Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

İbadethanelerimiz

11 Mart 2013 Pazartesi

İbadethanelerimiz, toplumsal huzurun ve manevi hayatın devamı için büyük önem taşımaktadır. Demokrasinin olduğu ülkelerde din ve vicdan özgürlüğünün üç unsuru olan inanma ve ibadet özgürlüğü, dini eğitim yapma hakkı ile dini yayın yapma hakkı Anayasa'yla teminat altına alınmıştır. Bu nedenle Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde bulunanların ibadet ihtiyacını karşılamak için cami inşaatına başlanmış bulunmaktadır. Belki de ilk kez temelden başlayan bir inşaata o da cami vesilesiyle tanık oluyoruz çoğumuz. Biraz sosyolojik ve yaşamsal düşününce bir işte besmele ile başlarsan ve temeli ne kadar sağlam atarsan o işin kolay hallolur. O inşaat ki göle yakın olduğundan hele ki tam da kış ortasına geldiğinden bir hayli zorladı çalışanları ve çevredekileri. Güzel duyarlı bir davranış ile Çukurova Üniversitesi ve bağlı köyün cami sorunu hatta hastanenin cami sorunu inşallah çözülecek. Küçük bir baraka gibi aslında mescit olan ama cami adı verilen yerde yaklaşık 14 yıl gibi uzun bir zaman sürecinden sonra donanımlı bir camiye nihayet kavuşacak Çukurova Üniversitesi.

cami_1.jpg

Hayırseverlerin ve Çukurova İlahiyat Eğitimini Geliştirme ve Destekleme Derneği öncülüğünde yapılacak caminin inşaatına destek sağlamak isteyen öğretim üyelerimiz bu derneğe üye olarak eserin yapımına katkıda bulunabilecekleri ve elbirliği ile başardığı bu işte emeği olan özellikle Sayın Adana Valisi, Sayın Üniversite Rektörü ve Sayın İlahiyat Fakültesi Dekanı gerçekten hayırlı bir işe adım attılar. Evet yeri bakımından pekçok spekülasyonlar olsa da hastaneye ve köye yakınlığı nedeniyle çok güzel ve yerinde düşünülen bir durum bu. İnşallah güzel ve anlamlı etkinliklerinde olacağı bir yer olur cami. Cami bünyesinde panel, sempozyum gibi etkinliklerin yapılacağı 500 kişilik bir amfi, öğrencilerin hat, tezhip, ebru ve ney gibi sanat faaliyetlerini yürüteceği atölyeler, sergi salonları, dini musiki ve Kur’an çalışmalarının yapılacağı derslikler de bulunacak.

Çanakkale 57. Alay Şehitleri Camisi olacak caminin temel atma töreni ve kokteyli de 18 Mart gününde Şehitlerimize ithafen Saat 14:00’de yapılacağından bu hayırlı ve çok fonksiyonlu Çukurova Üniversitesi’ne ve Adana’mıza daha bir canlılık getirecek caminin temel atma gününe katılımların olması yönünde beklentiler oldukça fazladır.

Hayırlara vesile olması dileğiyle…

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3188 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri