Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

İŞSİZLİK VE TOPLUMSAL DEJENERASYON

12 Mayıs 2012 Cumartesi

Sevgili okurlarım Hepimiz İşsisiz ...

 

Bilinciyle yazıma başlıyorum. Çünkü komşun açsa sen niye toksun...

 

İlkel toplumlardan günümüze kadar uzanan süreçte insanların yaşamaları için temel ihtiyaçları yiyecek ve barınma olmuştur. İlk insanlardan olan Adem Babamız ve Havva Anamızdan bu yana insanlar yaşam mücadelesinde yaşamlarını idame ettirmişlerdir. İlk günah olarak kabul edilen Havva Anamızın elmayı yemesi ile görmeyen gözler birbirini görmüş ve insanlık yaratıla gelmiştir.

Canlılar rabbimin de izniyle bir su damlasından oluşur ve rahme yerleşir ki mucize işte budur (Alak Suresi) Bu sureyi okuduğumuzda Rabbimize bir kez daha sığınırız. Bir su damlası yerini bulur ve oraya tutunur. Yaşam mücadelesine minicikken, henüz ruh ve idrak yeteneği olmadığı halde rabbimin o yüce mucizesiyle yoluna devam eder. İki can bir can olur. İçine yerleştiği ve ortak bir yaşamla büyümeye, zamanını doldurup hayata merhaba deyinceye kadar özenle, sabırla bir filizin yetişmesi misali yetişir. O güvenli ortam onu sarmalar korur. Dünyaya gelme vaktinde de konuşur meleğiyle annesini öğrenir ondan. Bu güzel oluşum mucizedir. Dünyaya gözlerini açar ve uzun bir süre geçer ayağının üzerinde durması için, uzun, mücadeleci ve yorucu yaşam yolunda ilerlemesi için.

İşte sevgili okurlarım bir bireyin yetişmesi hem mucizevi hem de yorucudur.

Bireyin maddi-manevi açıdan yetişmesinde; aile, toplum, devlet ve milletin üzerindeki sorumluluk çok fazladır. Bireyin hukuksal ve sosyal bazda hakları mevcuttur. Anayasamızın 3. Bölüm (Sosyal ve Ekonomik Haklar kapsamında m.41, 48-50) bağlamında değerlendireceğim bu yazımda daha çok toplumdan örneklere yer vereceğim.

Bu yazımda insanca yaşamak, başkalarına muhtaç olmamak adına işsizliğin, birey, aile ve toplumsal bazda sorun ve çözüm önerilerini ele alacağım. Bunun şartı da işsizlik sorununun çözülmesidir.

Eğitim iş bulmada belirleyici etki olmamaktadır artık. İş başvurusu yapan firmalar ve kuruluşların denetlenmesi gerekmesi elzemdir. Olumsuz örneklerin mevcutluğunda bunun doğru olacağına inanmaktayım. Şöyle ki; verilen iş ilanlarının çoğunda zaten alınacakların belli olması ama kanuna uygun olması için usulen verilen ilanlarda kaç kişinin umut, gurur ve onurlarıyla oynandığının farkına varılması gerekmektedir. Asıl durum buyken bireye sen yine başaramadın, işe yaramazsın düşüncesinin tekrar tekrar uygulanarak psikolojik bakımdan işkence uygulanmaya örnektir ve bunun kanunlarımızda ve insan hakları sözleşmesinde ki yaptırımı bellidir. İkinci örnek iş arayan vatandaşım her yere asılmış ilanı görür. İlanda şu yazar (herkese iş, 1000 Tl maaş+sigorta numara verilir arayın denır) aranır ve alınan cevap asla o ılanla eşdeğer değildir. Burada da vatandaşın umut, onur ve gururuyla dalga geçilmekte köleci zihniyetle iş yaptıracaklar aranırken süslenerek insanları yanıltma yapılmaktadır. Elbette ki bunların da hukuksal bazda yaptırımları mevcuttur. İşsizliği bilindiği halde öğrenciye ve işsize 5 milyar limitli kredı kartları veren geçmişte ve hatta günümüzde istenmeyen ama ortam yaratılan olaylara maruz kalmışlardır. Bu olumsuzluklar o kadar çok ki maalesef.

Gelelim çözüm önerileri ne olabilir bunları anlatmaya;

  1. Hane hane gezilerek tespitler yapılan sağlık sigortası yapılan kişilerin tespitleri ilgili yerlerde mevcuttur. Bunların kaymakamlıklar aracılığıyla kayıt altına da alınarak kişilere bireysel olarak davetler ve işlerinin kazandırılmasının çalışılması
  2. İşbulma kursları adı altında açılan ve sertifika verilen bireylerin istihdamlarının yapılması
  3. Kadınlarımıza sesleniyorum, feminist adını koyup anlamsız işler yapanlara sesleniyorum. Kadının elbette ki hakkı hukuku vardır. Ama senin görevin eşinin yanında onu yüceltmek hanende dirlik sağlamaktır. Aile içi şiddetin kökeni nedir düşündün mü? Sen hem dış iş hem ev işi yaparken erkek olan eşin evde, kahvede bu nasıl bir aile düzenidir düşündün mü bunu? Artık erkeğinin sorumluluklarını ona ver. İşverenler aile yapısının bekası için evli veya evlenecek erkeklere istihdamı öncelikli yap. Aile şiddeti ve toplumsal düzenin gereği budur. Evet hayat pahalı kadın da çalışacak ama sende görüyorsun ki artık erkek evde kadın işte bu hatayı düzeltmenin gereği aileyi kurtarmaktır toplumsal rollerin yerine geri konmasıdır. Aile içi şiddet maddi sıkıntılar ve  rollerin çatışmasından ortaya çıkar. Eşitlik evet ama toplumu, aileyi bitirmek değil…
  4. 30 yaşında birey askerlik bitmiş evlenecek iş müracaatları var olumlu cevap yok baba eline bakıyor evlenecek veya evli yanlışın bir örneği de bu...

 

Evet, Sayın İşverenler Sayın Büyüklerim, Hak Hukuk kavramını gözetenler…

Toplumun bekası, ailelerin korunması adına, hane hane yapılan tespitlerle işsizlerin belirlendiği belge ve bilgilerin çalışmayanların işe alınması için değerlendirelim. Çalışmayanları işe çağıralım. Tüketici yerine üretmek isteyen emeğini vermek isteyenleri görelim, kula kul etmeyelim onları, insanca yaşam verelim.

İşi olmadığı için, borcu olduğu için ailesine şiddet uygulayan, canına kıyan, ailesini rehin alan ve onların canına kıyacak kadar psikolojilerinin bozulmasına izin vermeyelim. Evli veya evlenecek olan bireylerin elinden tutalım. Çorbada onların da tuzunu eksik etmeyelim. İadeyi itibarlarını verelim. Çalışma istek ve azimlerini değerlendirelim...

 

Biz bir olalım. Bu yolda beraber yürüyelim... 

 

Esen Kalın…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2636 defa okunmuştur
iyi günler
fkayar
sayın inci hanım yazılarınızı zevkle okuyoruz.kalemınızesaglık gelecek yazılarınızı beklıyoruz.
12 Mayıs 2012 Cumartesi 17:20
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri