Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Suriye’deki Çocuk

04 Eylül 2013 Çarşamba

Suriye halkı çoluk-çocuk, kadın-erkek, yaşlı-genç demeden Sarin isimli kimyasal gaza maruz kaldılar ve inanılmaz sayıda kayıp verdiler. Tarihte sarin gazını kullanan diktatörler olmakla birlikte şimdi bir soru sormak sanırım yerinde olacaktır. Madem ki bu gaz soykırım için de kullanıldı ve deliller mevcut hala silah olarak bunun kullanımına neden dur denilmiyor. İnsan Hakları bu konuda neden devreye girmiyor. Hitler ve Saddam’a cezalar verilirken herşeye ceza yağdırırken insan hakkı diye nutuklar atarken bu soykırım silahlarını gazlarını temizletmek için neden gücü yetmez.

Suriye rejiminin çok miktarda sarin ve hardal gazı stoğuna sahip olduğu uzun süredir tahmin edilirken, son saldırının görgü tanıkları, kesin dille siviller arasında "nefessiz kalma ve zehirlenme vakaları" görüldüğünü ve toplu ölümlerin kimyasal gaz kullanılmasından kaynaklandığını ifade ediyor.

Kimyasal silahlar, Kimyasal Harp Ajanları Birleşmiş Milletler’in 1969'da yayınladığı raporda “insanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerine doğrudan toksik etkileri nedeniyle kullanılan ve fizyolojik etkileri nedeniyle canlıları kitlesel olarak çok kısa sürede öldürme veya yaralama kapasitesine sahip toksisitesi ve zehir etkisi yüksek, çevresel etkenlere dayanıklı, taşınması ve saklanması kolay her türlü katı, sıvı, gaz halindeki kimyasal maddeler” şeklinde tanımlanıyor. Etkileri, "Burun akması, göğsün sıkışması, görüşün zayıflaması, nefes almada güçlük, aşırı terleme, adalelerin kasılması, kusma, gözbebeklerin küçülmesi ve görüşte bulanıklık, sendeleme, şaşkınlık, uyuşukluk, hafıza kaybı, çırpınma, koma, nefesin kesilmesi ve ölümün meydana gelmesi" olarak tanımlanıyor.

Suriye'deki son saldırının şüphelisi: Sarin gazı ve etkileri deniyor. 1938'de Alman kimyager Gerhad Schrader tarafından bulunarak Nazi Almanyası’nda katliamlarda da kullanılan sarin gazı, "sinir sistemi zehirleri" grubu arasında sınıflandırılan türden olup, diğer sinir gazlarından renksiz ve kokusuz olmasıyla ayrılıyor. Zaten bu özelliğiyle zor tespit edildiği, aynı zamanda da  oldukça güçlü, geniş ve çabuk etki yaptığı için en çok tercih edilen kimyasal silah.

Çok küçük bir damlasıyla dahi sinir sistemini felç ederek saniyeler içinde canlıları yok edebildiği için, en acımasız savaş aracı sayılan sarin gazı, 1988 yılında Saddam Hüseyin'in Irak’ta Halepçe'deki 6 bine yakın insanı katletme aracıydı.

Ey BM ve Ey İnsan Haklarını savunan STK’lar ey AHİM bunca belgeler varken hala Sarin gazı ile soykırıma göz yummak nedendir?

Suriye’de küçük bir çocuk Sarin Gazı sonrası seyyar hastanede yerde yatıyor ve can çekişiyor bir yandan da işaret parmağını kaldırmış çevredekiler Allahu Ekber nidalarıyla çocuğun Allah Bir yaptığını bağırıyorlar. Biraz mantık ne olur çocuk can çekişiyor yardım istiyor çevreden oradaki tüm bulunanalar gazeteciler dahil biraz daha insaf. Siz gazetecisiniz evet ama orda bir can gidiyor. Can verecek olana belki yardım olabilecekken sadece seyrederken Kelime-i Şahadet ya da Allahuekber nidaları ile ne yapılmaya çalışıyor. Gazeteciler haber yapacağız diye artık insanlıktan çıkmaktadırlar ne yazık ki. Hepimizin dimağlarında yer eden bir olay vardır ki gazetesinde fotoğrafçı olan bir kişi Afrika’da geçerken yerde bir çocuk görür üzerinde kartal uçmaktadır. Saklanır bir yere bu olayı ölümsüzleştirmek için basar deklanşörüne ardı ardına. Sonunda bakar ki resimlere kartalın canlı canlı çocuğu yediğini görür.

Bu mudur habercilik anlayışı.

Biraz daha insanca yaklaşım lütfen. Hala o görüntü aklımda çocuk işaret parmağını kaldırıyor ve çırpına çırpına can veriyor.  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2308 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri