Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

NUR YÜZLÜ OLABİLMEK

30 Temmuz 2012 Pazartesi

Kadının örtünmesi ile ilgili bazı araştırmalar yaptım. Bunu özellike Allahın Kelamı Kuran-ı Kerimi okuyarak yaptım. Ayrıca büyük din alimlerinin dini konulardaki bilgilendirmelerini okudum. Ne siyasi ideoloji ne de beni böyle görsünler diye değildi bu merakım incelemem ve öğrenme isteğim. Örtünmek nedir? Bir hanım başını örttüğünde herşey bitiyor mu diye düşündüm. Gören gözünü herşeye kapatarak gönül gözüyle herşeye bakabilmeyi, sadece evet sen kapandın herkes dış görünüşüne bakacak diye güzel düşünmelerinden ziyade Rabbim insanlardan ne ister biz aslında bir göz açıp kapayıncaya kadar olacağımız bu alemden sonrasında hesap vereceğimiz Yüce Rabbimin yoluna nasıl girilebilir sorusuna cevaptı araştırmalarımın gerekçesi. Sadece görüntüde olmamalıydı bu. Bir hanım örtünmeyi eğer ki en pahalı kıyafetleri giyerek en gözalcı makyajı yaparak manken olmak adına, özendirme adına yaparsa vay onun haline. Rabbimin huzuruna çıkacağımız andaki gibi onun yaratttığı yüzümüzle hiçbir boya olmadan hiçbir dikkat çekici özellik olmadan abartı olmadan yapmalıyız bu değişimi. Hanımlar başlarını örterken şekil önemli midir? Bu soruma cevabı ayetlerde buldum. Ahzab Suresi 33`teki “İslamdan önceki Cahiliye kadınlarının yaptığı gibi süslerinizi göstererek ve görünmek için dışarı çıkmayın” âyeti ve Nur Suresi`nin 31. ayet-i kerimesindeki, “kendiliğinden görünenleri müstesna, süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerinden iyice bağlasınlar” ifadeleri mü`min kadınların nasıl giyinecekleri konusunda ölçüyü veriyordu.

Ben Rabbimin kelamında emirse bu örtünürken şekilciliğe veya dikkat çekiciliğe meydan verecek şekilde bunu yapmamalıydım. Benim makyajdan ziyade güzelliğim gönülden, ruhumdan gelmeliydi. Madem ki ben bir emri yerine getirecektim doğal halimle olmalıydım. Kapanırken ayrı bir günaha girmemeliydim. İslamiyet kesinlikle şekilciliği kabul etmeyen bir dindir. Hele ki ben inancımı yaşıyorum derken kulları aldatmak en büyük günahtır. “Müslüman kadın, el ve yüzü müstesna, bütün vücudunu örtmek mecburiyetindedir. Yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayındır. Bir kimse buna inanır, fakat uygulamazsa günahkâr olur. Amma inkâr ederse dinden çıkar, mürted olur. İslâm'ın kabul etmediği tevillere başvurup halkın inancını bozmak sapıklıktır.” Ayrıca; “Ahzab suresi 33. ayetinde mealen şöyle buyruluyor: “Vakarla evinizde oturun. Önceki Cahiliye kadınlarının kırıla döküle, süslerini göstererek (teberrüc) yürüyüşleri gibi yürümeyin.” İşte bu siz manken gibi ilgi çekmek veya Aaa örtülü bayan diye nitelendirilmek için örtünmemek gerekmektedir.

Alimlerden İmam Suyuti; “Kadının endamlı endamlı yürümesi, başörtüsünü bağlamadan başına atıp kadınların tabii ve yapay güzelliklerini ve çekiciliklerini uygun olmayan yerlerde sergilemeleri, süs ve eylemleriyle kendilerinden yararlanma hakkı olmayanların dikkatini ve ilgilerini çekmeleridir.” der.

Alusi ise; “Bana göre zamanımızda müreffeh kadınların evlerinden çıkarken üstlük olarak örtündükleri örtülerde yabancıya gösterilmemesi gereken ziynet kabilindendir. Çünkü bunlar rengarenk çekici giysilerdir.” açıklamasını yapar ki bu uygun değildir.

Daha dikkat çeksin diye saçı alltan topuz yaparak topuzu abartarak yapılan örtünme bunun yanısıra aşırı süslü, şeffaf, göz alıcı renkte ve yaldızlı başörtüsü ile örtünmenin hedefi “dikkat çekmemek” olduğu halde, bu tür başörtüler dikkatleri üzerine toplamaktadır. Şeffaf olanlar, içini göstererek hadislere açık bir muhalefet teşkil etmektedir. Boynu ve baştan arkaya kayarak saçı tam örtmeyen başörtüsü ile yalnız çene altından veya enseden bir düğüm atılınca, boyun açık kalmakta veya aslında bağlarmış gibi yapıpta ensenin açık kalması durumları âyette geçen “başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar” emri ile hiç uyuşmamaktadır. Altına tülbent takılmayan ve sağlam bağlanmayan ince başörtüleri de saçın bir bölümünü açıkta bırakmakta ve Rabbimizin emri ihlâl edilmiş olmaktadır.

İman öyle bir olaydır ki ne kula güzel görüntü olsun diye yapılır ne de kendini farklı tanıtmak adına yapılır. Kapanan hanım sadece ruhunun nurunu dışa vurmalıdır sadece emir için kapanmalıdır. Yüce Rabbim herşeyi gören ve bilendir.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6534 defa okunmuştur
İnşaallah
Gül
İnci hanım'a başörtüsü çok yakışacaktır eminim. İnşaallah en yakın zamanda başörtülü bir resmini köşesine koyarak okurlarını sevindirmesini temenni ediyoruz. Hayır niyetle yapılırsa şekil öze sirayet eder...
31 Temmuz 2012 Salı 00:51
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri