Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

OYAK DOSYASI - I -

20 Ağustos 2012 Pazartesi

Ercüment Kılıç’ın Sahibinden Satılık Amerika adlı iki ciltlik kitabını okuduğumda gözlerim biraz daha açılmıştı.  OYAK’ın Ermeni Soykırımını ilk tanıyanların üst  sırasında olduğu belirtilen bu ifadelerde Ermeni, Fransız ve OYAK’ın yollarının nasıl da aynı amaçta olduğu ortaya çıkmaktadır.

1875 yılından başlamak üzere Osmanlı İmparatorluğu’nda özellikle yabancı sigorta şirketlerinin ağırlığı hissedilmeye başlanmıştı.  Bu durum daha çok yabancı okulların açılması ve misyonerlik hareketlerinin olduğu dönemler olup 20 yıl boyunca da NewYork Life Osmanlı’ya sigorta hakimiyetini devam ettirmiştir. Fakat sonraları ne olduysa olmuş ve NewYork Life’ın ana müşterileri Ermeniler olmaya başlamıştı. O dönemde New York Life’ın sattığı 7 bin 671 poliçeden 5 binini Ermeniler satın alarak neredeyse Amerika’yı satınalma noktasına gelmişlerdir. İşte o sırada Ermenilere poliçe satan başka bir şirket vardı ki Fransız şirketi olan bu şirket OYAK’ında ortağıdır. Fransa’nın bu tarihten günümüze artan ülkemizi sıkıştırma politikaları burdan alınan güçle daha bir artarak doruk noktasına çıkmıştır. Peki neler olmuştur? AXA 1996 yılında kendisinden daha  eski bir sigorta şirketi olan ve aynı zamanda da 1922 yılında Ermenilere soykırıma uğradığını Fransız Dışişleri Bakanlığı’ndan deklere edilen bir mektupla bunu meşrulaştıran şirket UAP olacaktır. Destekçilerinden en hararetlisi olan Ermeni aktörü hem hekim hem de hukukçu olan Dr. Vartkes Yeghiayan denilen şahıs Amerika’da ki ermenilerin anavatanı olan Kaliforniya da ermenilerin lehine döndürmüştür.

İşin çirkin boyutları; Bu durum 2010 yılına kadar devam ediyor. Sonrasında nasıl oluyorsa Ermeniler bu sigorta şirketini 20 milyon dolarlık ön tazminata ödemeye mahkum ettiriyorlar. Bu tazminat pastasının dilimleri kimlere pay edilerek ikram ediliyor dersiniz; 3 milyon doları (ABD Ermeni Kilisesi Doğu Bölgeleri Piskoposluğu, ABD ve Kanada Ermeni Pazarlar Grubu, ABD Emeni Misyonerleik Derneği, Ermeni Vatanseverler Birliği ve Ermeni Eğitim Vakfı ile birçok ermeni dini gruplar. Şimdi koltuğunuza yaslanın ki düşmeyin okuyacaklarınızdan! Evet bu durumu takip eden OYAK’ın da ortak olduğu AXA’da bu yöntemi takip etti. Nasıl mı? 14,4 milyon Euro’luk ödemeyi 20 Ermeni’ye yapmak zorunda kaldı. Hadi bir nasıl ve kaynak nerden bulundu diyelim?  AXA ortağı olduğu OYAK’ın parasıyla bir başka çirkinlik daha yarattı. Nasıl mı? Ordumuz mensuplarının ve üyelerinin maaşlarından %10’unu keserek bu kurumu tanıyarak destek vermiş oldu.  Hatırlar mısınız hepimiz Ermeniyiz denilen dönemde destekleriyle ülkemizi sarsanlar işte bunlardır. İşte hepimiz ermeniyiz diyenlere OYAK’a her subay, assubaylara tahahkküm altında zorunlu olarak gayri meşru bir durumu meşrulaştırmak amacıyla imza attırılarak sanki gönüllü bu işi kabul ederlermiş durumu yaratırcasına maaşlarından kesilen %10 luk kesintilerden akan kaynaklar nereleri dolduruyor. Herhalde ki Karadeniz veya Akdeniz veya Ege Denizini doldurmuyor. Deliller ve canlı tanıklarla doğrulukları kanıtlanan bu cümlelerden canlı bir tanık olan E. Kıdemli Bşvş. O.K. : “ OYAK için subay ve assubay maaşlarının %10’u zorunlu olarak her ay maaşlarımızdan kesilir. Bu kesintiler doğrultusunda da OYAK ve bağlı şirketlerin her yıl kar payları açıklanır. Kar edilen bu birikimlerden yıllık dağıtılacak nema açıklandıktan sonra masraf ve risk primi adı altında da ayrıca bir kesinti yapılır. Bizler sadece OYAKBANK astıldığında %54 kar payı aldık. OYAK şirketlerinin kadrosu aile holdingi olarak oluşturularak buranın kar paylarından asla assubaylara verilmeyerek  sadece faiz ve fonlardan değerlendirdikleri kardan pay almaktayız. Bu payın üzerine 1-2 puanı şirketlerin elde ettikleri kardan eklemeler yapılarak yıllık enflasyonun yşne bir iki puanı üzerinde nema dağıtıyorlar. Oysaki yasl olarak OYAK kuruluş aşamasındaki sözleşmede dahi OYAK iştirak ve gelirlerinin tamamının nema olarak üyelerine aktarılması gerektiğinde dair ibare olduğu halde buna uyulmayarak ihlele gidilmektedir. Yine sözleşmede yer alan sistemde üye olsun veya olmasın kurum iştireklerinde hakları olduğu için üyelerine de hisse senedi verileceğine dair ibare es geçilmektedir”.

OYAK tarafından emekli mensuplarına yapılan emeklilik yardımları aşağıdadır:

Korgeneral (OYAK: 463 bin 212 TL, Devlet: 74 bin 797 TL.)

Tümgeneral (OYAK: 404 bin 481 TL., Devler: 70 bin 338 TL)

Tuğgeneral (OYAK: 291 bin 638 TL, Devlet: 63 bin 116TL)

Kıdemli Bşvsş. (OYAK: 206 bin 856 TL., Devler: 55 bin 697 TL) 35 yıllık

Uzman Çavuş (OYAK 63 bin 788 TL., Devlet: Yok)

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2936 defa okunmuştur
KDM.Lİ BAŞ . ÇAVUŞ: 209 BİN TL
SAMİ PEKMUTLU
30 yıllık bir öğretmen en fazla 40 bin lira alırken Maşallah askerlerimiz fena para almıyor.
20 Ağustos 2012 Pazartesi 18:48
Beğendim (0)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA EL ATMIŞSINIZ
halit kündekari
28 Şubat sürecinde batan 4, 5 banka Sümerbank ın çatısı altında birleştirilip borçları devlete ödedildikten sonra OYAKA satıldı. Oyak bank da bu gücü ile İNG ban ile birleşti Hatırlşıyorum o zamanlar OYAKIN genel müdürü Ulusoy bu satıştan çok büyük kazançları olduğunu açıklmıştı. Garip bir durum, yabancıya gitmesin diye demir çelik fabrikası çok ucuza Milli kurumdiye OYAKA veriyor . oda ucuza aldığı fabrikayı yabancılara satıyor. Sayın yazar eğer bu işin üzerine giderseniz çok hayırlı bir iş yapmış olursunuz.
20 Ağustos 2012 Pazartesi 18:42
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri