Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

YAPILANLAR YAPILACAKLARIN TEMİNATIDIR

29 Mart 2013 Cuma

Sene 2012 !

Assubayların tüm kamuoyuna seslerinin duyurulduğu zamanlardan bir zaman. Bugüne kadar konuşamayan susan içten içe kan ağlayan bu asil grup hep birden artık bizde varız diyebilecek cesareti göstererek hayli yol aldılar. İçlerindeki akil adamlar ve kamuoyuna seslerini duyuran medya yazarları tarafından epey yol katettiler. Kah medya mensuplarından rahatsız oldular bırakın bizim eteğimizden meşhur olmayı deyip kimi zaman da özellikle seslerini duyuracakları zamanlarda oldukça şirinleşerek o kızdıkları medya mensuplarına buyurun gelin sizi bekliyoruz bile dediler. Aslına onlar da ilk kez böyle bir çalışmanın içinde olduklarından kim onların yanındadır kim değildir bilemediler. Herkese şüphe dolu gözlerle baktılar yaklaştılar. Gerçek dostları kimdir kim değildir tartamadılar. Onlar da haklıydı elbette. Kolay değildi 70 li yıllarda böyle bir hak mücadelesinde tamamına yakını atılmış ya da aileleriyle gözaltı süreci yaşamışlardır. Bana da gönderilen dosyada o anlarda yaşananları gözlerim yaşararak okudum. Hiçbir kula yakıştırılamayacak sadece biz de insanızı anlatmak için yaptıkları hak mücadelelerine bu şekilde davranış bulmaları elbette ki haksızlığın tam ortasıdır.

Sene 2012 oldu ve bu mücadele artık gelişen olayların da etkisiyle daha bir dile gelir duruma geldi. Artık insan hakları kapsamında hukuk kapsamında haklarını daha bilinçli arar oldular. O kadar güzel bir gelişme içine girdiler ki düne kadar dur otur sus denilen bu grup artık insan olduğunu haykırıyordu yere göğe. Ulusal basın olsun uluslararaası basın olsun her birinin gözlerinin üstünde olduğu biz ne yapabiliriz amaçlarıyla yanlarında olma taleplerinin arttığı bir dönemdi ki bu alkışlanacak bir gelişmeydi bunlar o kadar güzel gelişme idi ki bu devletin en üst organlarının dahi hoşgörüsüyle bu hak mücadelelerine devam ediyorlardı. Sosyal medyada klavye başında dahi pekçokları bir araya gelerek davaları için seslerini duyurdular.

Ama gelgelelim yine de bu kadar gelişmeye karşın içten içe bir sancı da yok değildi. Kendi içindeki yazarlar bile bu grubun içinde aslında çatlaklar olduğunu ve bunların bu hak arama mücadelesine halel gelmemesi adına susulduğunu yazacaklardı sosyal medyada. 200.000 çalışan, emekli ve ailelerinden alınan aidatların TEMAD’da sorgusunu yapıyorlardı. Zira bu kadar mücadeleye karşın çok az gelişmeler oluyordu. Hala bir arpa boyu yol katedilemediği düşüncesi hakimdi. Öyle bir duruma gelmişlerdi ki artık kendi içindeki yazarlar olsun belli bir grup olsun TEMAD’a bunları sorarken istifaların gelmesi daha da bir şaşkınlık yaratıyordu. Elbette ki bir nedeni var deniyordu. İçlerindeki yazarları tarafından da TEMAD’da siyasi ikbal ve bu gibi nedenlerle yol ayrımları olduğu gibi isnatlarda da bulunulmaya başlanmıştı ki bu durum bugüne kadar yapılan çalışmaları gölgeleyecek durumdaydı. İçlerinden TEMAD ikinci OYAK olma yolunda mıdır diye soranlar bile vardı. Hatta TEMAD’a üyeliklerin hatta kilit noktalar olan Yönetim Kurulu üyeliklerinde bile sahte isimlerle üye olunduğunu bunların aydınlığa çıkmasının yapılan çalışmaların üzerine kara bulutların konmaması anlamına geliyordu ve elzemdir bunların ortaya çıkarılması. Sonunda TEMAD Başkanı yine sosyal medyada bunların asılsız ve mesnetsiz isnatlar olduğunu asla böyle bir durumun mevzuu bahis dahi olmadığına dair şifaen açıklamalarda bulunuyordu. Ama içlerinden rahatsız bir kesim istifa edenlerin açıklama yapmalarını ve bu konunun karanlıkta kalmamasını zira yapılan ve yapılacak pek çok duruma bu durumların açıklamasız kalmasının sıkıntı doğuracağı konuşulur olmuştur. Hala içten içe sıkıntılı sancılı durumların yaşandığı ve bu sancıların ne zaman biteceği ya da bitirilmesi için neler yapılır diye kulisler oldukça seslidir artık. Sorular fazlasıyla yoğunluktadır. İstifa edenlerin medeni cesaretlerini toplayarak sırf hak mücadelesine halel gelmemesi adına yerlerine gelenlere tebrik mesajları da bu döneme rastlayan gelişmelerdi. Evet TEMAD başkanı Ahmet Keser gerçekten de ekibindeki diğer neferlerle epey yol kat etti. İlk basına, kameralar önüne geçtiği zamanları hatırlıyorum da çekingenlik, ses titremesi vardı ama sonraları yaptığı işin kutsallığına inanmış olacak ki daha bir rahattı.

Kendileriyle sosyal medyada olsun, mail aracılığıyla olsun yaptığım pekçok görüşmede artık ışıkların yakılmasını ve olumsuzlukların günyüzüne çıkmasına dair beklentileri hayli fazladır. Tabi ki bizler sadece çoğunluğun seslerinin temsilcileri ya da elçileriyiz içten içe neler vardır bunu en iyi bilenler kendileridir. Kendi yazarlarıdır ki rahatsızlıkları had safhadadır. Konu ne olursa olsun aydınlık istemektedirler. Hak mücadelelerini tüm ülkeye hatta tüm dünyaya duyuran üstadların bu gelişmelerde ki payları küçümsenemez. TEMAD hayli yol kat emiştir. Maddi ve manevi pek çok çalışamaya imza atacak durumdadır. Çalışma Bakanıyla istişareleri sürmekte olup hemen hemen her kesimle ilişkileri gayet olumludur. Sanırım artık güzel sonlara yaklaşmanın zamanı az kalmıştır. Tarlaya bugüne kadar hayli ürün vermişlerdir. Hasat zamanı gelmiştir.

Sancıların son bulup doğum zamanı yakındır diye düşünmektedir içlerindeki kesim. Tek istekleri ikinci OYAK olmasın TEMAD…

 

Katedilen yoldaki çalışmaları ayakta alkışlarken; O asil gruba saygı ve sevgilerimizle….

 

Son söz; Yapılanların yapılacakların teminatı olacağı zamanlar yakındır diye düşünmektedir yine de sıkıntılı grup.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2906 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri