Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Kardeş Festival Akti İmzalanma Yolunda

06 Nisan 2013 Cumartesi

Çukurova Pamuğu; sıcak ve kavuran güneşin altında, bereketli toprakların anavatanında gelin misali bembeyaz asaletiyle saflığı ve temizliğiyle kökünü toprağa verip gücünü topraktan alan gelincik misali marur marur öylece durmaktadır.

Çukurova pamuğu bir ana şefkati gibi yumuşacık meyvası ile bir baba gibi sert ama bir o kadar da korumacı varlığı misali çanaklarının içinde kendini güvende hisseden çekirdek ailenin temsili Çukurovanın beyaz altını.

Çukurova Pamuğu; bereketli toprakların Çukurovayı ayakta tutan gelir kapısı. Yağından, eğritilmiş ipinden, yivlerinden herbir parçasından esirgemeden veren  bereketli toprakların hammaddesi.

1969’lu yıllar ki pamuğun altın değerinde olduğu bereketli topraklar Çukurova bölgesinde; pamuk insanların gururu idi, o pamuk dalları, gelecekleri idi, Ayşe’nin düğün parası idi.

Altın Koza Festivalinin ilk yapılmaya karar verilmesindeki amaç; Çukurovanın pamuğunun yaşam içinde daha fazla faydalı işlerde kullanılması içindi. Sinema sektörünün Çukurovayı pamuk simgesiyle koza simgesiyle anlatmasındaki amaç özellikle bu bitkinin Çukurova ile özdeşleşmiş olması idi. Çukurova’nın zirai yönden daha bayındır hale gelmesi amaçlanmaktaydı. Çiftçinin üretcinin tüketicinin feryadını dinlediğinizde en ucuz sebze meyve ve diğer ürünler Çukurova’da iken toprakların eski bereketli zamanları olmadığı için yaşam Çukurova’da da zor artık.

Hal böyle iken;

Bir kardeşi daha oldu Altın Koza Festivalinin; 5-7 Nisan tarihleri arasında ABD Houston’da Türk Filmleri Festivali ile kardeş festivaller olarak daha faydalı işlere imza atacakları kesin. Beyza’nın Kadınları filminin gösterimiyle başlayan festivalin Altın  Koza Festivaliyle akit imzalamalarının Dünya Sinema sektörü ve Çukurova arasında köprü olması kapsamında hayli öneme sahiptir.

Bereketli toprakların bereketli toprak olmalarına faydasını beklemektedir, çiftçi ve üretici??

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1656 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri