İDARİ kararla atılan biz rütbeli askerler 2 yıldan bu yana mağdur edildik... ARTIK YETKİLİLER BİZİ DUYMAK ZORUNDA..............6191 sayılı Kanun ile 926 sayılı TSK Personel Kanunu’na eklenen ve kamuoyunda “Darbezede Asker Kanunu” olarak bilinen geçici 32. maddeden yararlanma başvuruları reddedilen askerlere temel olarak iki gerekçe bildirildi;

1- TSK’dan ilişiklerinin “yargı denetimine açık idari işlem” ile kesilmesi,

2- Askeri öğrencilerin yasa kapsamında olmaması.

32. maddeden faydalanmak için müracaat eden yaklaşık 2.500 askeri personelin müracaatları, TSK’dan ilişiklerinin “yargı denetimine açık idari işlem” ile kesildiği gerekçesiyle reddedilmiştir. Bu yaklaşım; aynı idare tarafından ve aynı gerekçelerle ilişiği kesilen aynı statüdeki askeri personel arasında büyük bir ...adaletsizliğe ve ayırımcılığa yol açmıştır.

TSK’dan “yargı denetimine açık idari işlem” ile ilişik kesme işlemlerinin, gerçekte yargı denetimine açık olmadığı, literatürden yapılan aşağıdaki özet tespitler ile daha da aydınlığa kavuşacaktır..

1. Bir işlemin yargı denetimine açık olduğu iddiasında/savunmasında bulunabilmek için, hak sahibine “etkili bir başvuru hakkı tanınıp tanınmadığına” bakılmalıdır.

2. Etkili başvuru hakkının kabulü için; “teorik ve hayali” değil, fiilen ve gerçekten mevcut bulunması, yani sonuç doğurabilir cinsten olması gereklidir.

3. AİHS 6. madde kapsamındaki Mahkemenin; tarafsız, adil ve kanuni mahkeme olması gereklidir.

4. TSK’dan ilişiği kesilenlerin başvuracağı yargı mercii Askeri Yüksek İdare Mahkemesidir (AYİM).

5. AYİM, bağımsız/adil/tarafsız bir mahkeme olmayıp, 12 Mart döneminde darbeci askerlerin talimatıyla yasal nitelik kazandırılmış bir kurumdur.

6. AYİM bünyesindeki askeri personelin tamamı hakim statüsünde değildir, kıta subayları da heyetlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla AYİM mahkeme değildir.

7. AYİM, AİHS 6. ve 13.maddeleri kapsamında etkin başvuru hakkının tanındığı ve adil yargılanmanın yapılabileceği bir mahkeme değildir.

8. Aynı sebeplerle hukuksuz ve haksız olarak TSK’dan ilişiği kesilenlerin müracaatlarının bir kısmına kabul, bir kısmına ret cevabı verilmesi, Anayasa’nın 10. maddesi (Eşitlik) ve AİHS 14. Maddesine (Ayırımcılık Yasağı) maddelerine aykırıdır. Diğer yandan AYİM’in mağdur lehine verdiği kararlar, idare tarafından “çoğunlukla” uygulanmamıştır

Bütün bunların yanında, AYİM kanununun 21. maddesinde “disiplin suç ve tecavüzlerinden ötürü, disiplin amirlerince verilen cezalar yargı denetimi dışındadır” ifadesi yer almaktadır.

TSK’dan ilişiği kesilen askeri öğrencilerin bir kısmı, sözde “disiplin suçları” sebebiyle verilen cezalar sonucu disiplin notları düşürülerek, hileli tasarrufla ordudan uzaklaştırılmıştır. AYİM, yasa ile tanımlanmış sorumlulukları sebebiyle, hileli disiplin cezalarını denetleyememekte, sorgulayamamakta ama bu cezalar sebebiyle ilişiği kesilen askeri öğrencinin ilişik kesme işlemini şekilsel yargılayabilmektedir. Neden sonuç ilişkisi kurma yetkisi olmayan bir yargı denetimi, gerçek bir yargı denetimi değildir. 6191 SAY.KAN. GEÇ.32. MD. ile YAŞ kararları ile ordudan ilişiği kesilen 1500 civarındaki kişiler MSB tarafından bir dilekçe ile haklarını alırken bizlerde idari kararla KARARNAMELER VE BAKAN ONAYIYLA yaş a çıkarılmaya bile gerek duyulmadan ordudan mahkeme kararı olmadan amirlerimizin takdiri ile ilişiği kesilen rütbeli askerler olarak sayımız 1900 civarında MSB. lığı başvurumuza RED cevabı verilmiş ve bizlere yaklaşık 2 yıldır çalışma yapıldığını ve mağduriyetimizin giderileceğini söylenmişti. FAKAT umutla beklediğimiz meclisteki araştırma komisyonunun ÇALIŞMASININ SONUCUNDA BİZLERE HAK YİNE YOKTUR. Bizlere siz yüz kızartıcı suç işlemişsinizdir diyen sayın hükümet yetkililerine sesleniyorum. yüz kızartıcı suç işleyenler mahkeme kararıyla tard veya ihraç olurlar. bizler mahkeme kararı olmaksızın idari kararla ilişiği kesilenleriz. herkesin dosyası MSB.’de vardır. Kim ne suçu var biliyorlar yeter artık bizlerin onuruyla daha fazla oynamasınlar.”

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2458 defa okunmuştur
adaletsizlik
süleyman bala
inci hanım allah sizden razı olsun.bizler darbecilerin ve ayimin mağdurlarıyız.bizler görevimizi alın teri ile yapmaya çalışırken darbeciler kuyumuzu kazmakla meşgullermiş, ama allah kimsenin hakkını kimsede bırakmaz elbette bu zorlu meşakatli ekmeksiz geçen günlerimiz geride kalacak ama biz hakkımızı asla helal etmeyeceğiz.
28 Ocak 2013 Pazartesi 04:17
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri