Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

KABE, SECDE VE KIYAM

18 Şubat 2013 Pazartesi

Fatma Tatlı dersek kimse tanımaz ama hani gözyaşları içinde tekerlekli sandalyesiyle hacca giden, hani 63 yaşında vefat eden Peygamber Efendimize 63 tane mektup yazarak hacca gidemeyeceğini bildiği için giden biriyle göndermeyi düşünen ama sonunda bir mucize ile kendisi hacca giden Fatma’yı herkes hatırlayacaktır.

Fatma Tatlı Sivas Suşehri ilçesinde dünyaya sağlıklı bir bebek olarak dünyaya gelen Peygamber ve Rabbimizin sevdalısı güzel bir kızdır. Yürümeye başladığı dönemlerde parmak uçlarına basarak yürümesi ailesinin dikkatini çeker ve doktora götürdüklerinde kas hastalığı olduğunu ve zamanla yürüyemez hale geleceğini söylerler. Aile perişan olmuştur ama o kadar inançlılardır ki asla isyan etmezler bunda da vardır bir hikmet derler küçücük kızımız peygamber efendimize kah sevinçlerini kah üzüntülerini paylaştığı dertleştiği 63 tane mektup yazar ve ona ulaştırmak için birilerini arar durur. Aklı fikri hep oralarda o kutsal topraklardadır. 

Hac müjdesi verilen Tatlı, o anki duygularını şöyle anlatmıştı: “Hacca, canım annemle birlikte gideceğiz, hep benimle olacak, hep birlikte olacağız inşaallah. Kevser’im annem, o aktığı sürece ben de akacağım, annemle birlikte akacağız. O, benim yürüyen ayağım, tutan elim olacak, inşaallah. Hacca, tekerlekli sandalye ile gitmek zor olmayacaktır. Ayağıyla gidenlere nasıl zor olmuyorsa, benim de ayaklarım tekerleklerim şükürler olsun, hem de dört tane. Herkes iki ayakla gidiyor, ben dört tekerlekle gidiyorum, elhamdülillah.”

Peygamberimiz Muhammed Mustafa hadisi şerifinde buyurmuştur ki; “Benim kabrimi ziyaret eden, beni sağlığımda ziyaret etmiş gibidir.”

Ne demiş sahabiler; “Anam da, babam da, canım da sana feda olsun ya Rasulallah!” Bu ten de, bu can da feda... Aynen onlar gibi. “Gel” dedi, geldik. Gitmek istemiyordum, çok ağlıyordum rüyamda; “Ben gidemem, huzuruna bu halimle çıkamam” diye. Aynı bugün gibiydi, ama geldim. Aynı böyleydi, buradan ağlayarak orayı seyrediyordum. Yine aynı muhabbet, aynı rahmet, aynı merhamet Sevgili Peygamberimizde.”

Fatma Tatlı’nın şu sözleri milyonlarca kişiyi gözyaşlarına boğmaya yeter. “Namaz ne güzel bir şey! Namaza ‘Ey şifam, neredesin, gel!’ diyorum. Çok bekliyorum sabırla namazımı. Hocam, hani insanı kendinden geçiren, huşû ile kılınan namaz var ya, işte ben onu arıyorum. Bizi izleyen bütün insanlara da diyorum ki; ayakta durmanın kıymetini bilsinler. Ben rüyalarımda ayakta namaza durduğumu görüyorum bazen. Çok özlüyorum kıyamı... Herkes artık önce ‘ayakta bir kıyama’ dursunlar sonra da ‘oturarak kıyama’ dursunlar, aradaki farkı o zaman anlayacaklardır. Ayakta kıyama durmak ve sonra nazlana nazlana, küçülerek secdeye varmak ne büyük bir nimettir, anlatamam! Bunun kıymetini bilsinler.”

Namaz böylesi bişi işte hiç kimseye boyun eğmeyen kullar Rabbime sadece boyun eğer ve secdeye varırlar. Kıyamda durmak ayrı bir sınavdır. Kıyameti düşünüp, kıyameti hissedip Rabbimin karşısında yüzüne bakamadan; titremek, silkelenmek, emrindeyim senin kulunum sadece demek ne güzel bir duruştur. Huşu ile namazı kılmak, gözlerini kapatıp sırat köprüsü üzerinde gibi küçücük bir alanda Rabbimin karşısında sınava durmak ne güzel bir duygudur. Rabbim her kula nasip etsin.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5310 defa okunmuştur
Şükür
Songül E.
Fatma Tatlı \'ayakta durmanın kıymetini bilsinler\' diyerek bize belkide unuttuğumuz bir şeyi hatırlatıyor:\"şükretmeyi\"Evet sağlam, sakat her insanın şükretmesi gerekiyor.Gözü olmayanın kulağım var diye,ayağı olmayanın elim var diye şükretmesi gerekiyor.Bu işi sanırım daha çok bir uzvu eksik insanlar yapıyor.Her şeyi dört dörtlük insanların birçoğu ne yazıkki şükretmeyi unutmuşlar.İnşallah biz unutmayız.Vesselam
18 Şubat 2013 Pazartesi 11:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri