Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Kim Daha Çok Çalışıyor ?

06 Kasım 2012 Salı

Her zaman; emekçi deriz alınteriyle kazanır, ekmeğini taştan çıkartır deriz çalışanlarımıza. Bazen düşünürüm acaba tüm bu söylemler sadece sırtını sıvazlamak için sen yaparsın tarzından söylenen sözler midir? Yoksa aslında ben yapamam senin yaptığın o emek isteyen işi bir yapana ihtiyaç var sen bunu yap anlamında ağır işleri birilerinin üzerine yüklemek midir bu sırt sıvazlamaların asıl amacı?

Şimdi bir kritik yapalım. Tarlada yevmiyeli çalışan, insan yerine bile konulmayan kadınlı, erkekli, çocuklu, gençli, yaşlısı ile güneşin altı demeden yağmur demeden az bir ücrete çalışan tarla işçisinin acaba o emeğinin karşılığı mıdır aldığı ücret. Ya da bedeni kuvvetini kullanan bir inşaat işçisinin aldığı ücet hakettiği midir? Hor görülmesi, aşağılanmasında da verilen mesaj aslında nedir? Emekliliği bunlarda hak etmez mi peki?

Şimdi de bir devlet memuru düşünelim sabah 8 akşam 5, çoğu zamanda görevi gereği mesai saatleri uzamaktadır. Yılda 2 kez maaşına zam  yapılır. Zamları da TÜFE ya da onun benzeri şeylere bağlanır. Emniyet Kuvveti ile Silahlı Kuvvetler de devlet memuru statüsündedir. Verdiği emeğe yaşadığı görev ağırlığına yüzde 3 yada 4 lük artışlar kafi midir? O da ister hayatını iyi yaşamak hayat standardını iyi bir yolda sürdürmek.

Gelelim popçulara topçulara geçen bir topçu diyor ki “baba iyi ki seni dinlememişim topçu olmuşum sultanlar gibi yaşıyorum.” Yazık ki ne yazık. Ya popcu ne yapar hemen hemen hiç sadece eğlendirir ve üç beş kuruş kazanan bazı garibanlarda sırf eğlenmek için onun cebindeki bankasındaki hesabını şişirir. Al der ben yemeyi bilmem sen ye üç kuruşluk nafakamı al der. Yazık ki yazık. Bir dizi furyasıdır gidiyor. İçten ve yurtdışından oyuncular oynuyor. Her biri de dizi başına evet dizi başına 60’ar milyar 100 milyara para demiyor. Bir de kaprif yapyor rest çekiyor eğer ki vermezseniz çeker giderim. Zaten kamuoyu var zaten onların fan grupları var ya aman diyorlar biz sana veririz sen yeter ki kal. Ee tabi ki gider mi emek veriyor ve çalışıyor hak ediyor elbette ki !

Gelelim vekillerimize onları da halk olarak bizler seçeriz evet tüm ülkenin yükü üzerlerinde daha fazla birşey söylemek istemiyorum ama baştaki anlattığım kişilere göre daha ağır emek verdikleri ortadadır! Çalışanı olsun emeklisi olsun fazlasıyla emekleri vardır!  

Evet Anayasamızda olsun TCK’mızda olsun hatta AİHS’de bile eşitlik ilkeleri var. Eşitlik, herkese eşit fırsatlar tanınması, özel ayrıcalıkların olmaması demektir. Ancak insanlar kapasite, yetenek, ihtiyaç ve arzularında aynı olmayacaklarından davranışta aynılık mümkün değildir. Buradaki seviyelendirme olgusu, yurttaşlık hakkını inkâra vardırılmamalıdır. Demokratik bir devlet, yurttaşlarının mutluluğa eşit olarak hakları olduğunu kabul eder. Toplumdaki farklılıklar mantıken açıklanabilir olmalıdır, genel refah için gerekli olmalıdır. Genel refah, güçlünün olduğu kadar zayıfın da refahını kapsar.  Özel garantilerin ve imtiyazların bulunduğu yerde eşitlik asla var olamaz. Eşitsizlik, kısıtlı sayıda olanların idaresine zemin hazırlar. Kamu Yararının ölçüsü, kısıtlı sayıda olanların tatmin edilmesi haline dönüşür. Eşitlik talebi, adaletsizliğe, mevcut durağan eşitsiz yapıya, hukuka aykırı ayrıcalıklara, rasgele üstünlüklere karşı mücadele anlamına gelir. Eşitlik düşüncesi insanlar arasında zenginlik, soyunun saflığı, dini durumu vb. nedenlerle yaratılan ayırımların, insanların statülerini belirlemede ölçü olarak kullanılmasına tepki olarak doğmuştur. Eşitlik talebi, gücünün ve kapsamının doruğuna demokratik bir toplumda ulaşır.

Kanun önünde eşitlik, eşit olanlar arasında kanunun da eşit olması ve eşit olarak uygulanması ve benzer olanların benzer muameleye tabi olmaları gerektiği demektir. Buradaki düşünce doğum, ırk veya benzeri nedenlerle özel ayrıcalıklara izin vermez. Burada önemli olan, adalet eşitliğinin devlet içinde olmasıdır. Yani tüm insanlar, kanunun eşit himayesine / korunmasına ve kanun önünde eşitlik hakkına sahip olmalarıdır.

Başka deyişle,

-   Bir yurttaşın insan olarak varlılığının, dini, toplumsal ve resmi mevkii veya doğum yeri ya da memleketinden bağımsız olması,

-   Tüm yurttaşların ülkenin genel kanunlarına eşit olarak tabi olmalarıdır.

Bunların aksinin olmasının anlamı da, bu uygulamalardan zarar gören kişilerin kanun önünde eşitlik veya kanun tarafından eşit olarak himaye edilme hakkını inkar etmek demektir.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2176 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri