Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Ordu Evleri, Askeri Gazinolar Ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği

19 Şubat 2013 Salı

20.08.2000 tarihli ve  24146 sayılı Resmi Gazete ile Ordu Evleri, Askeri Gazinolar Ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği incelendiğinde pek çok ayrıntı göze çarpacaktır.

Pekala bu yerlerde satış fiyatları için Yönetmelik ne demiştir;

Satış Fiyatları için (m.28)’de; Ordu evi, askeri gazino ve sosyal tesislerde satış fiyatları aşağıdaki şekilde tespit edilir.

a) (Değişik:RG-12/11/2011-28110) Lokanta, büfe gibi yiyecek ve içeceğe ilişkin imal edilen veya ilave bir hizmet ile satışa sunulan mallarda aylık ortalama kar oranı; Katma Değer Vergisi eklenmemiş fiyatın yüzde kırk (% 40)’ını, üzerinde ve içeriğinde hiçbir değişiklik yapılmadan alış fiyatı üzerine tesis karı konularak alınıp satılan ticari mallarda ise yüzde on (% 10)’unu aşamaz. Katma Değer Vergisi tutarı çıplak maliyete ilave edilerek, satış fiyatı tespit edilir.

b) Bar, büfe gibi yerlerde satılan ve fiyatları devlet tarafından belirlenen mallar (İçki, sigara, gazete) etiket fiyatlarından satılır.

c) Peçete, kürdan, kolonya, kolonyalı mendil ile tuz, sirke, ketçap, hardal, mayonez, limon, yağ gibi işletme gideri olarak kabul edilen malzemeler ile yemek pişirilen ve yemek yenilen ıslak ve kuru mekanların temizliğinde ve ilaçlanmasında kullanılan tuvalet kağıdı, sıvı sabun gibi her türlü kimyevi temizleyici, ağartıcı, parlatıcı, sertlik giderici, ayrıca emici ve kemirici haşarata karşı ilaçlama malzemeleri ile zirai ve kimyevi ilaçlarla ilaçlanması dahil, kullanılan her türlü malzeme için çıplak maliyetin üzerine, yüzde beşe (%5) kadar işletme gideri ilave edilir. İşletme faturaları ayrı yerde muhafaza edilir ve genel giderlere dahil edilmez.

d) Bunların dışında her hangi bir isim altında fiyatlara ilave yapılmaz.

Ambalajlı, kullanma tarihi bulunan, garanti süresi olan ve alımlarda sözleşme gereği belli sürelerde değiştirilme garantisi verilen malzemelerde, kesinlikle fire kabul edilmez ve bu şekilde fire işlemi yapan üniteye, fire miktarı kadar zimmet çıkarılır.

Gelirlerin kullanımına dair de (m.25)’de ki birkaç ayrıntı;

 (Değişik:RG-4/5/2012-28282) (2)  

Ordu evleri, askeri gazino ve sosyal tesislerin gelirlerinin kullanım esas ve usulleri aşağıda açıklanmıştır;

a) Ordu evleri, askeri gazino ve sosyal tesislerin işletmelerinden elde edilen gelirler, bu tesislerin yenilenmesi, idamesi, modern hale getirilmesi ile bu tesislerde kurulmuş veya kurulacak kitaplıkların tesis ve zenginleştirilmesi maksadı dışında kullanılamaz. Ancak, söz konusu gelirlerle alınmış, zamanla kullanım dışı kalmış, kullanılabilir durumdaki ihtiyaç fazlası malzemeler, tanzim edilecek bir tutanakla ordu evleri, askeri gazino ve sosyal tesislerin bağlı olduğu asgari tugay ve eşidi komutanlığın izniyle diğer birlik, karargah ve kurumlara devredilebilir. Teslim alan birlikçe irada alındığını gösteren belge kayıt numarası, hesap teftişinde gösterilmek üzere malı veren ordu evleri, askeri gazino ve sosyal tesislerin saymanlığına bildirilir.

b) 22 ve 23 üncü maddeler kapsamında yani üye aidatları ve teberrular olarak;

Üye aidatları aşağıdaki esaslara göre toplanır (m.22) :

a) (Değişik:RG-4/5/2012-28282)(2) Bütün garnizonlarda her seviyedeki birlik, karargâh ve kurumlarda görevli muvazzaf personelin brüt maaşından birlik mutemetlerince, binde bir oranında üye aidatı kesilerek, Genelkurmay Başkanlığınca açtırılan banka hesabına yatırılır.

b) (Değişik:RG-4/5/2012-28282) (2) Subay, istisnai memur, askeri memur ve astsubay emeklileri, ordu evi, askeri gazino ve sosyal tesislere girebilmek için her yıl yayımlanan üye aidat çizelgesine göre, aidatlarını ordu evi veya askeri gazino müdürlüklerine öderler ve karşılığında üye aidat pulu alırlar. Bu pul giriş kartı üzerine yapıştırılır. Üye aidatları ordu evi veya askeri gazino müdürlüklerince Genelkurmay Başkanlığı hesabına yatırılır.

c) (Mülga:RG-4/5/2012-28282) (2)

d) (Mülga:RG-4/5/2012-28282) (2)

e) (Mülga:RG-4/5/2012-28282) (2) 

Teberrular (m.23);

a) (Değişik:RG-4/5/2012-28282)(2) Ordu evi, askeri gazino ve sosyal tesislere giriş kartı verilen hak sahiplerinden alınan teberrular ve kart ücretlerinin Genelkurmay Başkanlığınca orduevleri, askeri gazino ve sosyal tesisler adına bu amaçla açılan banka hesabına yatırılması garnizon komutanlığınca sağlanır.

b) (Değişik:RG-4/5/2012-28282 (2) Bu teberrulardan, tanınmış kişi kart ücretlerinin kart üretim ücreti dışında kalan miktarının tamamı, kartın üretilmesini müteakip, Genelkurmay Başkanlığınca kartı talep eden garnizon komutanlığının hesabına aktarılır.

c) (Mülga:RG-4/5/2012-28282) (2)”

Genelkurmay Başkanlığı hesabında toplanan üye aidatları ve kart ücretleri, orduevleri, askeri gazino ve sosyal tesislerin tefriş, bakım ve onarım ile mal ve hizmet alımına ilişkin ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılır. Bu maksatla;

1) Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca söz konusu tesislerin ihtiyaç çizelgeleri destekleyici belge ve bilgilerle Genelkurmay Başkanlığına bildirilir.

2) Talep edilen ihtiyaçların karşılanması ve Genelkurmay Başkanlığı hesabında toplanan üye aidatları ve kart ücretlerinin tahsisi işlemleri, İhtiyaç Değerlendirme ve Kaynak Tahsis Komisyonu tarafından yürütülür. Bu komisyon, Genelkurmay Personel Başkanının Başkanlığında; kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Personel Başkanları, Milli Savunma Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı ve Maliye Dairesi Başkanı, Genelkurmay Personel İşlem Dairesi Başkanı, Adli Müşaviri veya temsilcisi ile Merkez Dairesi Başkanından oluşur. Bu komisyonun, işleyişi ve sekretarya hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar Genelkurmay Başkanlığınca yayımlanacak yönerge ile belirlenir. Komisyon kararlarını Genelkurmay İkinci Başkanı onaylar.

3) Kaynak tahsis edilen makamlarca, ihtiyaç duyulan işlerin tamamlanmasını müteakip, tüm harcama belgelerinin ve tamamlayıcı diğer evrakın onaylı suretleri Genelkurmay Personel Başkanlığına gönderilir.

Ayrıca bu gelirler; ordunun araçlarının kaskosu dahil olmak üzere pek çok alanda kullanılır, yine bu gelirler TSK Sosyal tesislerinden istifade eden malül gazi personelden giriş ve otopark ücreti alınmadığı için malül gazi personelinin alınmayan ücretinin ödenmesinde faydalı olmaktadır.

Yine bu gelirlerin başka bir faydası da; TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinde kullanılmasıdır.  

23 Nisan 2012 tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından alınan bir kararla Askeri sosyal tesisler ve kantinler başta olmak üzere pek çok TSK’ya bağlı AVM ve sosyal tesislerdeki harcamaları ve buralardan sağlanan gelirlerinin aktarım yollarını mercek altına almıştır.

4 Mayıs 2012 tarihli 28282 sayılı Resmi Gazete ile de yayımlanan MSB tarafından hazırlanan Yönetmelik ile de buraların gelirlerinin kullanılma usulleri yeniden belirlenmiştir.

İki haftalık boykotu saygıyla karşılasam da konu bundan mütevellittir. Sonuç da kazanan kim kaybeden kim olur bilinmez ama kanımca içteki bölünmeyi arttıracağı aşikardır. İnşallah yanılmayı isterim...

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 14892 defa okunmuştur
askeri tesisler
ahmet gündüz
Sayın İnci Hanım söyleyemediğimiz senelerdir bildiğimiz halde hedef teşkil etmeme adına sesimizi çıkaramadığımız konulara değindiğiniz için sizleri kutlarım.Bu konular bu günün konuları değildir yıllardır aynı sorunlar vardır.Buradan elde edilen gelirler ilk önce o tesisin bakım onarım ve yenlenmesinde kullanılması gerekir.Görevli Sb Asb.ların maaşlarından belli miktar aidat olarak kesilir kimsede sesini çıkarmaz neden toplum için harcanağını bildiği için ama bu kadar küçük meblağ için ,sele kapılanlar var.onlarda isterlerse aidat ödemiyorum maaşımdan kesilmesin deme hakları var ,ama sonunda da ORDU EVLERİNE VE KOLAYLIK TESİSLERİNDEN YARARLANMAMALARI GEREKİR SAYGILARIMLA BEN DEDE/ESKİŞEHİR
21 Şubat 2013 Perşembe 09:09
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri