Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

HADİ İNŞA EDELİM GÜZELLİKLERİ...

12 Kasım 2012 Pazartesi

Taşlı yollarda yürümek hele ki çalıların, dikenlerin olduğu bir yolda yürümek nasıl ızdırap verir nasıl uzar o yol bize ne yaralar açar ayaklarımızda, ruhumuzda. Taşlı ve çalılı yollardan ya yara almış güvercinler olarak çıkarız ya da hele ki bir de o yolda çukurlar varsa düşüp kalkmalarımızla ve düştüğümüz çıukurların deriniklerinde kaybolmadan ışığı görmeyi başarabilme maharetini gösteririz. Çoğu zaman da sarsılırız onulmaz yaralar alırız ama düşmeyiz yerlerde yuvarlanmayız. Uçurumun kenarına gelmeden silkeleniriz kendimizi arkamızda bize kollarına açan umudun koynuna düşebilmeyi başarmaktır o uçurumdan kurtulmak. Uçurumun kenarına gelmeden taşlı yollarda bile yara almadan çıkabilmeyi kim istemez.

Hayatın her safhası kah umut, kah umutsuzluk, kah tatlı kah acıdır. Herşeyden dozunda almaktır asıl amaç. İşte herşeyi dozunda alırsan hazmerdersin yaşarsın yakmaz seni acı vermez. Yüce Rabbim biz aciz kullarına alınyazımızla birlikte yanında 5 duyu da vermiştir. Dünya’daki herşeye kendi suretlerini aksettirmiştir. Aslında hayat bir sınavdır deriz evet kişinin cehennemi kendi içindedir aslında deriz. Rabbim dert veya tasa verdiği gibi biz aciz kullarına pekçok defa da merhemini de vermiştir. Önemli olan bunları görebilme meziyetine sahip olmaktır.

Yaşamımız bir oyundur; zaman zaman küçük bir çocuğun saflığında neşesinde umudunda sevinç çığlığındaıdr. Kimi zaman da o neşeyi o huzuru o umudu yakalamak için bir satranç oyunudur. Doğru hamlelerle o taşlı çalılı çukurlu yolların her biri bizi amacımıza götüren bir oyundur. Ayağımıza takılan her taşı cebimize alıp yola devam edebilmek, her bir çalıyı başka bir cebimize her bir çukuru da diğer cebimize her bir engeli de sırtımıza almayı denediniz mi? Bunları alın teker teker ve yolnuza devam edin. Hiç zorunuza gitmesin bunları taşımak bilin ki hiçbir gelecek kolay inşa olmuyor. Tüm bu olumsuzlukları olumlu geleceğin ana malzemeleri olarak alın yanınıza hiç sıkılmadan hiç acı duymadan. Arkanıza hiç bakmayın yolunuza çıkan bu taşı çalı ve çukurları alırken. Uçurumun kenarına kadar mı geldiniz. Aşağıya bakmayın sadece orda kelebeği görün uğur böceğini görün, gökyüzünün mavisini görün yemyeşil doğayı görün. Güneş batarken mi geldiniz uçurum kenarına yakalayın o anın tadını düşünün ki ayın şavkı her zaman yeni günlerin yeni umutların habercisidir. Şimdi nerdesiniz uçurumun kenarında hemen çukuru taşlarınızı çalıları ve engelleri çıkarın ceplerinizden sırtınızdan. Ayın ışığı ile uçurumun kenarında yeni başlayacak umut yüklü o güzel manzaranın tam olduğu yere başlayın geleceğinizi oluşturmaya unutmayın güneş dünü bitirdi ay yarına hazırlanıyor. Çukuru sağlam yapın temeli sağlam olan yaşam misali, hemen engeller dediğiniz sütünları çukura koyun ağır ağır taşları da koyun ki daha bir sağlam olsun. İleriye gidin bakalım bakın geleceğinizin inşasına. Hani çalılar vardı ya onları da hemen toprağa verin yeşermesi geleceğe kollarını uzatması köklenmesi için. Hemen inşa ettiğiniz minik dünyanıza girin ve uçurumdan aşağıya bakmadan ufuklara bakın geleceğinizi görün ayın şavkının derinliklerini görün. Şimdi uzanın size göz kırpan yıldızlara elinizi uzatın ay artık size gülümsüyor yıldızlar size ışık.

Gece bitti güneş yavaş yavaş gçörünüyor mu işte gün ışıdı. Ne var şimdi elinizde hadi sayalım. Muhteşem manzaralı bir ufuk, sırtımızı yasladığımız temeli sağlam bir gelecek ve size sıcacık bir güneş. Sorunlar ne oldu? Dünde kaldı ve sizi bekleyen çok güzel bir gelecek var. Ne duruyorsunuz hadi...

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2082 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri