Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

HIRİSTİYANLIK MÜSLÜMANLIK SEMBOLLERİ VE ÇOCUKLAR

12 Mart 2013 Salı

“Paytak Penguenler ile Tanışalım” isimli kitap Timaş Yayınlarının İlkokul birinci sınıflarının kaynak kitapları arasına yerleşivermiş sessiz sedasız. Hikayede insanmış gibi bir hayat yaşayan hayvanların aile ve çevre yaşamları ele alınmaktadır. Dişi Penguenlerin başları kapalı, eşarplı görünümünde gösterilen bu kitap da verilmek istenen mesajlar kamuoyunda hayli yankı uyandırmıştır.

19524156.jpg

Her din kendi simgelerini zaman zaman çocuklara çizgi filmlerde gizli görüntülerle vermeye çalışmıştır. Şirinler çizgi filmini hepimiz biliriz. Bu çizgi film de bile bazı siyasi görüşlerin varlığı yadsınamaz. Şirinler yıllardır Komünizm propagandası yapmakla suçlanmış ABD’de bir dönem gösterimi yasaklanmıştır. Bunun nedeni para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri, Şirin baba’nın Karl Marx’a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir. Herkes kendi işini yapıyordur ve mutludur. Herkes aynı şeyi giyiyordur. Çizgi filmdeki Şirinlerin düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder, altın ve para düşkünüdür (kapitalizm) ve onları yeme (misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir. Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo sosyalisttir ve şirinleri ortaya çıkardığı zaman; bir tarafta ABD diğer tarafta SSCB olan iki kutuplu bir dünya vardı. Sosyalist olan Peyo, yaptığı çizgi filmle bir mesaj vermek ve emperyalist Amerika’ya karşı bu yolla propaganda yapmak istemiştir. Dikkat ederseniz; Şirinler köyünde ne kilise, ne havra, ne camii bir tek bile ibadethane bulunmaz. Şirinler köyünde para kullanan kimseyi gördünüz mü şimdiye kadar hiç para kullanılmaz evet, ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir. Tembel şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır(tembellik hakkı). Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir, bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir. Gargamel’in kedisi azman ise (orjinalindeki adı azrail’dir bu kedinin) ABD’nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder. Ayrıca şirinlerin İngilizce yazılımı smurf’tur, bu da “socialist men under red flag” yani kızıl bayrak altında yaşayan adamlar anlamına gelmektedir. Şirinlerin temsil ettiği çok farklı unsurlar da vardır. Örneğin; Şirine feminizmi, Süslü eşcinselliği, Güçlü şirin maço erkeği temsil eder.

İşte durum böyle iken ve bizim çocukluğumuzun hatta şimdi de verilse izleyeceğimiz bir çizgi filmi bu kadar kabulleniyorsak bizim öz kültürümüzü İslamiyeti anlatan yapıtlara neden bu kadar tepki. Neden anlamaktan yaşamaktan bu kadar korkuyoruz.

Yüzüklerin Efendisi filmi ya da Temel Reis ya da Barbie bebek çizgi filmlerinde gizli de olsa dini simgeler ve semboller varken hayranlıkla seyrediyorsak neden İslamiyetin Müslümanlığın simgelerinden korkuyoruz. Evet ibadet kul-allah arasında. Yabancılar haçlarını boynunda süs diye taşırken bizler taktığımız cevşenlerle, giydiğimiz derli toplu kıyafetlerle neden bağnaz, gerici damgasını yiyoruz. Aramızda misyonerler gezdiğinde hayran hayran kitaplarını alıp toplantılarına giderken, kiliselerde ayinlerinde Müslümanlar şarap ve ekmekten almasınlar sadece dua etsinler diye uyarı yapılırken neden yiyorduk.

Ama şuna karşıyım Kuran’ı Kerim de ne buyrulmuş. Oku !! Evet okuyacağız araştıracağız biz kimiz neyiz. Hayata gelme gayemiz nedir.

Örümcekler deniyor sen kendi dinini ırkını yaşamak istediğin zaman örümcek ama diğer kültürleri yaşamak istediğin zaman ne oluyorsun?

Atatürk’çüyüm diyor bazı kesimler. Atatürk ne demiş ben bu millete her şeyi öğrettim de hizmetçiliği öğretemedim. Bunu bilmez misin Atatürkçüyüm diyenler. Sen kendi kültürünün, kendi Rabbinin kulu ol, hizmetçisi ol. Başkalarının kültürünü yaymak sana düşmez. Bağnaz ol demiyoruz ama ne olduğunu bileceksin ve bilmeliyiz.

Atatürk’çülük geçmişine, yaşamına, vatanına, milletine ve dinine sahip çıkmaktır. Din istismarı elbette olmayacak. Ama haçlı seferlerinin psikolojik baskı ile devam ettiği bu ortamlarda sahip çıkman gerekenler vardır.

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4208 defa okunmuştur
Hangi dine ve alfabeye sahip çıktı ?
Hilmi Sağıroğlu
"Atatürk’çülük geçmişine, yaşamına, vatanına, milletine ve dinine sahip çıkmaktır." diyorsunuz.. Bu cümle beni çok düşündürdü.. K.Atatürk 1200 yıllık alfabesine ve dinine sahip çıkmamıştır. Düşünmek ve sonra tekrar düşünmek gerekir.
13 Mart 2013 Çarşamba 00:57
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Nasıl yaşayacağız?
Songül E.
Dinimiz islam ama bunu tam olarak ne biz yaşayabiliyoruz ne de çocuklara yaşatabiliyoruz.Birileri bizi elinde tutarken biz kendi değerlerimizi yaşayamayız ne gerçekte ne de çizgi filimlerde.Yazınız çok anlamlı elinize,kaleminize ,yüreğinize sağlık.İnci hanım düşünceleriniz çok güzel,yazarlığı bırakmayın lütfen
12 Mart 2013 Salı 15:05
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri