Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Jean Monnet, Çukurova Üniversitesi’nde!

09.12.2014 10:23

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü), Ankara Üniversitesi Jean Monnet Kürsüsü’nün konferans dizilerinden “Avrupa Birliğinin Komşularıyla İlişkileri ve Türkiye ve AB İlişkileri 2014-2015/1” konferansına 8 Aralık 2014 Pazartesi günü ev sahipliği yaptı. Ç.Ü. Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen organize edilen konferansta, Türkiye – AB ilişkileri, Avrupa Birliğinin Komşularıyla İlişkileri masaya yatırıldı.

Konferansa Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, Ç.Ü. Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdür Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Bilgin, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Belgin Akçay, Prof.Dr. Azmi Yalçın ve Subay Emeklileri Derneği temsilcileri ile Çukurova Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Ç.Ü. Ziraat Fakültesi İ. Akif Kansu Konferans Salonunda yapılan konferans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belçin Akçay’ın, “Jean Monnet Kürsüsü, Kurulum Amaçları, Faaliyetleri, Türkiye’nin AB İçin Önemi ve Avrupa Birliğinin Komşularıyla İlişkilerine Giriş olacak” sunumuyla başladı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, Türkiye – AB ilişkisi başta olmak üzere, Avrupa Birliği’nde son dönemlerde yaşanan ekonomik ve siyasi krizden ve Avrupa Birliğinin Komşularıyla İlişkilerinden söz etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konferansın oturum başkanı olarak Prof.Dr. Tuğrul Arat (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi) yönetmişlerdir. Konuşmacılardan; Prof.Dr. Harun Arıkan (Ç.Ü.) : AB’nin Genişleme Politikası ve Komşularıyla İlişkileri, Doç.Dr. Kıvanç Ulusoy (İstanbul Üniv.) AB’nin Orta Doğu Ülkeleriyle İlişkileri, Prof.Dr. Mustafa Aydın (Kadir Has Üniv.) AB’nin Doğu Komşularıyla İlişkileri konularında konuşmalarını yaparlarken Genel Değerlendirmeyi de yine Prof.Dr. Tuğrul Arat (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi) yapmışlardır.

Panel soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

 

Konuşmacıların tamamının ortak görüşleri: Türkiye’nin Katılımı AB İçin Kazançtır!

“İnanıyoruz ki Türkiye, müzakereleri tamamlayarak AB’ye üye olacaktır. Nitekim Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımıyla her iki taraf içinde kazankazan durumu gündeme gelecek; genç ve dinamik nüfusu ve zengin doğal kaynaklarıyla Türkiye, AB’nin istikrarına, refah ve güvenliğine katkı sağlarken, Avrupa Birliği ise Türkiye’nin güçlenmesi, demokrasinin olgunlaşması ve bireysel hakların Avrupa standartlarına yükseltilmesi konularında yarar sağlayacaktır. Gerek AB’nin içinde bulunduğu sorunlar, gerekse üyelik sürecinde karşılaştığımız sıkıntılar konusunda bilgilendikçe tam üyelik yolunda atılması gereken adımların netleşeceği ve bu yolda hızla ilerleme imkânına kavuşulacağı olmuştur. 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4826 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri