Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

İYİ Kİ BEN BİR ASTSUBAY KIZIYIM

23 Ekim 2012 Salı

Dikkat esas duruşa geç komutanımızın eşleri saygıdeğer hanımefendi geliyorlar lütfen herkes ayağa kalksın. Allah allah dedim bu da nedir yaşım 7 ya da 8. Sanki saraydayız ve kraliçe içeriye giriş yapacak ve kölelerden çocukları dahil ayağa kalkması anonsu sosyal faaliyet olan çayın sıcacık atmosferine kırılan buz olarak düştü. Bu duruma alışkın olanlar hemen emir eri edasıyla esas duruşa geçirdi diğerlerini ne de olsa komutanın eşi demek zaten kendisi komutan demekti. Yalak bir ses “Komutanım” dedi (o anda rahmetlik Kemal Sunal’ın Komutaniyem dediği bir filmi hatırıma geldi gençliği verdiği saflıkla gülümsemişim) hemen yalaka bayan dönüp bana ve anneme bakar tabiki. “Komutanım şeref verdiniz hoşgeldiniz efendim kusura bakmayınız biz başlamış olduk ama sizin diyeceklerinizi dinlemekten zevk alacağız” Benim o anda iç sesim ya kim bu diyor ne demek dinleyeceğiz buraya sosyal faaliyet için kaynaşmaya mı geldik yoksa kendini bişi sanan aslında bişi olmayan bu kadınımı dinleyeceğiz dedim. Kadın ilk önce çocuklarda mı gelecekti dedi ki yanına baktık kendi veledi de var “eee” dedi iç sesim “senin ki şeyhazede mi”.  Hanımefendi denilen zat başladı konuşmaya iki lafı bir araya getiremeyen çocuk aklımla bile saçma bulduğu konuşmasına ve sonra da çocukalrın çok gürültü yapmaması anonsu yapıldı. Esir kampı ya ne de olsa. Bu çay kermes çayıydı. Toplanan gelir nereye idi hiç anlaşılmayan bir kermes. Aaaa unutuyordum zaten kermeste saytışa sunulanların en iyileri para vermese de rezerve edilmiş bile ama herkes de ne lursa olsun almak mecburiyetınde hani pazarın iyi malları satılır da çürükleri akşam durumu iyi olmayanlar gelir toplarlar ya işte assubay aileleri de o muhtaçlar gibi ya onlardan arta kalanları alacaklar almazlarsa hemen uyarı yalakalardan.

Ortaokuldayım hasbel kader assubay çocuklarının da okula servisle bırakılmasına karar verilmiş nasıl olduysa ama nasıl servis askerlik yapanlar bilirler revolar. Asker bile zor çıkar küçücük çocuklar nasıl çıkacak. İnerken ya düşersin ya da çıkarken sendelersin arkası açık patır patır döküleceksin. Sonra neyse ki aynı serviste götürülmeye karar verilen asil ve köle çocukları bu seferde benim yerim ön koltuktur asker abi kaldır şunu diye ciyaklar subay çocuğu. Babanın adını ver babama söyleyeceğim der ciyak ciyak. Düşünün ki çocuktur deyip geçmeyin nasıl beyni yıkanıyor davul dengi dengineyiz ya. O kafalara o tokmaklar vuruldu işte. Her neyse artık Lisedeyim Kıbrıs’tayız Ordupazarları olur ve haftada bir servis çıkar herkes toplanır gidilir ama nasıl gidilir önceden ön koltuklar rezervelidir sakın ha assubay ailesi oturamaz asla. Neyse bu konuyu başka bir anbımda anlatacağım. Hep birlikte gidilir alışverişler yapılır orduevleri de ayrıdır ya herkes ayrı ayrı “orudya bak bir aileyiz vallahi yalan külliyen yalan” dönüş için servislerin durağuına doğru yüryeceksin ama diğerlerine hangi orduevinde askerler yetmezse diğer uşaklar alışveriş çantalarını alırlar ve servisler onları orduevi kapısından alırlar ay keşke içeri de girseler de yazık yorulmasalar. Geleceğin yere varırsın inersin gençsin koşarsın belki de servisi veya başka aracı bile görmezsin serde gençlik var ya. Tam karşıya geçerken acı bir fren aaa geri dönersin annene sarılırsın bir geçmiş olsun demek yerine bu kadar haylazlığın sonu arabanın altıydı ama der pis bir ses bakarsın bir yalaka ve subay eşi. Sen kimsin be gafil diyeceksin ama assubay çocukları böyle ucuz işte.

Ahlaka aykırı davranışları yaparlar nasıl oluyorsa hep assubay aileleri yapmış gibi onların üzerinde kalır her soysuzluk edepsizlik hayasızlık nasılsa onlar aşağı sınıf ya.

Kuaföre gidersin oturursun saçın yapılıyor içeri biri girer asker iki büklüm işi gücü bırakır hanemefendi hoşgeldiniz hemen sizi alıyorum der ve size döner kalkınız der aaa hale bakın. Aynadan kadınla gözgöze gelirisn duymaz moduna girersin kadın adeta sana kalk der. Dönersin koltukta ben önce geldim ve devam edecek dersin kibarca kadın hayır der kalkacaksın. Hiç duymazsın ve otumaya devam edersin kadın bir hırsla kalkar müdüriyete gider hemen arkasından asker çağrılır biraz sonra asker gelir ne oldu dersin sizi bekliyorlar der. Allah allah kahvemi yapacaklar acaba der iç sesin bilirisn ne soracaklarını umursamazsın. Sonra benim iş uzar aa bakarsın kapıda müdüriyetten görevli girer kuaför salonuna bakın der o subay eşi siz de assubay ailesisiniz edebinizle oturun benimde başıma dert açmayın der. O da yalaka ya. Hiç cevap vermem. Ertesi gün olur babaya durum akşam anlatılır babayı sabah çağırırlar ya da nöbet verirler işste assubay olmak assubay ailesi olmak budur.

Baban tatbikatta allah allah subaylar sık sık evlerine gelir eee bunlarda vatanı beklemeli dersin neden senin baban 15 gün olmuş gelmez hasta olursun sadece babanı görmek istersin ateşlenirsin endişelenirsin o küçücük beyninle babanı özlersin. Sonunda hastaneye götürülürsün doktor babayı getirtmek için rapor yazar karar yazar ki gelsin evladı babasını görsün. Baban nihayet gelir sarılırsın boynuna işte assubay çocuğu olmak budur.

Subay eşleri senin önünde ailenin önünde ayak ayak üstüne atar şuh kahkahalarla marifetlerini gösterir sen sadece başını aşağı yukarı sallarken hayran hayran bakacaksın sen iki dizin birleşmiş ellerin dizinin üstünde sandalyenin üzerinde iki büklüm durmalısın onun karşısında. Kimsin be sen der iç sesin kimsin sen benim babam olmasa sen ve senin gibiler bu saltanatı yaşıyamazsınız. Senin ve eşinin hatta herkesin görevi sadece ve sadece vatan savunmaktır o kadar hiçbir üstünlüğün yoktur. Sen hiçbirşeysin der iç sesin.

Ne yazık ki assubay olmak assubay ailesi olmak böyledir.  Ama yine gururluyum ama yine onurluyum iyi ki bu camianın içinde büyüdüm yetiştim koşullar ağır da olsa bu saygınlığın hamurundan geldiğim için şükürler olsun...

Bir sonraki yazımda konuyu Anayasa Mahkemesi tarafından da tescillenen ve eskimiş iç hizmet kanunu ve de diğer kanunlar bazında araştırmamı ve değerlendirme önerilerimi hukuksal açıdan ele alarak köşemde paylaşacağım

 

Başta Sayın Kemal Bozkurt Beyefendi'ye ve saygıdeğer ailesinin daha sonrasında Saygıdeğer Köşe Yazarı Komşu arkadaşlarımın ve büyüklerimin ve kıymetli zamanlarını yazılarımı okumak için ayıran beni yorumlarıyla ve okumalarıyla ihya eden sevgili kamuoyuna beni bilen bilmeyen herkese sesimizin kalemimizin ulaştığı diyarlara selam ve sevgilerimi yollarken her birinizin ayrı ayrı saygıdeğer şahsınız ve saygıdeğer ailelerinizin şahsım ve ailem olarak canı gönülden mübarek kurban bayramınızı kutluyoruz saygı ve hürmetlerimle.

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 12494 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

ANI,,,,
mehmet çelik
İŞİNİ YAP,2 baklava sana altın kolsaatı sb ya ve ek bır maas ıkramıye namluyu denıze at dıyen kekeme bınbasıya kurmaylık işinde arge calısmasında basarı gosterıp icatlar sunan assb ya sosyal hizmet ler gıbı yan gorevlerde yok etme bu camıada yok yok artık yazacagım kıtap herkes okusun assb lık nasıl bır meslek mıs ögrensınler.....
25 Şubat 2013 Pazartesi 01:06
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
200 BIN ASSB VAR
mehmet çelik
HERKES AHMET BEYDEN MEDET BEKLİYOR ,OLMAZ KARDESIM BU BÖYLE OLMAZ ESKIDEN SAVUNMADA LIDERLER GEREKIRDI, O DEVIR COK GERIDE KALDI HERKES MANGALA ELİMİ SOKMADAN CÖZUM BEKLEMESIN HER SEYIN BEDELİ VAR.10TL NİN HESABINI YAPAN VE ICINDE BINLERCE YAVSAK BESLEYEN TOPLUMLA BİR YERE VARILMAZ. YAVSAK;ACILIMI KENDI CIKARI ICIN EN YAKIN ARKADASINI SATANA VE YALAKALIK YAPARAK KENDINE IYI IMKAN SAGLAMAYA CALISAN ICIN KULLANDIM.
25 Şubat 2013 Pazartesi 00:56
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
maaslar,
mehmet çelik
cumhurıyetle yönetılıyormusuz,haaaaaaaaaa,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, askeri ücret ne icin var, cumhurbaskanı askerı ücretin 11 katı basbakan askeri ücretın 9 katı bakanlar askerı ücretın 8 katı genel kurmay baskanı askeri ücretın 7 katı degılmıydı cumhurıyet te emekli albay askeri ücretın 7 katını alıyor bu ulkede kimse bana bu ulkede adalet var demesın..... adalet ımamın kayıgında vardı 10 sene oncesıne kadar onuda aldılar.ulkede sag,solla mesgul ettıler, sonra dını kullanıyorlar.,sımdıde hem dın hem pkk oyunu nu kullanıyorlar,halkın saf duygularınla UYUTUP GUNDEMİ İDARE EDIYORLAR. MADEM APOYLA ANLASACAKTIKTA BU KADAR VATAN EVLADINI NIYE KIRDIRIYORSUN DIYE SORMAZLARMI ADAMA, SORMAZLAR İNSANLAR AFEDERSİNİZ KENDINDEN KORKAR OLMUS KANIMIZ BOZULMUS BİZİM. BU YAZDIKLARIM BENIM PENCEREM YORUMU BANA DEGIL YASADIGINIZ HAYAT PENCERESINDEN YAPARSANIZ INSAN OLARAK KIRILMAMIS OLURUM TSK EDERIM.
25 Şubat 2013 Pazartesi 00:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
çok güzelde,,,,
mehmet çelik
ömür kısa inci hanım.biz ne kadar ugrassakta sıstem etıkete hizmet edıyor. emege degil. subaylara kızmıyorum. sisteme kızıyorum.eşşege de bu yetkiyi versen eşekligi artar.lanet olsun.insan diyoruzya bilgiye degil sistemde konuclanan yapı nın degişimi şart.halen iç hizmetler kanununla ugrasıyorlar,sistem icersınde 21 cı yüzyılda astları nasıl kullanmaya devam ederiz cabası ve nasıl parcalarız nasıl yolarız cabası,aslında bu ülkede terörist olmak daha karlı gelıyor bana çünkü bu sistemin içersindeki kişileri temizleyeceksin.pkk ya kin duyuyordum,inanın empati duymaya basladım nedenmimenfaat ugruna 35 bin insanın katılını bu ulkede devlet adına yetkılı kısıler ayagına gıdıp uzlasma arıyorsa bu ulke menfaat üzerine kurulmustur ,bu ulkeden ne beklenırkı,turk mılletı bu kadar ucuzsa ben turk lugumden utanıyorum.gelelim assb ların haklarına ne hakkıymıski ulkede sıraladıgım öz konular varken assb ların hakları devede kulak kalır. ALLAH bizim degil gelecek nesıllerın sonunu hayır etsın,
25 Şubat 2013 Pazartesi 00:38
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ASTSUBAY KANUNU
HASAN ÖZKAN
ARKADAŞLAR,ASTSUBAY KANUNU VEYA YÖNETEMELİĞİ DEĞİŞTİ,O ZAMAN NEDEN GİRDİNİZ,KEŞKE GİRMESEYDİNİZ,BEN HALİMDEN MEMNUNUM,KİMSEYEDE KENDİMİ EZDİREMEM,AİLEMİ VE ÇOCUKLARIMI KIŞLANIN ÖÜNDEN GEÇİRMEM,KÖKTEN SÖZÜM,SİZ NEDEN YAPMIYORSUNUZ
15 Kasım 2012 Perşembe 20:07
Beğendim (1)Beğenmedim (6)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri