Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

GATA’DA KAYBOLMAK

19 Ekim 2012 Cuma

Bir yönetmelik çıkarılmış bu yönetmelik ki müjde midir? Yoksa aslında bir trajedinin sadece görünen kötü yüzünün makyajla kamufle edilmesi midir?

Genelkurmay'ın konuyla ilgili olarak açıkladığı bilgilendirme yazısına göre yeni Yönetmelik aşağıdaki gibidir.

"Askeri hastanelerde şehit yakınları ile gaziler ve ailelerine, rütbeden bağımsız olarak, muayenede öncelik verileceği, TSK Asker Hastaneleri Yönetim Yönergesi ile düzenlenmiştir. TSK Sağlık Komutanlığı'nca, özellikle terörle mücadelede görevlerinde yaralanan personele yine rütbeden bağımsız olarak gerekli özenin gösterilmesine ilişkin emirler yayınlanmıştır."

Gülhane Askeri Tıp Akademisi hem ordu mensubu olup hem de tıp doktoru sağlık memuru ve hemşire yetiştiren kurum.   Sağlık çalışanlarının askeri üniformalı şahıslarını yetiştiren bir bakıma da Peygamber Ocağının şefkat sembolleri. Nasıl yetiştirirler sorusuna gelince ordan mezun olan subaylar önce subay olduklarının motivasyonuyla mezun olurlar. Öncelikle Hipokrat yemini mensubu mezunlarının bu zihniyetle mezuniyetlerinde inanılmaz hiyerarşi tahhakkümü daha baştan bu insanların felsefesi olarak dimağlarına konulmaktadır. Çünkü ordan mezun ıolan bir hekim subay öncesinde subaydır maalesef ki doktor değildir. Şimdi önceki yazdığım cümleyi tahlil etmek adına kamuoyunun bilgisine ihtiyaç duyup soralım; astındakilerle hiyerarşi bağını hastası dahi olsa yitirmemesi ve karşı tarafa bunu hatırlatması öğretilen kişi subay mıdır hekim midir?

Hastası assubaysa uzman çavuşsa ya da er ise sağlık sorunları nedeniyle değil kalkacak yatakta bile doğrulacak durumda değilse ve kendisi doktorluk mesleğini icrası sırasında hastası konumundaki kalkamadığı için subaylığını hatırlatırcasına hastasının iyileştirme önceliğini unutan ve ast üst hiyerarşisi bekleyen kişi hekim midir? Hastane girişinde durumu daha ağır olan hiyerarşik olarak daha ast olduğu için rütbeden bağımsız olarak çekinilmeden ihtimamın gösterilmesi gerekirken daha yüksek rütbeliye sadece rütbesinden ötürü farklı yaklaşımaların sergilendiği örnekler ne kadar can acıtıcıdır. Ayrıca; diğer ast konumdakine ise hayatı pahasına da olsa bekletilmesi edilen tıp yeminine ne kadar uyar.

Yazımın başında yaşasın müjde diyebileceğimiz aslında içeriğini okuyunca buna da şükür denebilecek hiç değilse şehit ve gazilerimizde hiyerarşi kalkmış demek teselli midir? İnsanca yaşamak, insan haklarına uygun ve olumlu sağlık koşullarında hiyerarşinin olmaması gerektiği unutularak ve personele yine rütbeden bağımsız olarak gereken insanlık görevinin en önemlisi olan yemine uyulması gerektiği unutulmamalıdır.

Bunun yanında da bu yönetmeliği düşününce de yaşayanlarımıza gösterilmeyen çok şükür ki şehit gazilere gösteriliyor diye sevinmek mi gerekir düşünmekteyim.

Gata’da kaybolmak böyle birşey işte. Hastayken hastalığını düşünmeyeceksin orda da personel olarak yine rütbeden bağımsız olduğunu unutmayacaksın çünkü karşındaki hekim değil ne yazık ki...

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6488 defa okunmuştur
6 ay
Yasin Çç
6 ay teşhissiz yattım
19 Ekim 2012 Cuma 21:06
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Hakim ve Doktorlar .....
Ahmet Öztaş
Hakim ve Doktorlar önce subaydır. Neden hukuk mezunu olan astsubaylardan bazıları subay olmalarına rağmen hakim sınıfına geçirilmediğinin cevabını ilgililer versinler. Bunu görmezden gelen TBMM.lisinindeki Mİllet vekilleri biraz düşünmesi lazım. Bu en büyük adaletsizliktir.
19 Ekim 2012 Cuma 20:35
Beğendim (7)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri