Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

KADINA ŞİDDET KONULU ÇALIŞTAY (I)

24.11.2014 21:12

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın faydalanıcı olduğu, Kadın Dayanışma Vakfının koordinatörlüğünde, Adana Kadın Danışma Merkezi ve Sığınma evi Derneği ile (AKDAM) ve İzmir Kadın Dayanışma Derneği birlikte yürütülmekte olan “Yerel İşbirlikleri Aracılığıyla Şiddetle Mücadele Mekanizmalarının Güçlendirilmesi” başlıklı projeleri kapsamında 24-25 Kasım 2014 tarihlerinde Kadına Yönelik Şiddete İlişkin Kamu Kurumları Çalıştayı nın Adana Hukuk Derneği'ndeki ilk günü oldukça dolu ve verimli geçti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emniyet, Toplum destekli polislik, Belediye, Akparti, CHP, MHP, Muhtar, ŞÖNİM, Konukevi, Halk sağlığı, Ruh sağlığı, TKB, Zabıta, Konsolosluk ve AKDAM gönüllülerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen Çalıştay’da çok saygın isimlerde birarada bulundular.

Öncelikle ŞÖNİM nedir;  Şiddete maruz kalan kadınlar için 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi’ne ilişkin kanun kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak Mayıs 2012’de açılan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleridir. Kaçma, sığınma, barınma, sağlık, hukuksal destek gibi konularda ‘Tek kapı’ mantığıyla hizmet vermeyi amaçlayan ŞÖNİM’ler, şimdilik Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Denizli, Trabzon, Şanlıurfa, Antalya, Bursa, Malatya, Mersin ve Samsun’da hizmet veriyor ve toplam 14 kadın sığınma evi bulunmaktadır.

AKDAM : Adana Kadın Danışma Merkezi ve Sığınma evi Derneğidir. Gönüllü avukatlar, psikolog ve gönüllü danışmanlarla  Merkez’de, sığınaklarda gerekli sosyal, hukuksal ve psikolojik destek sağlarlar. Merkeze yapılan giysi ve eşya yardımlarını hem sığınağa hem de gerektiğinde sığınaktan ayrılan kadınlara ulaştırır. Başvurular (yüz yüze-elektronik posta ve telefon aracılığıyla) yalnızca Adana’dan değil başka illerden hatta yurt dışından da yapılmaktadır. AKDAM Türkiye genelinde Kadına Yönelik Şiddet alanında çalışan tüm sivil toplum örgütleriyle iletişimini sürdürür gerektiğinde ortak çalışmalar yürütür. Yıl içinde yapılan Kurultaylara, Çalıştaylara katılır bilgi-deneyim paylaşır.

Bugünkü Çalıştay’da özellikle değişik sivil toplum örgütlerinden ziyade kamu kurumlarına ağırlık verilerek  Adana’da aksayan İl Koordinasyon toplantılarına açıklık getirmek ve yeni yapılan sözleşmelerin anlaşılması adına açıklanmasının gerekliliğinden dolayı ve bu konularda ne yapılabilirliğin masaya yatırıldığı bir Çalıştay olmuştur. Çalıştay’a Ankara’dan katılan Eğitimci Aslıhan Öztürk ise; Adana’da daha önce Güçlendirme Eğitimleri yaptıklarını belirterek “özellikle atölye çalışmalarında il koordinasyon kurullarında aksayan yönlerin değerlendirilmesi için 2 gün süreyle Adana’da bulunacağız. Ayrıca; Yerel İşbirlikleri Aracılığıyla Şiddetle Mücadele Mekanizmalarının Güçlendirilmesi projesini atölye çalışmaları ile hayata geçirerek İl Koordinasyon toplantılarının aksaklıklarının giderilmesine yönelik çözümler üreteceğiz” diyerek Çalıştay’a başlanmış oldu.

Çalıştay’ın ilk gününde; Ağustos 2014 itibariyle ilk 6 ayda şiddete maruz kalan ve hayatını kaybeden kadın sayısının 129 olduğuna dikkat çekilerek bu sayının diğer ülkelerle karşılaştırıldığında inanılmaz bir durum olduğu konusunda değerlendirmeler yapıldı. Bu konuda da İl Koordinasyon kurullarında çözümün aksamasının da sayıyı daha arttıracağı endişesi dile getirildi. Pekçok bilinmeyenin masaya yatırıldığı Çalıştay’da İstanbul Sözleşmesi’ne Türkiye’nin imzasının olduğu ve Kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanmış olan ve Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, yeterli sayıda ülkenin imza atmasıyla 1 Ağustos’ta yürürlüğe girdiği ifade edildi.  Sözleşme, kadına yönelik şiddetle ilgili etkin önlemler alınmasını benimsiyor ve uluslararası mekanizmaları devreye sokuyor. Sözleşme’nin temel amacı, kadınları her türlü şiddetten korumak, kadına yönelik  şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak.

Sözleşme’de yer alan hükümler özetle şöyle:

-Kadınların güvenliği Avrupa Konseyi merkezli 4 yıl süreyle görev yapan bir birim tarafından uluslar arası düzeyde denetlenecek. GREVIO adı verilen bu birim 6 ay içinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından belirlenecek.

- Sözleşme’ye taraf devletler, şiddet gören kadınlara da mülteci olma hakkı verebilecek. Bu anlamda sözleşme küresel ölçekte kadına şiddetle mücadeleyi öngörüyor.

- Devlet, ölüm riski ve durumun aciliyeti göz önüne alınarak her türlü önlem alınacak. Kolluk kuvvetlerinin, mağdurlara yönelik her türlü şiddete acil ve yerinde müdahale etmesi için çok daha etkin önlem almaları sağlanacak. Emniyet, savcı ve mahkeme arasında etkin bir işbirliği oluşturulacak.

- İhbar mekanizmasının işleyişi hızlandırılacak. Yargı, polis ve sağlık birimlerinin eğitimine bütçe ve zaman ayrılacak.

 

- Şiddet mağduruna ikametini değiştirmesi için destek verilecek. Mağdur korunacak ve psikolojik destek alacak. Mağdurun faille temas etmemesi sağlanacak. Şiddet mağduru kadına asgari ücretin günlük tutarına göre devlet tarafından geçici maddi destek verilecek.

- Kadına yönelik şiddete yataklık edenler de cezalandırılacak.

- Devlet radyo ve televizyonlarında her ay en az 90 dakika toplumsal cinsiyet eşitliğine dair yayın yapılacak.

- İlk ve Ortaöğretim müfredatına, kadının insan hakları ve kadın erkek eşitliği konusunda eğitime yönelik dersler konulacak.

-Zorla evlendirmelerin suç sayılması için gereken hukuki, idari ve cezai önlemler alınacak.

-Şiddet üreten geleneksel rol modellerinin değişmesi için çalışılacak.

- Mağdurların faillerden tazminat talep etmesi konusunda gerekli yasal düzenlemeler yapılacak.

Ayrıca çocuk yaşta evlilikler ve toplumun bunu kabullenişi, ensest ilişki yaşayanların sorunlarının çözüm önerileri üzerinde durulan Çalıştay’da katılanların KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR sloganı Çalıştay’a katılanların grup-atölye çalışması kapsamında 4 gruba ayrılmasıyla 4 ayrı vaka ve sorular katılımcıların atölye çalışması oldu. Her bir grup 4 ayrı vaka üzerinde çalışma yaparak ki ben sloganın son kelimesi HAYIR olan grupta idim vaka üzerinden sorularla bir atölye çalışmasının içinde olmak da ayrı bir çözüme ulaşma yollarından biriydi.

Çalıştay’ın bugünkü kısmı üç vakanın incelenmesi ve öneriler ile sona erdi. Yarın 25.11.2014 tarihinde saat 09.30’da Adana Hukukçular Derneği’nde devam edecek Çalıştay’a 4. Vakanın incelenmesi ile başlanacak ve çözüm önerileri ile Çalıştay sonuçlanmış olacak.

 

Yarın çözüm önerileri ve sonuç önergesi ile yazımın ikinci bölümüne devam edeceğim.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4404 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri