Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

KÜÇÜĞÜM DAHA ÇOK KÜÇÜĞÜM

01.05.2014 15:21

Çocuklar bedeni ve görüntüsü üzerinden yapılan ticari durumlar çocuklarını koruyamayan bir toplum durumuna getirmiştir maalesef bizleri. Biz ne zaman böyle olduk. Nesillerimizi koruyamayan maddi meta aracı yapar olduk biz ne zaman çocuktur birşey olmaz diyerek önemsememeye başladık. Biz ne zaman büyüklerin hayat oyununun magdurları yapmaya başladık küçücük bedenleri. Bir ay içinde 5 küçük çocuk çeşitli nedenlerle hayatlarını kaybettiler. Biz toplum olarak gelişiyoruz derken acaba aslında deðerlerimizi gözardı edip aile kavramını unutup çocukları sadece birey olarak deðil de çocuk olarak mı görmeye başladık. Neden pekçok Avrupa hatta üçüncü sınıf ulkelerde sokakta çocuk yok ya da birkaç kez eve gelen resmi görevli postacı sürekli kapıyı açan çocukların biz yalnızız der demez hemen devlete haber verip çocukları himayesine alan devletler kadar deðiliz. Bizim çocuklarımız neden dilencilerin kucaðında uyuşturulmuş durumda saatlerce uyurken sessiz çıðlıklarını duymuyoruz. Mendil satan ve daha pekçok bedeninden aðır yükü omuzlayan bedenleri neden hala kullanıyoruz. Neden bizim çocuklarımız hep kötü alışkanlık ediniyor ya da neden tanınmış kişilerin çocuklarının yüzlerini para karşılıðı gösterir oldular. Ya da neden çocuk bezi reklamı uðruna küçücük bedenler bilinemeyen pekçok kişinin gözleri önüne sergileniyor. Ya da annesi başı örtülü kızı neden askılı bluzlu mini etekli. Hemen bu arada tanık olduðum bir olayı anlatmak istiyorum. Dışarda olduðum bir gün gayet normal günlük kıyafetleriyle iki kadın ve bir kız çocuðu dikkatimi çekti. Kız çocuðu yanıma geldi konuşmaya başladım. ısimsiz olsun kızımız yaşı 8 makyaj yaparak dışarı çıkmış. Mini bir etek ve parlak topuklu bir ayakkabı sanki küçük bir kadın. ınanın içim burkuldu. Bizim çocuklarımızı malzeme haline getiren toplum mu aile mi? Hani aile deriz en mahrem yer deriz nasıl bir ailedir bu kucucuk çocuðu bir kadına çevirmiş. Çocuktur bişi olmaz açık giysin hayır efendim giymesin malzeme olmasın. Çocuktur gezer gelir hayır efendim gezmesin takip et yok etmiyorsan artık devlet elinden alsın. Kadına soruyorsun çocugun nerde parkta sokakta neden sen yanında deðilsin işte aman gitsin ben de başımı dinleyim. O zaman yapmayacaktın o çocuðu. Parkta sensiz işi ne o çocuðun ya da çocuðu olmayan yetişkinin çocuk parkında işi ne? Neden çocuklarımızı koruyamıyoruz. Neden çocuklarımız reklamlarda neden çocuklarımız sokaklarda. Canları bile evlerimize alırken neden çocuklar sokakta.

Kime güveneceksin son olaylara bakıldıðında akrabana dahi güvenemeyeceksin. Çocuk eðitimizi sıfırın altında aslında hiç de övünmeyelim. Zira çocuða öðretmiyoruz baðırmayı hayır demeyi başkasına karşı. Kibar ol sakin ol terbiyeli ol diyoruz. çocuk baðırmıyor direnmeyi bilmiyor. Anneler burda size büyük görev düşüyor. Evlenmeyi günlere gidebilmek için yapmıyorsunuz çocuklarınıza sahip çıkın çok çocuk marifet deðildir. Önemli olan sahip çıkacaðın takip edeceðin sayıda çocuktur. Unutma o çocuklar sadece senin deðildir. Her fert toplumun parçasıdır. Biraz daha gezmeklerden fedakarlık yap evde yemek pişir çocuðun sabah simit meyva suyu akşam mcdonaldslardan yemesin. Çocuk kalkıyor evden çıkıyor yan evin havuzuna düşüyor be hey anne baba ne uykusudur bu evinde senin çocuk var nedir bu aymazlık ? Ablasını istiyor adamın bir kız verilmiyor nasıl bir boşluktur ki bu nasıl bir öngörmezliktir ki bu küçük kardeş o adamla irtibatta hatta güveniyor hatta hatta onunla gezmelere bile gidiyor. Nasıl aileler olduk biz. Çocuklar sana allahın emaneti külfeti deðidlir. Senden önce gelir onların ihtiyaçları güvenlikleri senin büyükler dünyasındaki durumuna alma onları çocukları çocuk yap önce ama sahip çıkarak üzerinden para ya da duygusal incinmeler yaşatmadan. En doðrusu aslında çocuk bakmaya yetkili mi insanlar onlar tesipt edildikten sonra çocuk yapðmlarına izin verilecek.

Amaç sadece toplum çoðalsın deðil. Zira Sürü oluşturmuyoruz ?

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1758 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri