Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Gemi Mühendisi Muzaffer Utku Cinkara İçin Çağrıdır

15 Ekim 2012 Pazartesi

Denize sevdalı denize aşık bir mühendis. Öyle sevdalı ki denizde kaybolan gencecik bir mühendis. İTÜ’de dereceyle mezun olup ödülünü de zamanın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın elinden alan Gemi Mühendisi Muzaffer Utku Cinkara, 22 ay önce çıktığı gemi yolculuğundan dönmedi. Aile, Adana ve İstanbul Cumhuriyet Savcılıkları'na suç duyurusunda bulundu. Adana Cumhuriyet Savcılığı takipsizlik kararı verirken, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ise soruşturmayı sürdürüyor.

cinkara.jpg

Kamuoyu bu kaybı  tam 22 ay önce Basın Haberleri’nden; “Özel bir şirkete ait 23 bin grostonluk petrol tankeri M/T Rocket, 2 Ocak günü saat 04.30'da Litvanya'nın Klaipeda Limanı'ndan, Hollanda'nın Rotterdam Limanı'na gitmek üzere yola çıktı. Tanker, 60 mil ilerledikten sonra Başmühendis Muzaffer Utku Cinkara sabah saat 08.30 sıralarında makine dairesinde ekip arkadaşları ile birlikte çalıştıktan sonra kamarasına dinlenmeye çekildi. Cinkara, rutin olarak verdiği öğle raporunu getirmeyince, gemi kaptanı genç mühendisin bulunmasını istedi. Ancak gemi personelinin aramalarına rağmen Cinkara bulunamadı. Kaptanın talimatıyla Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne (Maritime Rescue Coordination Center-MRCC) çağrı yapıldı. Çağrı üzerine Litvanya MRCC civardaki tüm gemileri uyararak arama çalışmalarına yardımcı olmalarını istedi. Litvanya Hava Kuvvetleri'ne ait helikopter deniz üzerinde arama yaptı ancak, genç mühendisin izine rastlanmadı” olarak duymuştu.   

Adana’da yaşayan aile üyelerinden baba Sinan amcamız anne ise Güler teyzemiz; her ikisi de 60 yaşında ve evlatlarının en güzel zamanlarını görme zamanlarındalar en huzurlu olma zamanlarındalar.  22 aydır ne içip ne de yiyebiliyorlar. İkinci oğulları da tıp doktoru ki o da ciddi bir rahatsızlık geçirmektedir. Üzüntünün de bu durumu tetiklediği ortadadır. Hepsini de ailecek tanırım. Küçücükten her iki kardeşimizi de aileyi de çok iyi bilirim ki karıncayı dahi incitmeyen ailedirler.

Öncelikle biliyoruz ki bu konuda gereken her şeyi yaptıklarına inandığımız devlet büyüklerimize, yetkililerimize sesleniyoruz bu aileye umut ışığını artık gösterin. Bir Somalili, bir Afrikalı, bir Suriyeli, bir Arakan’lıyı nasıl bağrınıza basıp kurtarıyorsanız Allah aşkına bu aileye de artık acıyın bir araya getirin bu aileyi.

178340.jpg

Canım kardeşimiz Utku sen de eğer ki bu yazılanları veya haberleri olur ya duyuyorsan artık ses ver ailen perişan inan. Tüm kamuoyundan bu konuda hassasiyet bekliyoruz.

Özellikle medyada bu konularda hassasiyetle üzerinde duran başta devlet büyüklerimize; tv yapımcılarına, Flash Tv de ki program yapımcılarına (Gerçeğin Peşinde-Yalçın Çakır’a), ATV de ki program yapımcılarına (Tatlı Sert - Müge Anlı’ya) sesleniyorum ve bu konularda hassasiyetle araştırma yapanlara buradan her kayıbı bulan topluma yardım eden siz saygıdeğer insanlara sesleniyorum.

Ele el sese ses olmak acıya tat koymak adına bu konuya hassasiyetle eğilin artık. Cinkara ailesi sizlerden destek ufacık bir ses istiyorlar.

 

 

incikayar01@hotmail.com

https://twitter.com/NciKayar

@NciKayar

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7024 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri