Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

HOŞAFTAKİ YAĞIN HİKMETİ

03 Şubat 2013 Pazar

Yeniçeri Ocaklarında askerlere yemek dağıtılırken, mutfak meydancısı, elinde tuttuğu üzeri dualı kallavi koca bakır kepçe ile, evvela yağlı yemekleri ve pilavı dağıtır, sonra da aynı kepçeyi hoşaflara daldırırmış.

Hal böyle olunca, sofralara gelen hoşaf bakracının üstünde, bir parmak kalınlığında yağ tabakası yüzermiş. Bu durumu gören Yeniçeri ağalarından akıllı birisi, meydancıya emir vermiş. "Kepçeyi yağlı yemeklere batırmadan evvel temiz iken hoşafları dağıt, sonra yemek dağıtımına geç..." demiş.

Demiş ama, bu sefer sofralara giden hoşaf bakraçlarının üzerinde yağ tabakasını göremeyen Yeniçeriler:

"Hakkımızı yiyorlar, istihkakımızdan çalıyorlar, zira hoşafın yağını bile kestiler, yağlı hoşaf isterük..." diye kazan kaldırmışlar.

Yeniçerilerin bu isyanlarından sonra; hepimizin malumu olan Kurtuluş Savaşımız ki el kol sallayarak kazanılmadı. Karnı aç insanlar tarafından kazanıldı. Kalplerdeki inanç ve iman bize bu savaşı kazandırdı. O devirlerin yeniçerilerinin kallavi yemekler bulup üstünde yağ kaldı diye kazan kaldırması üstündeki yağ da alınınca da gördün mü yağımızı da kestiler gibi isyancı tutumlarından sonra ne olmuş dersiniz;

İşte o bereketli zamanda şimaran, herşeye muhalefet olanlar gün gelmiş ekmeksiz hoşafsız savaşa katılmışlar. İşte ne acıdır ki; 43ç Alay 1 Piyade Taburu 1 Bölük, 1917 yılı yemek listesi bu durumu fazlasıyla ortaya koymaktadır.

15 Haziran Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek.

26 Haziran Sabah: Yok. Öğlen: Yok. Akşam: Üzüm hoşafı, ekmek.

18 Temmuz Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yarım tayın ekmek.

8 Ağustos Sabah: Yarım ekmek. Öğlen: Yok. Akşam: Şekersiz üzüm hoşafı, ekmek yok

21 Temmuz 1917'den itibaren ordu emriyle ekmek istihkakı 500 grama indirilmiştir.

Kıssadan hisse; hiç bir canlı istemez ki alıştıklarından daha kötüye düşmek. Ayrıca kendi bindiği ağacın dalını kesmeye teşebbüs eden kadar hata yapan bir kul daha bulunmaz.  

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3962 defa okunmuştur
SARIKAMIŞ-1914-2013
ÜNAL DEMİRAĞ
Kaya Inci · sarıkamış şehitleri tarihi 1914 yenicerilerin varlığı 1826 SARIKAMIŞ ..(!) HANGİ, SARIKAMIŞ SAYIN İNCİ.? HAKYAMENİN SARIKAMIŞI,ÇOK..TABİKİ BEN 50 SENE ÖNCE TERCÜMAN GAZETESİNİN VERDİĞİ''BAŞIMIZA GELENLER''3 CİLTLİK KİTABINDAKİ SARIKAMIŞINDAN BAHSETTİM.. ''HOŞAFTAKİ YAĞ '''I İSYAN OLARAK BELİRTMİŞSİNİZ AMA BANA GÖRE ,O İSYANI ''HOŞAFIMIZDA YAĞ''BİLE EKSİK OLARAK ANLAMAK LAZIM...YENİÇERİ ,BIRAKIN YAĞI HOŞAFINDA ÜZÜMÜ BİLE GÖREMEDİĞİNE BEN İNANIYORUM..! O İSYANI..YENİÇERİ AĞALARI YAPMIŞTIR..SUÇ SONRADAN YENİÇERİYE KALMIŞTIR..!! HADİ GÜNÜMÜZE GELELİM..OYAK....!!! KATILIMCISININ %70 ASTSUBAY..%30 SUBAY..PEKİ OYAK'IN YAPTIĞI EVLERİN SAHİP OLMADA BU ORAN NASIL..? SİZCE %2-5-10 ASTSUBAY OLUR MU..? GAZETECİ OLAN SİZ SİNİZ BUYRUN ARAŞTIRIN..BAKIN HOŞAFIN ÜZÜMÜNÜ BİLE BULAMAYANLAR MI -YOKSA BU HOŞAFTA YAĞ BİLE EKSİK ZİHNİYETİNİN ASIL KAYNAĞI BURDA GİZLİ.! eVET SAYIN İNCİ .SARIKAMIŞ..(!) TEORİDE ÇOK GÜZEL PLANLANMIŞ BİR HARAKATTI..NEYSE SİZ O KİTAPLARI BULUN OK
04 Şubat 2013 Pazartesi 10:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Hak aramak bir kültürdür..
ÜNAL DEMİRAĞ
Hak arama,hakkını savunmak hakka riayet etmek..Bunlar bir kültürün mirasıdır..Cebinde hak etmediğinden fazlasını bulunduran,Hakkı olmadan çok şeye kavuşmuş olanlar..! Hak etmediği onlarca şeyi almış ,olanlar..Haksızlığı bilmezler..!Belki de \'\'Yeniçeriler\'\' Sarıkamış\'ta askerin kavurma istihkakı\'nı satıp yiyenlere \'\'kızdıklarından hoşafı bahane edip..İsyan etmişlerdir..!
03 Şubat 2013 Pazar 22:23
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri