Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı

07 Aralık 2012 Cuma

5 Aralık 1934 Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verildiği tarihin 78'inci yıldönümü ki yine aynı tarihte kutladık bu onurlu günü. Bu konuda Atatürk Türkiye'sinin ne kadar ileride olduğunu görmek açısından güzel örnekler var. Fransa kadınlara seçme ve seçilme hakkını 1945, İsviçre 1971 yılında tanıdı.

Evvet gelelim ilk önce Türk kadınının aldığı seçme ve seçilme hakkının verildiği bugünlere. Kadına şiddet hiç bitmiyor kadına seçme seçilme hakkı sadece kağıt üzerinde gibi artık. Neden mi? Seçme ve seçilme hakkı verilen bir kadın milletvekilimiz Fatma Salman ki (boşanması tek celsede sonuçlandığı için eş soyadını yazmıyorum) meclise giren ve her hakkı elinde bulunduran ama eşinden şiddetten kaçamayan bir kadınımız. Kadınız her birimiz okusak da, bilim insanı da olsak, hakim olup hak dağıtsak da, kadın derneklerinin en başında da olsak biz kadınız. Öyle kadınız ki; okumuş erkek arkadaşlarımız ya da eşlerimiz için hala ezilecek, ezilmesi gereken, tahakküm altına alınmaya layık olarak düşünülen canlılarız. Öylesine kadınız ki en iyiyi de yapsak hor görülen, en güzel sözleri de söylesek aşağılanan, sadece ama sadece bize ne hak da verilse sen kadınsın sen benden aşağıdasın zihniyetiyle muamele gören canlılarız. Kadınlar ki evlenir tahakküm altındadır, ayrılır tahakküm altındadır, sever tahakküm altındadır, yardım eder tahakküm altındadır, doktor olur, hakim olur, öğretmen olur, hemşire olur, milletvekili olur hala yaşam hakkı elinden alınırcasına eza görendir.  Başı örtülü olur neden örttün, başı açık olur neden açtın vesselam biz kadınız.

Bize uygun görülen hayat, okusan da kölesin okumasan da kölesin. Kadın seçmiyor seçiliyor. Hiçbir hemcinsim ben sevdim de evlendim diye kendini avutmasın. Adam seçmiştir seni çünkü erkek dünyasında yaşıyoruz. Erkek seni istemese hadi ikna et bakalım görelim. Sen seçilensin, kendinle, yaşamınla, hayatınla sadece seçilensin. Hayat tiyatrosunda sana bir rol biçilmiş o da senin için seçilmiştir. Öyle olmasa sen seçen olsan en yukarı makamlara bile çıkan sana kim el kaldırabilir otur düşün. Sen seçilensin kah satılmak için, kah alınmak için, kah süs için. Sen seçilen olmasan erkegin elimin kiri dediği olur musun, sen seçilmiş olmasan gelin edilirken kına yakılarak sen kocana kurbansın diye mesaj alır mısın? Sen seçilmiş olmasan sana bebekten ya da gençliğinde sen çocuk bakacaksın sen ev işi yapacaksın sen anne olacaksını anlatmak için oyuncaklar alınır mı sana? Sen seçilmiş olmasan erkekler hükümdar olarak yetiştirilirken gördüklerini görür müsün?

Kadındır yuvayı yapan derler, kadındır her başarılı erkeğin arkasındaki derler. Sen ki bu kadar mahirsen neden darp edilensin, neden kaybedensin, neden horlanansın. Otur bir düşün. Neden cinayete kurban gidersin adına medyada aşk cinayeti denen saçmalıklarla hayatına son verilir düşündün mü? Erkek dünyasında sen boyun eğmedin sen hakkını savundun sen seçmek istedin seçilmek değil bu nedenle darpa maruz kaldın bu nedenle cinayete kurban gittin.

Küçücükten çocuk yetiştirilmesi denen aldatmacada aslında -erkek hükümdar ya da savaşcı kadın da aciz bir canlı olarak- rollerin kesinleştiği işte eşitlik seçme seçilme hakları vs. gibi aldatmaca bazı ifadelerin de sadece sabun köpüğü olduğu gündemimize baktığımızda apaçık ortadadır.

Adam diyor ki ben kız arkadaşımı seviyorum ben eşimi seviyorum. Külliyen yalan sevmiyor, istemiyor ona bakışı farklı. Sevdiği için mi darpa maruz bırakıyor, sevdiği için mi aldatıyor, sevdiği için mi kafasını gövdesinden ayırıyor... Toplum olarak kadına değer veriyoruz bu da yalan. Sevsek her olumsuzluğu kadına yükler miyiz? Sevsek hak etti ki başına bu geldi der miyiz? Sevsek amacı sadece yaşamını idame ettirmek olan en okumuşumuzu bile aşağılar mıyız?

Elbetteki hayır diyeceksiniz kandırmayalım kimseyi şurda aramızda konuşuyoruz dışarı çıkmaz. Artık herkes kadın erkek diye ayrımla bakmasın olaya insanız biz de insanız diye bağırıyor kadınlar seslerini duyun artık ki verilen haklarda yerini bulsun.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3580 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri