Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

LÖSEMİYE DUR DİYELİM

30 Ocak 2013 Çarşamba

Lösemi !!

Duyar duymaz nasıl da kanımızı dondurur nasıl da nefesimizi keser. Hele ki minicik bedene düşmüşse bu illet. Nasıl da önünüzde erir  o minicik beden. Özellikle küçük bedenleri vuran bu illet tıbbi açıklamalarıyla; “Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.”

Nedeni hala incelemede olan lösemi; “Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle; genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artış göstermektedir. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.”

Hastalık ne kadar ürkütücü olsa da LÖSEV bünyesinde o kadar güzel çalışmalar yapılıyor ki. Zaman zaman gönüllü olarak yanlarında da olmaya çalıştığım çok cici ve sadece gönüllük esasıyla her şeylerini ortaya koymuş çalışanların fedakarlıklarını anlatmaya kelimeler yetmeyecektir.

İlk önceleri SSK Çocuk Hastanesinde tedavi gören lösemili çocukların odaları için tv talep edildiğinde olumsuz cevapla karşılaşan ekip 1998 yılında LÖSEV olarak bu hayırlı işlerine başlamışlar. 24 Eylül 2000 tarihinde Türkiye'nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE'yi hizmete açmış olan vakıfta lösemili çocuk ve ailelerini yaşama bağlama mücadelelerine devam etmektedirler.

Amaçları sadece; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanısıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.

Yapılan istatistikler göstermektedir ki; Türkiye’de lösemi, çocukluk çağı kanserleri arasında en yaygın olan kanser türü olup her yıl yaklaşık 2000 çocuk, lösemi hastaları arasına katılmaktadır. 2020’de bu sayının yılda 3000’e ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Önümüzdeki ay yani 28 Şubat’ta Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü kutlamaları olacak. Evet kutlamalar diyorum zira gerçekten de yapılan tedavi yöntemlerinde özellikle dikkat edilen (en güzel tedavi neşe eğlencedir bilinciyle) kutlama, bayram, heyecanı neşesi içinde olacaktır.

LÖSEV’in o kadar güzel çalışmaları var ki. Sadece hastane tedavisine bağımlı kalınmayıp nekahat devresinde de çocuklar ve ailelerine özel köyler, okullar oluşturulmaktadır.

Neler yapıyorlar biliyor musunuz?

Çocuk köyü; Bu köyde yaşayan çocuklar bir yandan tedavilerini alacaklar, diğer yandan okullarına devam edecekler. Çamaşır makinesinden, çay kaşığına kadar her şeyin en güzelinin bulunduğu umut evlerinde yaşayacaklar. Oyun sokağında resim yaparken, sek sek oynarken bilgi işler ve zeka odalarında büyüyecekler. LÖSEV konağında 5 yıldızlı tatil köyü konforunda ücretsiz misafir olacaklar. Bundan sonra lösemili çocuklarımız yılbaşı balolarını, sünnet düğünlerini ve nikah törenlerini otelin iki yüz kişilik balo salonunda yapacaklar.

Tedavileri süresinde Ankara’da oturacakları ev masraflarını yine LÖSEV karşılamayı taahhüt ediyor. Ben bu konuda nedense çok hassasım. İnsanlık adına hayırlı işler yapmak adına gelecek neslimizin sağlıklı olması için emek veren çaba gösteren bu yüce gönüllü melekleri tanıyalım ziyaret ederek.

Size yeri de tarif edeyim ;

Ankara merkezine 30 km uzaklıkta olan köye düzenli olarak karşılıklı LÖSEV ulaşım servisi konulmuş. Ayrıca çok yakından geçen EGO otobüslerinin de belirli saatlerde köy merkezine kadar gelmesi planlama aşamasında imiş. Acil durumlar için de bir ambulans 24 saat hazır bekletilirken köy içerisinde akülü arabalar hizmet vermesi de hassas düşüncenin güzel bir örneği.

Sadece sevgi emek hoşgörü ile sadece hayata geri döndürme bilinciyle baki kalan bu gök kubbede hoş bir sada imiş felsefesiyle bir seda bırakalım.

  LÖSEV KÖY

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3026 defa okunmuştur
Değerli Gönüllümüz,
LÖSEV Halkla İlişkiler ve Gönüllü İletişimleri
Merhaba İnci Hanım, İlginiz ve duyarlılığınız için tüm lösemili çocuklarımız adına teşekkür ederiz. İçten paylaşımınız bizi çok mutlu etti. İyi ki varsınız! İyi ki LÖSEV’lesiniz! Saygılarımızla Halkla İlişkiler ve Gönüllü İletişimleri www.losev.org.tr losev@losev.org.tr
31 Ocak 2013 Perşembe 19:33
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri