Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Sormazlar mı?

26 Mart 2013 Salı

Adana Büyükşehir Belediyesi Broşürlerinde; “Otobüs Flomusu genişlettik. Bu Adana’mız da yaptıklarımızın sadece biridir” diye yazmıştır. Broşürü de otobüslere asarak binen tolcularında Adana’da yapılanlardan bilgilenmelerine yardımcı olmaktadır.

Gelin görün ki bu gelişmiş filonun hangi güzergahlara hizmet ettiği bilinmez. Otobüslerin bekleme garajlarında bekler bekler. Açık alan olan garajlarda ne bekle bu otobüsler bu da bilinmez.

Şehrin her köşesine otobüs vardır evet. Ayrıca özel otobüsler de vardır. Yani Belediyenin otobüslerinden ayrı hizmet verir. Her iki otobüsler de Adana’nın trafiğinde yarış ederler adeta. Nasıl mı? Durakta yolcular bekler, Can Otobüsleri (Kooperatif) derler bunlara ya da dolmuşları bunlar durağı ortalamaz siz diğer otobüse bineceksinizdir diyelim muavin bağırır “gelmiyor musun” ona cevap verene kadar bineceğin büyükşehir otobüsü çeker gider. Kalır mısın orada? Kime kızacaksın hele bir kız dövmekten beter edilirsin. Ayrıca yanılıp şaşıp binersin o Mavi ya da turuncu Can isimli özel şirketin vasıtalarına binerken tek ayağın aşağıda kalır inerken de tek ayağın yukarda kalır. Muavin bağırır “hanım abla dikkat et” Kim dikkat etmeli diye içsesinle düşünürsün o ise vaktinin olmadığını sana bildirir. Son sürat gider. Kaç ölüm ya da yaralama vakaları olmuştur. Adana’da Belediye yeni bir uygulama başlattı. Şoförlerin saçı, sakalı ve kıyafetlerini kontrol ediyor. Tamam etsin ama bu adamların yolların sahipleri olmadığını, bu adamların herkesin canını teslim ederek bindiği otobüslerinin yarış arabası olmadığını ya da diğer arkadaşı olduğu bir otobüsle karşılaşınca ucuz şakalar yapılmayacağını yani toplum kurallarını da öğretsinler bunlara. Duraklarda yolcunun insiyatifini göz ardı etmemelerini öğretsinler. Başka bir durum daha var ki. Egsoz kontrollerinin aksatıldığını düşünmekteyim. Zira her kalkışta siyah bir duman yolcuların üzerlerine bırakılmaktadır. Ayrıca otobüsün içi dolu iken o muavinin dokuna dokuna para toplayacağım derdiyle arada gezmesi hangi medeniyette kalmıştır. Koy içeriye bir gişe ya da kart okutucu aa bu arada kart okutucu var ama muavin ilahla gezecek dokuna dokuna para toplayacak kart kullanmayanlardan. Cehaletin son noktasıdır bu durumlar.

Gelelim baştaki Belediyenin otobüs filosunun genişletilmesi ifadelerine. Filo genişlemiş ee o zaman sormaz mı vatandaş ey başkan vekili madem otobüs filon arttı niye hala bu insanlar üçüncü dünya ülkelerindeki gibi balık istifi gibi yolculuk yaparlar. Kapıda sıkışarak bağrışarak yolculuk yaparlar. Sormazlar mı ey başkan vekili otobüsler atıl duruma gelmiş içeriyi duman almış kapılar kilitleniyor o kadar kişi mağdur oluyor sen hala bu otobüsleri seferden almazsın yenilerini koymazsın. Sormazlar mı ey başkan vekili kışın klimalar çalışmaz, yazın klimalar çalışmaz sorarsın şikayetler için verdiğin numaraya muhatap bulamazsın. Şoförlerin gözlerini kapatırlar araç kullanırlarken sormazlar mı ey başkan vekili büyük bir kazadan sonra mı bu durumlar düzelecek. Adana’da kimi güzergahlara otobüsler bomboş giderken sormazlar mı niye belli güzergahlara gidenler hayvan pazarına giden hayvanlar gibi üst üste götürülürler. Dilekçe yazın bildirin deniyor ee o zaman sormazlar mı bunlar görünüyor biliniyor şikayete tabi suç kapsamına nasıl alınır da bu şikayetle çözülmesi beklenir. Zaman kazanmak mıdır böyle yönlendirmeler….

 

Vatandaş sormakta bu soruları….

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1790 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri