Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

KAZANAN KİM ...

03.12.2016 08:41

İşsizlik daha çok bayanları etkilemişcesine tüm iş başvurularında bayanların katılım oranı daha da artmıştır. Kadınların nüfus yoğunluğundan mı yoksa gerçekten kadınların artık kimlik arayışlarından mı iş başvurularında yazılı ve mülakata alınan bayanların sayısı hayli artmıştır. Toplumsal olarak aile kavramı yavaş yavaş yerini global ekonominin ağlarına tutulan ebeveynler yaratmıştır. Toplum olarak gerçekten  geçinemez mi olduk ya da ihtiyaçlar mı arttı en son ihtimal de aile kavramı m yok oluyor. Bayanların iş hayatına atılmasında ki gaye global ekonomiye yardım etmek olarak mı algılanmalı. 

Teknoloji, silah ya da pekçok ürünlerini pazarlamasını isteyen ülkeler için güzel bir pazar olan Türkiye her alanda son ve kaliteli ürünleri kullanarak değişen tüm ürünlere rağbet göstererek pazarı canlı tutmaktadır. Bunun sonucu olarak da aile bütçesinde gelir ve gider oranındaki denge alt üst olmakta ve aile kavramı da tüm bireylerin iş hayatına atılmasıyla yok olmaktadır. Bu durumlara bağlı olarak da gelir giderin üzerinde seyrederek bütçe denk getirilememektedir. 

Teknoloji önceleri fabrika ve işyerlerinde olmazsa olmazlardan iken evlerimize kadar girmeyi başaran ve toplumu etkileyen en büyük nedenlerdendir. 

Hepimizin ailesine baktığımızda eski zamanların aile kavramının yok olduğu hepimizin dikkatinden kaçmamaktadır. Teknoloji sadece evlerimizde bize nimet değil külfet de olmuştur. Kitaplarını taşımasın tamamı tabletlere yüklenerek ders çalışsın diye başlayan eğitim sistemi zaman içinde bilgisayara bağımlı nesil ortaya çıkarmıştır. Hanımların vazgeçilmezi olan alışveriş kavramı uzak mesafe alışveriş kolaylığı ile internmet araıclığı ile evlere girmesiyle artık hangi mağazada ne gibi yeni ürünler var takibinden aile içi iletişim bitmiştir. evde dahi mail kontrol etme kolaylığından artık ebeveynler işlerini evden takip etmeye başlamışlardır. Sokakta özgürce oynanan oyunlar yapılan piknikler dost sohbetleri yerini teknolojinin ağına sarmalanmış bireyler yaratmıştır.

Çalışmıyoruz aslında üretmiyoruz hepimiz bu sarmalda ne yazık ki birey olmaktan çıkıp toplumsallaşmadan uzaklaşıyoruz yabancılaşıyoruz.

Kısacası işsizlik yok sadece gelir gider dengesizliği ve aile olamama birey olamama var: Nimeti külfet halinhe getirme var..

Kazanan kim elbetteki global ekonomi ... Yapılması gereken nedir ???

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5028 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri