Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Nisan 2013 izlenimleri

27 Nisan 2013 Cumartesi

 

5 Nisan 2013

Konuşmacılığını anayasa profesörü TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun yaptığı “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” konferansı 05 Nisan Cuma günü Seyhan Otelinde yapıldı.

Başkanlık Sisteminin anlatıldığı 20 sayfalık bir kitapçık olarak hazırlanan yanıtları da ek  olarak  verilen tüm açıklamalara yer verilen konferans yoğun ilgiye bağlı olan katılımlarla çok da verimli geçmiştir. Kitapçığın başlangıç sayfalarında aslında Başkanlık Sisteminin zaman zaman gündeme geldiği fakat sonuca ulaşılamadığının anlatıldığı cümleler de “1970 yılında Necmettin Erbakan'ın parti programında Alparslan Türkeş'in "Dokuz Işık" adlı kitabında en ideal hükümet modelinin başkanlık sistemi olarak yazıldığı da savunulurken. Kitapçıkta, sistemin kamuoyunda en güçlü şekilde dile getirildiği dönemin Turgut Özal dönemi olduğu belirtildiği” de mevcuttur. 22 sayfalık 20 soruyu ve cevabı içinde barındıran kitapçıktaki sorular ; “ACİL İHTİYAÇ MI?:, NEDEN TARTIŞMA BUGÜN BAŞLADI?:, BAŞKANLIK SİSTEMİ DEMOKRASİYLE ÇELİŞİR Mİ?:, BAŞKANLIK SİSTEMİNDE PARLAMENTONUN ÖNEMİ AZALIR MI?, SİSTEM ÜNİTER DEVLETLERDE DE UYGULANABİLİR Mİ?, DİKTARÖRLÜK DEĞİL Mİ?, ve son olarak da 2007 HATIRLATMASIyla sona eren kitapçıkta cevapların da bulunması bu konuyu merak edenler için en azından bu konunun temelini anlatması bakımından faydalı olacaktır halkın ne yapıldığı hakkında bilinçlenmesi konusunda. Bazı cevaplar; “MEVCUT SİSTEM, HUKUK DEVLETİ İLKESİNE AYKIRI”, PARLAMENTER SİSTEMLE SORUNLAR YAŞANMAYA DEVAM EDECEK, BAŞKANLIK SİSTEMİNDE YASAMA ORGANI ÇOK DAHA ETKİLİ, BAŞKANLIK SİSTEMİNDE FEDERALİZM ZORUNDU DEĞİL, BAŞKANLIK SİSTEMİYLE, ÇİFT MECLİS GEREKMEYECEK’den oluşuyor.

Aynı konuda Sayın Burhan Kuzu neler söylemişti? Yüksek bir performansla anılan konferansta bir saat kadar dünyadaki başkanlık sistemi örnekleri ile ABD, Fransa ve İngiltere’nin sistemlerini karşılaştırarak anlatan Burhan KUZU, “Türkiye’ye en uygun sistemin başkanlık sistemi olduğunu belirtti. Koalisyon hükümetlerinden çok çeken bir ülke olarak siyasi ve ekonomik istikrarın başkanlık sistemi ile kurumsallaşacağını ve ülkemiz açısından bunun en olumlu sistem olacağını söyleyen Burhan KUZU; “Başkanlık sistemine karşı çıkanlar böylece ülkemizin bölüneceğini söylüyorlar. Oysaki başkanlık sistemi ile üniter yapının bir arada uygulanması mümkündür ve bunu ülkemizde uygulayabiliriz.” dedi.

 

 

20 Nisan

Sayın Bakanımız Ömer Çelik’in toplantısında yaptığı konuşmada, millet olarak birlik ve beraberliği koruyarak, kardeşlik, eşitlik ve adalet duygusunu ayakta tutarak sorunların çözülmeye çalışılması durumunda büyük sıkıntıların atlatabildiğini belirtti.

Bu toprakları vatan bilen farklı etnik kökenden, farklı din ve mezheplerden insanlar tek bir millet haline gelirken büyük bedeller ödendiğini anlatan Çelik, "Büyük bir yürüyüşün bedel ödemiş, elde ettiği her şeyi hak etmiş yolcularıyız biz" dedi.

Çelik, uzun zamandır ülke içindeki sorunlara "ithal çözümler" üretilmeye çalışıldığına değinerek, şunları söyledi:

"İthalat yoluyla kendi sorunlarımıza çözümler üretmeye çalıştık, fakat hiçbir zaman kalıcı çözümler getirilmedi. Son 10 yıldır Türkiye yepyeni sentezle, özgüvenle, bütün meselelere kendi öz dinamikleriyle çözümler üreten iktidarla yürüdü. Bugün kamuoyunun tartıştığı çözüm süreci, böylesine anlayışın ürünüdür. Neredeyse 100-150 yıldır ithal çözümlerle kendi sorunlarını çözmeye kalkan, özgüvenden korkan, dış politikada pasif kalmaya razı olan bir ülke olmaktan kurtulduk. Asıl bu 10 yıl içinde ortaya çıkan şey, sorunlar karşısında yerli çözümler üretme kapasitemizdir. Çözüm süreci böyle bir süreçtir."

Ülkede yıllar önce yapılan yanlış uygulamaların, devlet içindeki çeteleşmeler yüzünden pek çok kesime karşı yapılmış haksızlıkların, toplum kesimleri arasında çatışma unsurları doğuracak birtakım sıkıntıları meydana getirdiğini anlatan Çelik, AK Parti hükümetinin, makbul vatandaş, makbul olmayan vatandaş ayrımının ortadan kalkması hususunda büyük irade gösterdiğini aktardı.

Öncelikle yasaklarla çok ciddi biçimde mücadele ettiklerini, insanların ana dillerini konuşması önündeki yasakları kaldırdıklarını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

"Anadolu'nun oluşturduğu büyük senteze tek bir kimlikten değil, çokluk içinde, birlik anlayışı içinde farklı kimliklerden oluşan büyük bir çatının perspektifinden baktık. Bugün çözüm süreci Türkiye'nin demokrasisini, sosyal barışını tehdit eden silahlı unsurların ülke topraklarının dışarısına çıkarılması sürecidir. Bu konuda çeşitli şeyler yazılıyor, kara propaganda malzemesi olarak gerçekle alakalı olmayan birtakım şeyler üretiliyor. Şunu bilin ki; AK Parti hükümeti milletin çizdiği sınırların dışına çıkmaz."

Çelik, kaygı ve korku üretenlerin esasında özgüven sahibi Türkiye'ye adapte olamamış kesim olduğunu, özgüven duygusundan yoksun oldukları için sürekli korku içerisinde yaşadıklarını belirtti.

-Silahlı unsurların yurt dışına çıkışı-

Akan kanın durması ve annelerin ıstırap çekmemesi için büyük bir iradeyle çözüm süreci sürdürülürken bazı kesimlerin meseleyi Türk ırkçılığı ile Kürt ırkçılığının kavgası haline dönüştürülmeye çalıştığını dile getiren Çelik, bu milletin iki ırkçılığın provokasyonu arasında çözüm sürecinin sıkışıp kalmasına müsaade etmeyeceğini vurguladı.

Bakan Çelik, silahlı unsurların yurt dışına çıkışıyla ilgili sorular geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devlet silahlı mücadelesini hangi metotlarla veriyorsa, o metotlarla bugün demokrasimizi, sosyal barışımızı korumak için teröre karşı mücadele edilmişse, aynı mekanizmalar, bugün silahlı unsurların silahlarını bırakıp yurt dışına çıkma iradesi göstermeleri halinde onlara dokunulmaksızın yurt dışına çıkmalarını sağlayacak iradeyi üretecektir. Bunun için bir yasal değişikliğe, yasal güvenceye ihtiyaç var mıdır, yok mudur? tartışması sanal bir tartışmadır. Bunun TBMM'nin yasal düzenlemeyle halledilmesi şeklindeki tartışma zeminine çekilmesi doğru bir tartışma zemini değildir. Demokrasimiz silahlı tehdit altında olduğu zaman nasıl bir iradeyle bununla mücadele ediyorsak, bu silahlı tehdidi üretenler ülke topraklarından yurt dışına çıkmaya kalktığı zaman siyasi irade silahlarını bırakıp yurt dışına çıktıkları taktirde bunlara dokunulmayacak deniyorsa, bu çok basit şekilde bir düzenlemeyle halledilir ve bu temin edilir. Mesele nettir, silahlı unsurlar silahlarını bırakıp yurt dışına çekilmeye başladıkları andan itibaren bunlara dokunulmayacaktır ve bunlar ülkeyi terk edeceklerdir. Hükümetin iradesi budur. Terör yoluyla elde edilecek bir mesafe kalmamıştır, terör yoluyla ulaşılacak bir amaç kalmamıştır."

"Artık çözüm süreci, bir Türkiye sürecidir" diyen Çelik, çözüm sürecinin duygudaşlık, kaderdaşlığın önündeki engellerin ortadan kaldırılması süreci olduğunu vurguladı.

 

 

 

 Hz. Fatıma Platformu

22 Nisan 2013

Tesettür Seferberliği Platformu (TESSEP), `Dünya Müslüman Kadınlar Haftası` münasebetiyle ; Ribat fm in katkılarıyla Murat Belet'in ve Gökhan Kırlangıç'ında sahne aldığı Kutlu doğum programı 22 Nisan Pazartesi günü Adana Seyhan Kültür Merkezinde icra edilen etkinlikte kuran tilaveti, ilahiler Hz. Fatıma Platformunun yöneticilerinin konuşmaları ve Hz. Fatıma’nın hayatını konu alan tiyatro gösterimiyle yine Adanalıları bir araya getirdiler. Şahsım olarak çok ama çok etkilendiğim bu etkinlik dağıtılan Hz. Fatıma kitapçıklarıyla da güzellikleriyle hanelerimize dahi girmiş oldu.

 

 

Nisan ayının sonu Şiddete Hayır Konferansı

Toplum için halk için şiddetin belki de nefret suçlarının bitmesine ışık tutacak ilim insanlarının halkı uyarmak ve destek vermek adına yaptıkları şu zamanlarda çok da yerinde olan bir konferans.

İşte Nisan ayı dolu dolu ve yoğun olarak geçti. Her bir toplantıdan da faydalanmış ve haz alarak ayrıldım.

 

 
Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2426 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri