Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

VATANDAŞ BELEDİYECİLİK OLMALI

19 Kasım 2013 Salı

Adana grev yapan Belediye işçilerinin sabahına uyandı. 4. Büyükşehir olarak çalışanı, öğrencisi ve tüm Adana halkıyla yeni bir güne grev haberinin sürprizi ile uyandı. Sadece özel işletmelere ait otobüs ve diğer araçların yollarda olduğu Adana sabahında Büyükşehir Belediyesi grev için önlemlerini almadığı için  eksi puanlarını arttırmış oldu. Adana gibi bir yerde hele ki  4. Büyükşehir de Büyükşehir Belediye başkanlığı yapmak kolay olmasa gerek. Sadece o koltuğu işgal etmek ya da reklam konusu olmak değildir Adana’da belediyecilik. Adana daha iyiliklere daha güzelliklere layık. Adanalı çalışanın hakkının verildiği vatandaşın sıkıntılarının çözüldüğü sağlam bir Büyükşehir Belediye Başkanını beklemektedir artık. İnsanları çalıştırırken ücretlerini ödemeyen, dış makyajla asıl sıkıntıların kapatılmaya çalışıldığı bir belediyeciliği Adanalı istemiyor artık. Adanalı artık adının güzelliklerle olumlu işlerle anıldığı yöneticiler istiyor. Valisiyle karşı karşıya gelen sadece amacı reklam olan bir zihniyeti istemiyor. Hak yenmeyen vatandaş yöneticiler istiyor Adanalı.

 

Ayrıca bu greve neden olan olaylar zinciri neydi?

 

BİLİNDİĞİ üzere, olay merkez Yüreğir ilçesine bağlı Çukurova Caddesi Anadolu Mahallesi'nde 17 Kasım 2013 günü meydana gelmişti. İddiaya göre bölücü terör örgütü PKK sempatizanları 20:00 sıralarında Çukurova Caddesi'ni trafiğe kapatıp ateş yaktı. Bu sırada Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmelerine ait 122 nolu Levent-Balcalı seferini yapan otobüs mahalleye yolcu getirdi. Otobüs Çukurova Caddesi'nden geçtiği sırada PKK sempatizanları otobüsü taş yağmuruna tuttu. Bu sırada otobüs şoförü Ali Köse'nin (27) kafasına bir taş isabet edince Köse bayıldı. Köse'nin bayılması sonucu otobüs 6 yaşındaki İbrahim Taşkıran'ı altına alarak ezip kamyona çarparak durabildi. Bunun üzerine korsan göstericiler Köse'yi linç edip öldü sanarak çöp bidonunun yanına koydu. Olay yerine gelen polis Köse'yi zırhlı araçla hastaneye kaldırdı. Köse şimdi hastanede makineye bağlı olarak hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Yaşanan bu olayların ardından Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs sürücüleri bugün sabah saat 05:00 otobüs işletmeleri müdürlüğünde toplanarak eylem yaptı. Belediye İş Sendikası Adana Şube Başkanı Zeki Eker, can güvenliklerinin olmadığını bu nedenle bundan sonra sürücülerin baret ile trafiğe çıkacağını belirterek, "Bugün 2.5 saat iş bırakma eylemi yapacağız. Çünkü bizim tek amacımız halka hizmet edip eve ekmek götürmek ancak arkadaşlarımız hergün saldırıya uğruyor. Korsan gösterilerin olduğu mahallelerde 2.5 saat çalışmayacağız" dedi.

Eker'in konuşmasının ardından bir kadın sürücü 2.5 saatlik iş bırakma eyleminin yetersiz olduğunu hergün can tehlikesi atlattıklarını söyleyerek, "Arkadaşımız hayatta kalma mücadelesi veriyor bunun bedeli 2.5 saat iş bırakma eylemi olamaz" diye bağırdı. Bunun üzerine iş bırakma eylemini korsan gösterilerin olduğu mahallelerde 1 güne çıkartıldı. Özellikle kadın sürücüler başkana tek tek yaşadıklarını anlattı. Kimi kadın sürücü gasba uğradığını kimi tacize uğradığını anlattı. Erkek sürücülerde 2013 yılında arkadaşlarının 167 kez saldırıya uğradığını söyleyerek yaşadıkları zorlukları anlatınca kadın sürücüler gözyaşlarına boğuldu. Sürücüler biran önce valiliğin ve emniyetin sürücülerin can güvenliğinin sağlanmasını istedi.

 

BİR BAŞKA ŞOFÖRÜN YAŞADIĞI DEHŞET DOLU ANLAR

Yine Adana'da 10 Kasım 2013 günü PKK yandaşları tarafından yapılan korsan gösteride taşlanan otobüsün sürücüsü, camları kırılan ve içerisine büyük taş parçalarının düştüğü otobüsten canını son anda kurtardı.

Olay, merkez Seyhan ilçesi Denizli Mahallesi'nde 10 Kasım 2013 günü meydana geldi. İddiaya göre, PKK yandaşları yolu kapatıp ateş yakarak geçen araçlara taş atmaya başladı. Bu sırada Adana Büyükşehir Belediyesi'nin Balcalı-Denizli seferini yapan toplu taşıma otobüsü mahalleye girdi. Otobüs bir anda korsan gösteri yapan grubun arasında kaldı. 150 kişilik grup otobüse taşlarla saldırdı. Bu arada atılan taşlardan otobüsün bütün camları kırıldı. Otobüs şoförü Bayram Ali Uluna (38) da atılan taşlardan yaralandı. Otobüsün içerisi büyük kaya parçalarıyla dolarken, şoför otobüsten atlayarak canını zor kurtardı. Şoför önce 155'i, ardından da arkadaşlarını arayarak yardım istedi. Uluna arkadaşlarının ve polisin gelmesiyle kurtulurken, bu arada PKK yandaşları otobüsün deposunu açmaya çalıştı ancak açamadı.

Bayram Ali Ulun, aldığı darbeler nedeniyle 3 gün hastanede yattığını, işe de bugün başladığını belirterek, "Canımı zor kurtardım. 150 kişilik grup acımasızca beni taşladı. Otobüsün bütün camları kırıldı. Biz kendilerine hizmet ediyoruz, onlar bizi öldürmeye çalışıyor. Ben nasıl bu otobüsün içinden sağ çıktım hala inanamıyorum. Çünkü atılanlar taş değil adeta kaya" dedi.

Ulun, eşinin de hamile olduğunu, bebek beklediğini, olaylar sırasında eşinin aklına geldiğini söyledi.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2646 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri