Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

FENERBAHÇE ORDUEVİ ARAZİSİNDEKİ PAŞAKONDULAR

21 Şubat 2013 Perşembe

Ergenekon sanıkları generallerin emekli olanlarının Paşalar olmaya devam ettiği lüks konutlardan, birkaç metrekarelik alanlara girmelerinden duydukları sıkıntı kamuoyunun malumlarıdır.

Birkaç örnekle ne kadar güzel bir yaşamdan; o konforsuz, soğuk koğuşlarda tamamının hastalanmalarının artık çok normal olduğunun da söylemeye gerek olmadığını düşünüyor artık halkımız.

Nasıl mı; hiç de saklanmayan gizlenmeyen gerçekler, gözlerin içine sokulurcasına yapılan lüks konutlardan; Fenerbahçede ki 46 lüks daire devlete maliyeti nedir sizce; 2.2 milyon dolar. Hani deniyor ya emekli paşalar torunlarıyla emekli assubaylar da borç ve sorunlarıyla diye gerçekten tam da bunu yansıtan haklı çıkaran bir örnek.  Emekli paşalar için orduevi arazilerine kanun ve yönetmelikler esnetilerek inşa edilen dairelerden oluşan korumalı bölgenin en dikkat çekici apartmanı ise 6 daireli Fahrettin Altay Apartmanı olmuştur. Kapı komşuları da kim hadi bilin? İşte burada tüm dikkatinizi toplayın ki koğuştaki küçücük mekanda yaşayamayan koşullarımız zor diyen 6 generalin tamamı Ergenekon soruşturmalarıyla gündeme gelen Encümen-i Daniş’in üyeleridir.

Hani kaçak evler gibi, hani gecekondular gibi kondulaşıveren bu konmalar 2009 da çok ses getirmiş sonra da gündemden düşmüştü. Nasıl gündeme gelmişti “kaçak paşakonduçular” adıyla.

Nasıl meydana gelmiş bu özel alan birazda ona bakalım mı?

Fenerbahçe orduevinin  arazisi içinde kütüphane olarak kullanılan bir bina yıkılarak 10 daireden oluşan 5 katlı bir apartman 32 milyon lira harcanarak yapılır. Her türlü lüksün olduğu -hatta bazı komutan eşlerinin talepleri yüzünden projenin birkaç kez değiştirildiği- 198 metrekarelik bu konutlara apartman ruhsatı alınamaz. Daha sonra iş oldu bittiye getirilir ve ruhsat alınır. Üstelik bütün bunlar ne yazık ki Güneydoğu’da ‘karakol yapacak paramız yok’ denilen zamanda olur. Arazi bedeli hariç tanesine 2.2 milyon dolar harcanan bu daireler emsallerine göre çok pahalı. Üstelik bu binalar ‘Harekat alarm iskan tesisleri’ adı altında kayda geçiyor. Yani lojman yerine savaşta kullanılacak askeri tesis havası verilerek her türlü yasal sorun kolaylıkla aşılıyor. Tıpkı tatil köylerinin ‘eğitim merkezi’ kayak merkezlerinin de ‘kış sporları eğitim merkezi’ olması gibi. Bu konutlar arasında en fazla rağbet gören Fenerbahçe’deki 46 lüks dairenin tamamında emekli orgeneral ve oramiraller oturuyor.

 İşte tam da bu haber medyaya sızar sızmaz Sayıştay oradaydı ama ne hikmetse hani assubaylar alınmıyor ya “zira gizli işler yapılıyordu orada” Sayıştay da giremedi o dönemde.

Sonra ne mi olmuş? Tam da o dönemlerde paşalardan başkası buralarda oturmasın diye bir yönerge hazırlanır. Hemen akabinde 2009 Ağustos’unda Dönemin Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ tarafından bir değişiklik yaptırıldı. Yeni düzenlemeye göre mart ayında sadece muvazzaf personel ile emekli personelden konutta oturmayanların talepleri görüşülecek ve öncelikle muvazzafların talepleri karşılanacak.

İlginç bir tesadüf Fenerbahçe’deki lüks konutların bitirilme ve teslim tarihi de Mart 2010. Yani yeni lüks konutların başkalarına gitmesi bu şekilde önlenmiş olur.

Hadi yönergeye devam edelim tek lojman olmasın 2 tane olsun zihniyeti oluşmuş birden hadi onu da görelim nasıl oluşmuş? MSY: 319-8 numaralı yönerge (bu yukarıda bahsettiğimiz yönerge), emekli personele ilave olarak “emekliliğine 1 yıl kalmış muvazzaf personele de” bu şekilde korumalı konut tahsis edilmesi imkanı sağlıyor. Biraz daha açarsak, bir orgenerale, kuvvet komutanlığının 2’nci senesinde bu lojmanlardan tahsis yapılabilmekte. Yani bu orgeneral hem görevde bir kuvvet komutanı olmasından dolayı Kamu Konutları Yönetmeliği gereği kendisine devlet tarafından verilen ve her türlü ihtiyacı karşılanmış özel tahsisli konutunda oturmakta hem de kendi adına tahsisli başka bir ilde devlete ait bir konutu daha bulunmakta. İlginç bir durum da kuvvet komutanının Genelkurmay Başkanlığı’na terfisi ihtimalinde yaşanıyor. Şöyle ki: KKK iken tahsis edilen konut, bir üst rütbede iken de kendi adına tahsisli kalıyor. Mesela müstafi Işık Koşaner’de böyle bir durum yaşandı mı sorusu hala akıllarda soru işaretidir.

Sonrasında ki gelişmeler yani konuta yerleştikten sonra koruma nasıl sağlanmış?

Konutların korunması meselesi normalde İçişleri kanalıyla yapılacakken koruma taburları tarafından yapılıyor. Muhtemel ki polise güvenmeyen komutanlar EMASYA benzeri protokol yapmışlar. Böylece emekli generallerin korumasını asker yapıyor. Hal böyle olunca emrine emir eri, emir subayı gibi imkânlar da verilmiş oluyor. Market alış verişi, köpeğin yürüyüşü vs. ihtiyaçları da ‘vatan hizmeti’ yapan Mehmetçik yapmış oluyor. Her emekli orgeneral ya da oramiral için 4 ila 7 kişilik timler tahsis ediliyor. Bu timlerde en az 1 astsubay yer alıyor. Tabii komutanların yazlıklarının hizmetçilerine kadar her şey ilgili koruma taburundan sağlanıyor. Kamuoyu Yaşar Büyükanıt’a alınan 400 bir euro’luk zırhlı makam aracını çok tartışmıştı. Oysa Büyükanıt’ın aracında bir anormallik yok. Zira emekli komutanlara bu araçlardan şoförüyle birlikte veriliyor.

Konutlar verildi peki kira ne kadar alınacak burada da çifte standart hemen kendini gösteriyor. Konutlar tahsis edildikten sonra bir diğer tartışma konusu da kiraların belirlenmesinde yaşanıyor. İlgili mevzuat 2005 tarihli bir tebliğe dayanıyor. Onagöre demutlaka korunması gereken kişiler genel tebliğde belirtilen rakamın iki katı kira bedeli ödeyecekler. Fakat tebliğe göre üst sınır 175 TL. Korumalı konutlarda bu rakam 350-400 lira arası. Yeni denizmanzaralı ultra lüks ve 3milyon liralık konutların aylık kirası 400 lirayı geçemiyor. Aynı bölgede rayiç evlerin kirası ise 4 bin lira.

Konutların tahsis edildiği paşalar kimler?

Kanun açık ama bugüne kadar çok istisnalar tanındı. Mesela Hrant Dink davasından yargılanan emekli Albay Ali Öz, faili meçhullerden yargılanan Albay Cemal Temizöz, JİTEM davalarından yargılanan Atilla Uğur ve Arif Doğan...

Fenerbahçe’deki konutların tahsisi hala çok tartışılan bir konudur. Zira kanunlara açık olduğu belli olmasına rağmen hükümete ters bakan isimlere konut tahsis edildi. Mesela Jandarma Genel Komutanı iken ‘mahalle baskısı’ sonucu istifa eden Atilla Işık’a bu konutlardan verildi. Oysa yönetmeliklere göre Jandarma’dan emekli olduğu için İçişleri Bakanlığı bünyesindeki bir lojmanın tahsisi gerekiyordu. Aynı şey, 2004 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’ndan emekli olan ve halen Fenerbahçe’deki lojmanlarda kalan emekli Orgeneral Şener Eruygur için de geçerli. Onun da İçişleri’ne veya Jandarma’ya bağlı konutlarda oturması gerekmekte.

Kanun açık ama bugüne kadar çok istisnalar tanındı. Mesela Hrant Dink davasından yargılanan emekli Albay Ali Öz, faili meçhullerden yargılanan Albay Cemal Temizöz, JİTEM davalarından yargılanan Atilla Uğur ve Arif Doğan...

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 11856 defa okunmuştur
vatan hainleri bilinsin artık
Mehmet Güven
beleş olduğunu iste bilin ister bilmeyin.Herşey ortada en büyük vatan hainliğini ben sSiz daha ne biliyorsunuz ki, Ülke sanki subay cenneti Bu ülkede subaylara her şeyin ubaylarda gördüm.
23 Ağustos 2014 Cumartesi 19:59
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Tövbe bozuyorsun ..
aykut kahraman
İnci Hanım Yine astsubay bültenleri gelmeye başladı. Hani Asb. meselelerine artık girmeyecektin ?
21 Şubat 2013 Perşembe 22:30
Beğendim (4)Beğenmedim (17)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri