Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

OYAK DOSYASI - IV -

22 Ağustos 2012 Çarşamba

 

Şüpheli ve Talipteki alacakların yoğunlaştığı şirketler;

  • OYAK BANK

Şüpheli ve taküpteki alacakların OYAK BANK’ın tahsili imkanı zayıflamış ve teminatların nakde çevrilmesi çok uzun vadeli krediler olduğu görülmektedir. Firmalardan ve bireysel borçlardan alacakların tahsili mümkündür. OYAKBANK’ın tamamı için karşılık ayrılmıştır.

  • ALMANYA OYAK ANKER BANK

Anker Bank alacaklarının bir önceki yıla göre artış göstermesinin kredilerin uzun vadeye yayılmış olması nedeniyle 2001 yılında ödenmeyene dönüşen alacakların artmasından dolayı meydana geldiği tespiti yapılmıştır.2001 yılı sonu itibariyle şüpheli ve takipteki alacakların %43’ü için ankerbank tarafından karşılık ayrılmış, OYAK tarafından da söz konusu alacaklara teminat oluşturmak üzere %26,5 rehinli mevduat açılmıştır.

  • HALK LEASING

Takipteki alacakların %7,3 nün tahsili zor hukuki takipte olan karşılığı ayrılmış ve şüpheli alacaklarda izlenen alacaklar olduğu görülmektedir. Takipteki alacakların %92,7 sinin ise tahsili mümkün hukuki ve idari takipte olduğu tespit edilmiştir.

  • AXA-OYAK

Holding bünyesindeki idari ve kanuni takipteki alacakların yaklaşık %2 si AXA-OYAK hayat sigortaya, %98 i AXA-OYAK sigortaya ait olup, idari ve kanuni tahsil çalışmaları devam etmektedir.

  • MAİS

2001 yılında yapılan çalışmalar neticesinde alınan bayilerin toplam borçları %30 olan teminat miktarı arttırılarak %38 e ulaşmış olup tahsilat ve teminat açığı kapatılma çalışmaları devam etmeye devam edilerek şüpheli alacakalrın %26 karşılık ayrılmıştır.

İştirakçilerin OYAK’a gelirleri, firma bazında karları ve kurum katkı payları

2001 yılında OYAK iştiraklerinden toplam: 282,2 TRİLYON TL kar payı tahakkuk ettiği tespit edilmiştir. Söz konusu kar payını, %58,7 lik kısmını finans sektörü, finans sektörünü %25,3 oranıyla otomotiv sektörü ve %12,5 oranıyla çimento sektörü takip etmektedir.

GOODYEAR’IN 17,1 TRİLYON, MAİS’İN 92,4 TRİLYON, SELYAK’IN 5,9 TRİLYON, OYPA’NIN 7,3 TRİLYON zarar ederek kuruma katkı payı ödeyemedikleri görülmüştür.

SELYAK’ın yönetim kurulu kararıyla 26 MİLYON DOLARA elden çıkarılması çalışmalarının olumlu olduğu görülmekte olup her yıl sermaye artırımı yapılmasına rağmen devamlı ZARAR ederek kuruma katkı payı ödemeyen GOODYEAR’da SELYAK’ta yapılan çalışmaların uygulanmasını OYPA’nın ise kendi bünyesinde mağaza sayısını artırarak veya yerli / yabancı benzeri kuruluşlar ile ortaklığa gitmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

OYPA’nın 1999 ve 2000 yılı genel kurullarında belirtilen sorunların devamıyla birlikte, genel müdürlükte üst yönetimden başlayarak alt kademelere kadar fazla personel istihdam edildiği görülmektedir. Büyümenin durdurulması halinde genel müdürlük personeli mevcutlarından %10 tasarruf yapılabileceği OYPA genel müdürlüğünce teyit edilmiştir. Bu durum fazla ve yanlış personel istihdam edildiğini göstermekte olup büyüme ihtiyaç duyulduğu takdirde personel alımı yoluna gidilmelidir. Ayrıca OYPA’nın 2000 yılında 2,4 TRİLYON, 2001 yılında 1,2 TRİLYON sayım açığı olduğu görülmüştür.

Mart 2012 itibarı ile kayıp 112 trilyon sermayenin 3 te 1 ne tekamül ediyor. almanya da ki oyak anker banktan verilipte alınamayan 40 milyon dm da hesaba katarsak sermayenin 3 te 2 si yok kayıp, geri kalan 3 te 1 i de zarar elde var sıfır.

Bugün gelinen noktada oyak illegal bir kuruluş, tetikçi, mafya, titatn saadet zinciri zihniyeti ile yönetilen, ortaklara fazla nema vermemek için sürekli yatırım yapma hırsı ve kibiri olan, hakkını arayan assubayları mahkemeye veren, ortakları ile sürekli kavgalı bir kurum haline gelmiştir.

Açıkladığı devasa karlara karşın güdük kar payları dagıtan, kurumda ki yolsuzlukları ört pas etmeye çalışan, generallerin verdiği emirler dogrultusunda kurumu yöneten, verdiği kredileri kasıtlı almayan, 10-12 sene önce yöneticilerin istikbaline yönelik para dagıtan bu oyak kurumu derhal ama derhal tasfiye edilmelidir.

Coşkun Ulusoy; 2002 yılında; “50 milyar bir araba parası, hangimiz 2002 yılında 50 milyara araba aldık”, Bu açıklamaya bakınca 50 milyar Coşkun Beyefendi için çok küçük para ki herkesin sefalet, açlık, borç içinde yaşadığını unutmuş. varın gidin Coşkun Ulusoy’un lüks hayatını siz düşünün.

2012 yılı itibarıyla 25 yıl çalışmış bir Astsubay Emekli Sandığından 50 milyar alıyor. Krizde tüm üyelerin birikimlerinden elde ettiği paraları bir düşünün, ve bu paralar 3.5 milyar dolara oyak bankı sattık diye övünen zihniyet tarafından yine Oyak Bank aracılığı ile batırıldı.

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3132 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri