Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ER MEKTUBU GÖRÜLMÜŞTÜR

15.05.2014 09:43

Saygıdeğer abilerimizden emekli astsubay Nebil Köken büyüğümün sayfamdan paylaştığı ve beni ziyadesiyle etkileyen bu yazısını köşemde yayınlamayı uygun gördüm.

 

  ER MEKTUBU GÖRÜLMÜŞTÜR

Astsubay olarak Ankara’da mezun olmuştum.Babam trafik kazası yüzünden Elmadağ Cezaevinde yatmaktaydı.İki gözünde katarakt olan ve görmeyen annem,mezuniyet törenime gelememişti.

 

Bana içerisinde bir miktar para olan bir zarf yollamış ve başkalarına da şu notu yazdırmıştı.”Sana emanet edilen vatan evlatlarının kalbini kırma “Bir tokat atarsan sana sütümü helal etmem”.Gurbette gezeceksin,ihtiyacın olduğunda bu zarfı açarsın.”demişti.Zarfı valizime koydum. 

 

Kıbrıs paşa köy’e tayinim çıktı.Emrimde 12 asker.Harekat sonu her gün alarm ve tatbikat.Askerlerime gelen mektupları okuyup üzerine de ”Er mektubu görülmüştür” damgası basıp öyle sahibine veriyoruz.Amaç kötü haber varsa önce komutanı olarak biz görelim ve tedbir alalım diye. Her ay iki karton yabancı sigara bir şişe viski hakkımız var Kıbrıs’ta.Ben sigara kullanmıyorum.

 

Anneler günü askerlerimden Mustafa’ya gelen mektubu açtım.Annesi yazmış.Okuduğumda gözyaşlarımı tutamıyorum.  Diyor ki “Oğlum bu ay sana para yollayamadım.Tarlada çalıştığım günlüğümle biriktirdiğim parayı sana yollayacaktım. Baban hastalandı. Kasabaya götürdük. Ona ilaç alacak paraya anca yetti. Beni bağışla."  

 

Zarfı çekmeceme koydum. Aklıma anamın bana mezuniyetimde verdiği ve ihtiyacın olduğunda açarsın dediği zarf geldi. Açtım.Amasyalı bir çavuşum vardı.Çağırdım.Karşımızda kışlanın hemen yakınında posta hane vardı.Bu paranın tamamını Mustafa’ya yolla.Göndereni de annesinin ismini yaz.Sakın beni bilmesin dedim. 

 

Askerlerimi çağırdım. Mustafa hariç. Yarın sabah sporda Yarışma yapacağım. Kimse Mustafa’yı geçmeyecek. Ertesi gün yarışma yaptım. ”Kazanana iki karton da sigara var.” Mustafa galip gelmişti.

 

Anam babam hacca giderken,dönerken dahi ailemin yanında olamadım.Bayramlarda bulunamadım.

 

Dağda taşta o Mehmet’ ile birlikte 28 yıl gezdim.Askerim doymadan yemek yemedim.Anamın sözünü muhalefet etmedim.Bir tokat atmadım.Onlarla güldüm,onlarla ağladım.Askerimi kimseye ezdirmedim.Bazen öğretmen,bazen baba,bazen arkadaş oldum.Onlardan çok şey öğrendim. Üst ve amirlerden ceza verilecekse siper,mükafat verilecekse askerime önderlik ettim.Yanımda bazen tahammül sınırlarımı aşan askerlerim oldu.Anamın sözü kulağımda küpe oldu. 

 

Şimdi hikayenin sonunu tamamlamalıyım. Mustafa teskere alırken yanıma geldi. Çekmecedeki zarfı uzattım. ”Sana ait bir emanet Mustafa” dedim. Zarfı açtı.Okudu. “Peki komutanım da bana para nereden geldi”?“ Beyt-ül mal’dan geldi dedim. Komutanım,ne demek??  Kabe malı. Seni bana emanet eden anandan Mustafa,"

 


SAYIN EAHP AYHAN BAYIRLI'NIN  25 AĞUSTOS 2013 TARİHİNDE: 

 

"ASTSUBAYLAR İŞTE BÖYLE KOMUTAN . 

İSTER BEĞEN, İSTER BEĞENME,
HEM ANA-HEM BABA-HEM ARKADAŞ-HEM SIRDAŞ-
TEŞEKKÜRLER AHMET ABİ DUYGULANDIRDIN BİZLERİ..

"EMEKLİ ASTSUBAY AHMET ZENGİN'DEN ALINTI" NOTUYLA YAPTIĞI PAYLAŞIMDIR.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1874 defa okunmuştur
gramer
Ahmet Mekki
ASTSUBAYIMIZ biraz da gramer bilseymiş iyi olurmuş. YAZI çok güzel ancak çok gramer hataları var.
15 Mayıs 2014 Perşembe 14:14
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri