Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

GELİNCİKLER...

16 Ekim 2012 Salı

Gelincik çiçeği vardır hani narin dokunsan kırılıverecekmiş gibi aslında dimdik duruşuyla asaletiyle iligileri üzerinde toplayan albenisi olan.  Hani verdiği o görüntüsüyle ki; çiçekleri sanki gelin duvağının al örtüsü, sapı sanki nazik bir beden. Öyle bir çiçek ki toprağa sıkı sıkıya bağlı büyüdüğü toprağla hemhal olmuş. Toprağa bağlıyken çevresinden esen fırtınalara tayfunlara karşı dimdik duruşunu kaybetmeyen. Rengi solsa da kökünden filiz veren yavrularına kendinden güç veren kendinden can ve kan verendir gelincik. Hani koparmak için çekersin çekersin de kopartamazsın hafif ve ince kırılgan sanılan ama aslında gücünü toprağından alan gelincik. Dalından gelmez de kökünden alabilinecek gelincik.

Çok beğenirsin o dik duruşunu ama altındaki gizlediği şefkat deposu halini. Kah kaplan görünümünde en şiddetli rüzgarlara karşı duran gelincik bazen de toprağından ayırmak için koparmaya çaba gösterdiğinde artık yeter dercesine boyunu büküşüyle minik bir tavşan ürkekliğine bürünen gelincik. O toprağına bağlanmış o cansuyunu toprağından alan gelincik. Güneşi gördü mü açar güneşe karşı çiçeklerini taze bir gelinin saflığında. Yağmuru gördü mü büzüşür yaprakları nazik narince girmesini ister içerilerine damarlarına kadar rahmetin  o rahmet ki onun sevgisinin yaşamasının kaynağıdır. Sanki ruhunu teizleyendir o yağan yağmur. O da bilir ki yağmur berekettir saflıktır temizliktir daha bir güç bulmaktır.

Gelincik çiçeği istemez topraüından ayrılmayı onca rüzgara yağmura güneşin kızgın yakışına rağmen. Orda toprağında kökleriyle mutludur daha bir huzurludur. Ne zaman ki kopmak istemediği o toparğından ana kucaüından alınır hele de hor görülür içi acıtılırsa tek tek döker o yapraklarını o dimdik beden o dimdik yürek boynunu büker sanki toprağında hareket ettikçe şakıyan şarkı söyleyen o dili susar, rengi solar. İşte bu gelinciğin hikayesi.

images.20121016203057.jpg

Çevremizde erkek kadın olmak üzere okadar çok gelinciğimiz var ki. Gelincik sadece kadınlarımıza yönelik bir proje iken ataerkil bir toplum olmamızdan dolayı kaç erkek sessizce bir gelincik tarlası oluştururlar hiç düşündünüz mü. Kaç erkek gururundan egosundan psikolojik ya da fizyolojik şiddete maruz kalmaktadır. Kadınlarımız çocuklarımız her bir birer gelincik tarlasındaki gelincikler aslında. Kaç kadın ve kaç çocuk kaç bebek tarladan koparılıp şiddetle yüzyüzedir. Kaç gelinciğimiz yaprak dökümüne uğramış onca fırtınalara karşı koyup kendi iç firtınasına şiddete artık karşı koyamayan kaç gelinciğimiz vardır. Aslında kaç gelincik birer yuvasız kuştur. Çevresi doluyken aslında yalnızdır.

Hiç düşündük mü?

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8544 defa okunmuştur
gelincik çiçeği
hasan kara
selsm olsun sana ve tüm gelinsik çiçeklerine umarım yazılarınız birilerine ders niteliğindedir ancak gelincik çiçeklerinden daha çok gelinlik giymek isteyen anadolumun saf temiz kalpli kızlarının bahsettiğiniz kadın ruhundan anlamayan insanlara ders olmuştur tabi bu arada kadın ruhunu anlayan erkeklerede agrasşk davranan kadınlarada ders olur her ne ise yazınız gerçekte var olan toplum sorunudur değerlemeyi okuyanlarınız yapacağına inanıyorum saygılar
17 Ekim 2012 Çarşamba 13:20
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
çok harika bir yazı olmuş ...
Mahi Yalabık Kıvanç
çok harika bir yazı olmuş gönlünüze sağlık,bende çok severim gelincik çiçeğini okadar doğaldırki,birde toplumumuzun kanayan bir yarsıdır şiddet ayrıca bunada değindiğiniz için teşekkürler....
16 Ekim 2012 Salı 20:59
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri