Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

KONGRE'DEN NOTLAR

01 Ekim 2012 Pazartesi

AK Parti’nin dördüncü olağan kongresini dikkatle izledim ve köşemde fotoğraflarla yer verdiğim kongrenin can alıcı noktalarını yakalamaya çalıştığım kısımları siz kıymetli okurlarımla paylaşarak bu konularda beyin fırtınası yapmayı uygun buldum.

30 Eylül 2012 tarihinde Ankara’da tarihe geçen Kongreye sade bir kongre olarak bakmayıp; fotoğrafa farklı açılardan derinlemesine baktığımızda tüm Arap ve Ortadoğu ülkelerinin katılımlarıyla gerçekleşen Ortadoğunun buluştuğu bir gövde gösterisi olarak algılamak hiç de yanlış olmayacaktır.

200’e yakın yabancı konukların davete icabet ederek katıldığı ve söz aldığı kongrede herkes sözleşmiş gibi aynı ifadelerle değerlendirmelerde bulundu. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Sudan Devlet Başkan Yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, eski Bosna Hersek Devlet Başkanı Haris Sladziç, eski Lübnan Devlet Başkanı Emin Jamayel, eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, eski Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Tunus Nahda Hareketi Partisi lideri Raşid el-Gannuşi, Filistin Hamas hareketi Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile Asya Parlamentolar Asamblesi Grup Başkanı Cung Eui-Yong davete icabet eden konuklardı.

Kısa kısa notlar ile kayda aldığım ve altını çizdiğim noktaları sizlerle yazımın başında da belirttiğim gibi sizleri beyin fırtınasına davet ediyorum ;

Başbakan’ın en önemli sözü araya sıkıştı.. Gümbürtüye gitti gibime geldi.. Çok önemliydi ama yeterince yankı bulmadı.. Hatta çoğu kişi anlamadı bile..

Zaten Başbakan da kuvvetli vurgu yapmadı.. Yanlış anlaşılmaktan mı çekindi, salonun atmosferi uygun değil diye mi düşündü, konuşma uzadı ilgi azaldı diye mi geçiştirdi bilemem..

Sistemin değiştirileceğini.. Çok kararlı olduklarını bir cümleye sıkıştırdı..

Dedi ki; “Yeni siyasal sistem konusunda kararlığımız tamdır. Yeni anayasayla istikrarlı yönetimi dönemsel olmaktan çıkarıp kurumsal hale getireceğiz” demesi ya anlaşıldı ya da anlaşılmadı ama çok da ilgilenilemediği ortada idi.

61 sayfalık konuşmadan diğer dikkat çeken ama söylenmeyen başka bir önemli nokta ise kürt analarına seslenişti ki; “Ey Kürt kardeşim!  Ey Kürt annesi! Eğer sen olmazsan, bu barış filizi öksüz kalır; bu barış fidanı boy vermez.  Fırat’ın,  Dicle’nin kenarındaki çoban kardeşim. Sen olmazsan bu süreç eksik kalır. Ey Diyarbakır’da, Benu Sen Mahallesi’ndeki kardeşim, Bitlis’teki işçi kardeşim. Batman’daki memur kardeşim.  Harran’daki çiftçi kardeşim. Çocuklar, gençler, ezeler, ablalar, emmiler. İnanın siz olmazsanız bu barış güvercini mahsun kalır. Allah aşkına sizler de bu sürece artık siz de yüreğinizi koyun” ifadesi idi.

En son dikaatimi çeken diğer bir durum ise; Barzani’nin kürsüye çıktığı sırada, denk geldiği söylenen tribünlerden uzun süre “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları atılmasıydı. Daha sonra bu durumun Barzani ile ilgisi olmadığı söylense de akıllarda sorular kalmıştı artık. Cevabını da ya zaman gösterecekti ya da tarihin karanlıklarına sır olarak gömülecekti.

Konuk ülkelerin yetkililerin övgü dolu sözleriyle ortaya çıkan tablo Ortadoğu’nun hakimiyetinin Türkiye’ye verildiği zannı uyanıyordu acaba gerçekten öylemiydi bu durum?

Diğer bir dikkatimi çeken durum; Barzani’nin konuşmasında bir ara “kendi özgürlükleri için mücadele eden tüm güçleri” destekliyoruz dediğinde, salonda bir sessizlik oldu. Ancak Iraklı Kürt liderin, bu sözleri Suriye için söylediği bir sonraki çeviri sırasıda ortaya çıktı. Barzani, “Suriye halkının mücadelesini destekliyoruz. Suriye halkına kucak açan Türkiye’yi çok takdir ediyoruz. Türkiye, aynı zamanda Iraklılar’a da kucak açmıştı” dedi.

Ana muhalefet partisinin katılmamasına gerekçe olarak söylentisi olan; Hamas liderlerinden Halid Meşal’in Erdoğan’a yönelik “Erdoğan, sen artık sadece Türkiye’nin lideri değil, Müslüman dünyasının da liderisin” sözlerine yer vermesi de kongrenin dikkat çeken başka bir boyutu idi.

46.jpg

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1472 defa okunmuştur
yorum
adil konu
artık insan merak etmeden duramıyor. ne zaman uyanacak bu insanlar ? bu kongre de sanırım açmaz insanların gözünü...
02 Ekim 2012 Salı 15:20
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
gnydn
m. kara
Gerçekden gözden kaçmayan şeylerde var kongrede teröre tam destek veren biriyle boy boy resimler çekiliyor insanın içi acıyor gerçekden.
02 Ekim 2012 Salı 09:17
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ACABA!
M.CAN
günaydın yapılan kongereye dikkat çekmeniz gerçekten tşk ediyorm..sanrım bu kongrede gözden kaçan çok şeyler var..tşk ler inci hanım...
02 Ekim 2012 Salı 08:48
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri