Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

RAMAZAN ÖNCESİ GÜNÜ VE İLK TERAVİH

20 Temmuz 2012 Cuma

Ne mutlu ki hayırlı nurlu bir Ramazan ayına daha ulaştık. Ne mutlu ki bu ayın nuru hanemize, ruhumuza bereketi sofralarımıza, alanlarımıza ruhlarımıza doldu.

Bu sene Adana İl Müftülüğünün çalışmaları sonucunda nihayet ki Ramazan ayında il genelinde 12 camide hatimle teravih namazı kılınacağını öğrenmekten büyük memnuniyet ve huzur duydum. Bu uygulamanın yapılacağı camilerimizin de; Seyhan ilçesinde; Kaymakam Kalezade, Tahtalı, Hacı Cumali, Alemdar, Ağca Mescit, Mahmudiye Külliyesi, Döşeme, Su Gediği camileri. Sarıçam'da Hacı Nuri Camii, Yüreğir'de Hayırsevenler Camii, Çukurova'da Somuncubaba Camii, Kozan ilçesinde ise Arife Çamurdan Camii." olması memnuniyetimi daha da arttırdı. Öyle ki bu camiler o kadar güzel yerlerde ki her birinden bunarlın yapılması Adana’mızın her köşesine huşunun gireceğinin işaretidir. Ne güzeldir Ramazan ayı ve öncesi telaşı. Aslında hep sanki o günlerde daha bir hatırlarız evine aş girmeyenleri açsa eğer komşumuz veya dışarıdaki garip bize daha bir dokunur. Zaman zaman çeşitli yardım kuruluşlarının ramazan öncesi erzak dağıtma etkinliklerinde görev aldım ve almaya da devam etmekteyim. Bu etkinlikler dışında rabbimin izniyle bireysel olarak dağıtmalarımda olmuştur rabbime şükür ki. Tespit yaparken halime bir kez daha şükrettiğim, gözlerimi ve yüreğimi tutamadığım durumlarda yaşayan insanlarda gördüm zaman zaman. Veriyor ve çıkıyorsunuz ama inanın görseniz çoğu içler acısı. Ev demeye bin şahit gerek. Tespit ettiğim bir evde bodrum kat babaları felçli iki delikanlı var anneleri temizliğe gitmiş ev ev değil yerler su, bakımsız kapısı yok rabbim yardımcı olsun. Başka bir ev yaşlı bir teyze ve torun kalıyorlar rabbim her şeyin en doğrusunu bilir ama yardımını da kımseden esirgemesin. Evet ramazanlar kardeşlik dostluk hayır günleri kabul. Ama sadece gösteriş için, abartılarak yapılan tutumların karşılığı nedir ki bence hiçbirşey olsa gerek. Aa bu arada karşılık beklenmiyor evet ama dinimizde mevcuttur kul kula kendi kazancından zekatını vermekle mükelleftir. Rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin çaresiz dert vermesin verirse de.

Teravih en güzel anlardır ama neden ilk günler kalabalık iken o güzellikler, o muhteşemlikler yaşanırken ilerleyen günlerde yavaş yavaş biter bitmesin isterim. Hep katılırım belki de hiçbir yerde bulamadığım huzuru orda bulurum. Hele ki Kur'an-i Kerim'in inmeye basladığı Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi Islam'da en kutsal ve faziletli gecedir. Kadir gecesi, içerisinde Sultanahmet'in tarihi Alman Çeşmesi'nden her Kadir Gecesi'nde yapıldığı gibi vatandaşlara gülsuyu ikramı, Adana’mız Sabancı Camii çeşmelerinden akıtılan şerbetler ki her biri ayrı bir güzellik.

Sahuru beklemek, gece pide almaya fırına koşmak, ailecek o davulcunun geçişi çoğu zaman nameler okuyarak geçişi hala aranan, istenen ramazanın güzellikleridir. İftar zamanının masada heyecanla beklenmesi, cami şerefesinin yanması, Allahu Ekber diye başlayan Ezan-ı Şerifin içimizi ürperten huzur veren çağrısı ayrı bir huzur, bereketi hissetmek, şükretmek ne güzel bir duygu. 

İşte bir nurlu Ramazana daha merhaba dedik bugün. Dualarımızın kabul, bereketimizin, yaptığımız hayırların sadece ramazanla değil yaşam prensibimiz olarak yaşamımıza yerleşmesi dileğiyle, her günümüz Ramazan huzurunda, Bayram tadında geçer inşallah.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2374 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri