Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

HUTEN NEDİR?

14 Ocak 2013 Pazartesi

Hepimizin de bilgisi dahilinde olduğu gibi; yıllarca Assubaylar eğitim seviyelerini hep yükselttiler, şu an üniversite mezunu olmayan Astsubay olmadığı gibi, yüksek lisans, Doktora ve Doçentlik hakkı kazanan  birçok astsubay da bulunmaktadır. Bu eğitimler için assubaylar boğazlarından kesip (3-4 bin Tl) bu eğitimlere yatırmaktadırlar. Aslında amacı tamamen Havacılığın gelişmesine dönük uygulama olup fakat; Assubayların eğitim seviyelerinin yükselmesi karşısında endişeye düşen bir grup tarafından amacından tamamen farklı konumlara getirilen çalışmada, milyonlar harcayıp bir sistem kurdurup bütün birliklerde amacından sapılarak sadece subaylara yönelik olarak yapılan düzenlemelerle yüksek lisans ve doktora yaptırıldığına tarafıma verilen bilgilerle vakıf oldum.

HUTEN adı verilen bu sistem neydi peki? 2007 yılında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurmayı planladığı Hava ve Uzay Üniversitesi’nin temelini oluşturacak olan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN) Uzaktan Eş Zamanlı Yüksek Lisans Eğitimi Sisteminin amacı; gelecek yıllarda Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın komuta teşkilatını oluşturacak genç subaylara, görevleri başında yüksek lisans eğitimi vermektir. Mevcut sistem, HUTEN Merkez Dershanesi olmak üzere 15 hava birlik ve kurumunda, 2007/2008 eğitim-öğretim döneminden itibaren hizmete başlamış olup akademik takvim bu sene itibariyle de belirlenmiştir.. Halen HUTEN’de Havacılık, Elektronik, Bilgisayar, Endüstri Mühendislikleri ve Uzay Bilimleri Anabilim dalında, yüksek lisans ve doktora eğitimleri verilmektedir. Sistem, tam kapasiteyle kullanıldığında, her yıl 1300 öğrenci yüksek lisans eğitimi yapmaktadır. Sistem elemanları, ileri teknoloji donanımlardan seçilmiştir. Merkez dershanedeki görüntü ve ses, kaliteden ödün vermeden uzaktaki dershanelere taşınarak uzaktaki öğrencilerin de gerçek dershane şartlarında eğitim almalarını sağlamaktadır. HUTEN’in eğitimdeki bir diğer amacı dünyanın neresinde olursa olsun öğretim üyelerinin enstitüde ders vermelerini sağlamaktır. Bu nedenle HUTEN ile ABD’de bulunan ""Old Dominion University"" (ODU) ve ""Virginia Polytechnic Institute and State University"" (VT) arasında eğitim-öğretim işbirliği anlaşması imzalanmıştır. HUTEN, kurmuş olduğu sistem vasıtasıyla yurt dışındaki üniversitelerde bulunan öğretim üyelerinden de ders alabilme olanağına sahiptir. Böylece dalında uzmanlaşmış en üst seviyedeki öğretim üyeleri Hava Kuvvetleri subaylarına ders verebilecektir. Sistem üzerinde yapılan çalışmalar merkez dershanedeki bilgisayarlar tarafından kaydedildiği için öğrencilerin ihtiyaç duyması halinde daha sonra aynı dersler görsel olarak öğrencilerin hizmetine sunulabilecektir. Modüler yapıya sahip olan bu sistem, ihtiyaç duyulduğu anda, diğer hava birlik ve kurumlarına da kurulabilecektir. Yüksek lisans eğitiminin dışında, diğer eğitimler ve özel amaçlar için de kullanılabilecektir.

Asıl amacından saptırılarak uygulamada tamamen subaylara yönelik yapılan bu belgeyi sonraki yazımda paylaşacağım. Bu yazı HUTEN uygulamalarına girizgah olsun.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7794 defa okunmuştur

Etiket(ler):

YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri