Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Uzman Erbaş ve Uzman Çavuşların da Sorunlarına Kulak Verelim...

20 Ocak 2013 Pazar

Bugün köşemde gelen mailleri tek tek okuyarak yayaınlamaya devam ediyorum. Yine kıymetli maiiller var. Kamuoyu ve devlet büyüklerimizle bu sıkıntıların duyulması adına sese ses vermek adına yayınlıyorum.

Yine kıymetlilerimizden bir uzman erbaşın sıkınıtlarını dile getirdiği maili ;

“merhaba inci hanım gecen günkü assunaylarla ilgili yazınızı okudum ve de çok begendim çok güzel bir üslupla astsubaylarımızla ılgılı sıkıntıları dıle getirmişsiniz. Sizden ricam aynı ilgi ve de uslupla bızım yanı uzman erbaslarında sorunlarını dılegetırmenız yönundedir.  Lütfen şimdi yazacagım konu başlıklarıyla ilgili yazı yazarsanız 40.000 kişilik uzman erbaş ailesini çok sevindirirsiniz. bu 40000 kişinin ailelerinide hesaba katarsak yaklasık 120 bın kısılık bır kıtlenın sorunlarına ses olursunuz. 

Başlıca sorunlarımız :

1-  emeklıligimizin olmaması ve ek göstergemizin olmamasından doşlayı ekonomık sıkıntımızdır  yani 25 yıllık bır uzman erbaşlarla  1 yıllık bır uzman erbaş aynı maası almaktadırlar  ek göstergemizin sıfır olmasından dolayı 25 yıl çalısıp  emeklı olsak bıle aldıgımız maas çok dusktur.

2- görev suresince canla basla calısırken herhangıbır rahazsızlık durumuında 3 aydan fazla  hava degişimi alı-dıgımızda  ordudan ilişkimiz kesiliyor ve aılemız de bızımle beraber madure olmaktadırlar.

3- en ufak bır kabahatımızde koımutanlarımız tarafından cezalandırılabılıyor ve bu cezalar yılk ıcerısınde 1 ayı buldu mu yıne meslekten ıhraç ediliyoruz.  Çogu zaman bu cezalar malesef keyfi olabılıyor...

4- bızlerde aynı sartlarda gerektıgınde dagda  gerektıgınde  ovada  hetrurlu sartlarda bırlıkte calıstıgımız subaylarımız ve astsubaylarımızın  lojmanlardan subaylar %55 astsubaylarımız %40 oranında faydalınırken bız uzman werbaşlar ıse  sıvıl memurlar dahıl olmak uzere sadece %5 lık bır komık rakamla ıfade edılmektedır .

5-ordudakı sozlesmelı subaylar subay -sozlesmelım astsubaylar astsubay muamelesı görürken bız uzman erbaslar ıse er muamelesı gormekteyız  burada erlerımızı asalamak veya hakır gostermek degıl amacım ama bızlerde dıgerlerı gıbı  askerlerımıze emır komuta edıp  gereklı kanunı sorumlulukları almaktayız .

6-sıze 2 yıl oncekı basımıza gelen vahım bır olayı anlatmak ıstıyorum: dıyarbakır ordu evıne 3 arkadas ordu evınde bırseyler yemek ıçın gıtmısler bu delıkanlıların yası 13-16 arasında degısıyormuış. bu delıkanlılardan 2 sı subay ve astsubay cocugu ıken  birısı ıse uzman erbas cocuguymus  nızamıyeden dıger 2 alınırken uzman erbasın oglu babasının rutbesı nedenıyle ıcerı alınmamıs  uzman erbasın oglu ıse arkadaslarına ıçerde bırlıkte olabılmek ıçın  tel orgulerle cevrışlı duvardan ıçerı atlarken dusup kafasını kaldırım tasına vurdu ve de orada beyın kanamasından vefaat ettı  suçu babasının uzman erbas olmasıydı   tamam bızı ordu evlerıne ve de dıger sosyel tesıslere almasınlar fakat en azından es ve cocuklarımıza kendı kurumumuzda zencı muamelesı yapmasınlar. İnci hanım bu ve bunun gıbı  bırcok kotu orneklerı sıralamak mumkun   sızden rıcam bızlerınde sorunlarını  gundeme tasımanızdır... simdiden tesekkur eder. Saygılarımı sunarım Allah yar ve yardımcınız olsun  saygılarımla  “

Ve yine kıymetlilerimizden Uzman Jandarma Çavuşumuzun maili;

“Resen emekli edilmiş Uzman Jandarma Çavuşum. 93 yılında uzman jandarma okulundan mezun oldum.95 yılında jandarma astsubay okulu sınavını kazandım.96 yılında da bu okulda kursiyer olarak, yüksek notlarla mezun olmama bir hafta kala, tören provaları yapılırken, iki yıl üst üste kademe ilerlemesi yapamadığım gerekçesiyle YETERSİZLİKTEN resen emekliye sevk edildim. Hem yüksek başarı ile astsubay okulunu kazandığım, hem de yüksek notlarla mezun olmak üzere olduğum halde, YETERSİZ sayılmak hangi vicdana sığdırılabilir. Bir kursiyerin YETERLİLİK kriteri derslerinde, atışında, sporundaki başarısı olmalıyken, son iki yıl içinde almış olduğum ikişer basit disiplin suçuna dayandırılarak olumsuz sicil düzenlemek suretiyle yetersiz saymak ve ordudan ihraç etmek, ileri demokrasiyi ilke edinmiş ülkemize yakışmamaktadır. Saygılarımla.”

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 17796 defa okunmuştur
hmm ok
kenan tanik
Hmm ok
02 Haziran 2014 Pazartesi 03:43
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri