Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

RESMİ NİKAHLI VE NİKAHSIZ GELİN OLMAK

16 Ocak 2014 Perşembe

 

Sosyal paylaşım sitelerinde gerçeklere damga vuran bir not var bugünlerde. İki teyze konuşuyor. Biri: Benim aklımı başımdan alan o Almanın adı neydi diyor. Diğeri de Alzheımer diyor. Evet toplum olarak bu hastalığın pençesine düştük maalesef hem de kadınımız erkeğimiz gencimiz yaşlımızla çoluğumuz çocuğumuzla.

Bu hastalığı ekarte etmek adına gelin hep birlikte Türkiye’de çocuk yaşta resmi nikahla gelin olanlara bakalım. Ama bu arada yine sosyal paylaşım sitelerinde yine dolaşan bir yazı var ki “erkektir yapar diyen babalar, ben yaşamadım kızım yaşasın diyen anneler yüzünden bu tarz bir nesil yetişti” diyor. Şimdi gelelim resmi nikahla satılan verilen çocuk gelinlere ve resmi nikah olmadan modern yaşam yaşıyorum gerekçesiyle gelin olamayan ama ne olduğu belli olmayan çocuk ya da yetişkinlere. Ne diyor istatistikler; “Türkiye'de 15-17 yaş arasında 412 bin 923 genç kız anne oldu. Bunların 242 bin 836'sı Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki genç kızlardan oluştu. 2008-2012 yıllarında ise 16-19 yaş grubunda 695 bin 782 genç kız resmi nikahla evlendi.”

Güzel en başta ne dedik ikinci not var dedik yani gelin olamayan resmi nikahsız ne oldukları bilinmeyen çocuklara kadınlara gelelim. Resmi nikahla çocuk yaşta zorla evlendirilenin mi sosyal hayatla uyumlu yaşamı var yoksa nikahsız yukarıdaki yazıya atıf yaparak anlatmam gerekirse bu durumda olanların mı sosyal yaşamla uyumları var.

Elbette ki hiçbir canlı eşya gibi satılamaz ama gel gör ki satış her yönden oluyorsa ve birileri yaparken doğru sanılıp diğerleri için yanlış facia deniliyorsa toplumda maalesef dezanformasyon başlamıştır. Ahlaki sınırlar çizgiler artık yoksa bu çocuk ha nikahla gelin olmuş ha nikahsız ikisi de kanayan yara maalesef…

Alzheımer olmayalım ve erkektir yapar elinin kiri olur; kadındır yapar namus davasıdır demeyelim. Zira erkeklerin de bakiri olmalıdır artık ki kadın bekaretini namusunu korusun nikahlı ya da nikahsız gelinler sonrasında psikolojik eğilimleri olacak nesil yetiştirecek analar olmasın artık.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2186 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri