Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Güçlü Kadın Mutlu Yarın

05.03.2015 21:39

4 mart 2015 tarihinde yapılan Güçlü Kadın Mutlu Yarın Etkinliği elim ve sapıkça düşüncelere sahip tarafından hak etmediği şekilde hayata gencecik yaşında veda eden Özgecan’a ithaf edilen bir etkinlikti. Her alanda başarılı olmuş türk ve yabancı kadın çalışanların konuşmacı olarak katıldığı ve katılımcıların yarı yarıya kısmını da (ki bu güzel bir tablodur) kadın ve erkeklerden oluşan bir etkinlikti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aynı gün etkinlik yapılırken 4 tane kadın da yine vahşi cinayetlere yakınları tarafından maruz kalarak yaşama veda edeceklerdi. Ne acı bir durumdur ki kadın erkek toplum olarak birbirimizi yok etme sorumluluğunu almışız gibi harekete geçtik son zamanlarda. Hayat şartları mıydı ölümle sonuçlanan bu olayları gündeme alan yoksa başka başka nedenler midir? Bir önceki yazımda bahsını yaptığım gibi ailedir içerde çözülür zihniyeti sonucu muydu yoksa bu olayların son zamanlarda daha çok artması. Bilgisizlik mi ilgisizlik mi güvensizlik mi sevgisizlik ya da çok fazla sapkınca sevmek miydi bu olarları buraya getiren durumlar. Destek verilme limdir artık toplumun her bireyine hem de ana okulundan mı alınmaya başlanmalıdır bu destek eğitimler?

Bu kadar sorunun cevabını temelden başlayarak ilmi ve dini eğitimin ailelere yani toplumun çekirdeğine verilerek aşılacağı kanaatindeyim. Olaylar olduktan sonra ne yapalım değil de bu olaylara fırsat vermeyecek öncelikler neler olmalıdır? Tartışmamız gereken sanıyorum ki budur artık.

Şimdi gelelim etkinliğe. Akademisyen, girişimci kadınlardan, tanınmış bir şirketin en üst makamlarında görev almayı başarmış başarılı iş kadınları ve sağlık sektöründen kadınların konuşmacı olarak katıldıkları etkinlik özellikle Özgecan olayları yaşanması ve kadın erkek demeden yani cinsiyet konuşmadan her alanda insan olarak omuz omuza toplumda hep birlikte var olmayı başarmanın yollarını anlattılar. Cinsiyet ayrımının kadın ve erkeğe biçilen rollerle kazanıldığına dikkat çekilen ve bu durumda da saçı uzun aklı kısa zihniyetlerin artık olmaması gerektiğini zira zaman kadın erkek demeden dünyaya el ele sahip çıkma zamanı olduğuna dikkat çekildi. Kadınlık denince feminenlik, süslenmek boyanmak ya da kıyafetle olmadığına erkekliğinde kaba kuvvet kullanmak olmadığı anlatıldı.

Tüm konuşmacılarda kendılerini kanıtlamış kadınlardan oluşuyordu. İçlerinde bir tek erkek dahi artık kadın erkek değil iş arkadaşı topluma faydalı olan çalışanlar emekçiler olduklarını vurgulamaktan geri kalmamıştır. Kadının çalışma hayatında bir anne lduğunun da unutulmamasının altı çizilerek nesil yetiştiren anne artık sadece çocuk bakmıyor en ağır görevlerde de görev alabildiğinin altı çizildi.

1940 larda Türkiye’li bir erkekle hayatını birleştiren ve Türkiye’ye gelin gelen Veronica Arman geldiği ülkenin savaş halinden buraya geldiği zamanlarda ülkemizin durumunu kendi yaşadıklarını kadının adının hala olmadığını vurgulamaya çalıştı gözlemlerine dayanarak. Hayli zorlukları çektiğini de eklemeden edemedi. Ama bunun yanında tam bir Türkiye aşığı eşini kaybetmiş 3 kızıyla ülkesine dönmeyi düşünmüyor ben bir türküm diyor ama kadınlar için de resmen özel ricada bulunuyor size bahşedilen analık gibi mucize var ki siz çok güçlüsünüz diyordu.

Çok keyifli ve dolu dolu geçen ve devamını  her zaman beklendiği sorunun cinsiyet olarak ele alınmasının yanlış olduğu fikrinin sonuç bölümünde belirlenmesiyle aile ve topluma olarak ele alınması vurgulandı. 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4190 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri