Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

SORUN AĞAÇ MI BAHÇE Mİ YOKSA BAHÇE SAHİBİ Mİ?

19 Mayıs 2013 Pazar

Her toplumda benim tuttuğum takım birinci olsun, benim olan alkışlansın ki ben de ondan nemalanayım zihniyeti maalesef ki mevcuttur. Meyva veren ağaç ta o meyvasını nasıl verirse versin asla kabul edilemez. Bakılan yer meyvanın içi değildir. Dış görünümüdür çünkü. Çünkü kendinin olan ağaç dış görünüşte bir albenisi olmadığında arka planda kalmaktadır, alkışlar diğer tarafa geçmektedir. O zaman ne yapar bu zihinler diğer ağacı taşlamaya ufak tefek akla uymayan karalamalarla sürekli hedefi haline alır diğerini. Neden çünkü rahatsızdır ne olursa olsun diğerinin toplumda yer edinmesinden rahatsızdır donanımını her fırsatta ne şekilde olursa olsun kamuyouna sunmasından. Yine aynı hastalıklı zihniyet ki; günün stresini atmak için  sevmediği ağacın meyvalarını seyretmeye başlar açık aramaktadır çünkü kavga edecek yer aramaktadır nema aramaktadır. O bu davranış bozukluğunu kendine rol olarak almıştır. Görevden vazife çıkarma gibi hastalıklı zihniyetiyle aslında gizliden gizliye hayranı olduğu o ağaç onu çekmektedir. Meyvaları aslında cezbederken; “o” ya dikkat çekmek, ya da kendinin ağaçlarını gölgelediğini düşündüğü o ağaca sürekli bağırır. Her ağaç aynı cinsse aynı meyva verir halbuki. Yok o aynı mevyayı gördüğü anda diğeri de aynı ama neden onun meyvaları  bu kadar ilgi toplamıyor gibi hastalıklı zihniyetle hemen düşmanı kabul ettiği ağaca saldırır durur. Neden çünkü o ağaç meyvasını öyle güzel ve öyle faydalı olsun diye sunmasını biliyordur ki diğer ağacın başaramadığı  bu sunuştan bu ağacı sorumlu tutar. Şunu bilmez ki o ağacı ne kadar da sallasa ağaç onu hiçe saymaktadır o kendi dallarıyla donanımıyla meyvasıyla etrafına kah gölge kah bereket kah fayda verecektir. Asla onun o lafları onu susturmayacak büyümesini durdurmayacaktır. Onun ne başka ağaçları savunmak için reklamını yapmak için izin vermeyecektir ne de kendisini karalamasına asla cevap vermeyecektir. Onun o sinirli anlarında kavga edecek bulamayıp sürekli çevresinde dolaşmasına kayıtsız kalacaktır. Diyecektir ki o garip bir kul değerlendirmesi ile bu kadar deyip yolunda gidecektir. Çabaları sadece kendi egosunu tatmindir asla ona cevap vermemek en iyisidir deyip salına salına uzaklaşacaktır ya da nema alamayacağını bileni uzaklaştıracaktır.
Kıssadan hisse; karalamalarla yaşamak yerine, birilerinin reklamını yapmak adına görevli zihniyetlerden olmak yerine meyva veren ağaçların arttırılması ve kamuyounun aydınlatılması adına ne yapılır el ele verip bunun çalışmasını yapmak en akıllıca davranış olacaktır. Hastalıklı zihniyetlerle verilen meyvalar değerlendirilmesin hepimizin ağzı var konuşuyoruz ağzı olan konuşanlardan olmak yerine fıtratımız gereği ve Kuran-ı Kerim’in ilk sözü “OKU” sözüyle donanımımızı o yönde arttıralım. Çünkü sallamaya çalıştığınız o ağaçtan asla nema çıkmayacaktır.
Ama eğer k ağacı sallama içgüdün ağaca değil bahçeye ya da sahibine yönelik olup ağaçla bunu dışa vuruyorsan o zaman ne bahçeye gir hatta hatta bahçenin çevresinde dahi dolaşma. Mazaallah ...

Gönül gözüyle zihin açıklığıyla bilgilenmek dileğiyle.  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1960 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri