Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

YARIM KALAN YAŞAMLAR...

12 Kasım 2012 Pazartesi

Yine 17 can gitti ocaklar söndü. 2005 yılında inşan hakları kapsamında soykırımı suç olarak yalarımıza aldık ve iyi ki de almışız başkalarına yaşam hakkı verirken kendi canlarımızın soykırıma tabi tutulmasını önleyemedik. Bu yazımda sadece ve sadece  nasıl bir coğrafyadayız ve orada görev yapan canlarımız nelerle karşı karşıya bunu yazmak istedim.Evet çok yazıldı çizildi ama nasıl bir tehlikeli bölgedeyiz bunları yinelemek adına yazıyorum.

pervarisehitlerimiz.jpg

PKK terör örgütünün Irak kuzeyindeki kampları ile İran-Irak sınır üçgeninde gerçekleşen karakol baskınları yan yana getirildiğinde sınır-terörist-karakol üçlüsü arasındaki ilinti de açıkça ortaya çıkmaktadır. Zap, Avaşin, Basyan ve Hakurk terörist kampları Irak sınırının Hakkari ve Şırnak bölgesinin güneyinde, Jerma ve Kelereş kampları ise İran sınırının Şemdinli ve Başkale ilçelerinin bulunduğu bölgede yer alır. Terörist varlığı ve tehdidinin bulunduğu bölgeler ile Türkiye’nin İran ve Irak sınırlarına uzaktan bakıldığında, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca’nın, kuzey hariç diğer üç cepheden yakın ve ağır bir tehdit altında bulunduğu hemen göze çarpar.

cukurca.png

Tehdit nerededir? Irak kuzeyindeki Zap, Avaşin, Basyan ve Hakurk PKK kamplarındadır. Teröristlerin Irak kuzeyindeki Basyan, Hakurk ve Jerma kamplarında olduğu, bu tehdide karşı önlem alınmaz ise eğer, sınır boylarındaki karakolların saldırıya uğrayacakları kaçınılmazdır.

Şemdinli Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı’nın Aktütün Bölüğü 9 Mayıs 2008 günü teröristlerin saldırısına uğradı ve 6 şehit verdik. 3 Ekim 2008′de bir daha saldırıya uğradı, bu kez 17 şehit verdik. Aslında bu saldırılar ilk değildi, aynı bölük 12 Eylül 1992’de de saldırıya uğramış ve 22 şehit verilmişti. Karakol baskınları uzun yıllar Türkiye gündeminden hiç düşmedi. Daha yedi ay önce Dağlıca’da konuşlu bir piyade taburu Aktütün’le aynı kaderi paylaştı ve Irak’tan gelen kalabalık bir terörist gurubun baskınına uğradı.

daglica-aktutun.png

Ardı ardına gelen baskın haberleri, çatışmalar ve şehitler kamuoyunu derinden etkiledi ve kamuoyu haklı olarak terörün yarattığı olası tehditleri düşünmeye ve alınan karşı önlemleri sorgulamaya başladı; PKK bu cüreti nereden alıyordu, teröristler sınırı nasıl geçiyordu, terörist varlığı önceden nasıl tespit edilemiyordu, hava harekâtı neden sonuç vermiyordu?

Kamuoyu vicdanında tüm bu soruların açık ve net bir karşılık bulabilmesi için, Türkiye’nin İran-Irak sınırlarında alınan önlemlerin, terörist kampları ile karakolların konuşlandığı coğrafyanın özelliklerinin ve sınır ötesi tehdide karşı alınan önlemlerin gün ışığına çıkarılması gerekmektedir.

mezargedigi.png

Türkiye’nin İran ile mevcut sınırı; doğuda Iğdır’ın Aralık ilçesi ile Nahçıvan Cumhuriyetinin müşterek sınırından geçen Aras Nehri’nin ülkemizden ayrıldığı Dilucu noktasından başlar ve Türk-İran-Irak sınırlarının kesişme noktası olan Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Mezargediği noktasında son bulur. İran Sınırı, 1639 Kasr-ı Şirin Anlaşması ile çizilmiş olup o tarihten günümüze önemli sayılacak bir değişikliğe uğramamıştır. Uzunluğu 454 km olan Türkiye-İran sınırı üzerinde fiziki güvenlik sistemi geçen dört yüz yıla karşın kurulamamıştır. Dağların zirve hattından geçen müşterek sınır üzerinde yaklaşık her yüz metrede işaret amaçlı dikilmiş taşların dışında yol, kule, aydınlatma gibi fiziki unsurlar mevcut olmayıp sınır koruma, piyade ve jandarma karakollarınca çıkılan devriyeler aracılığıyla yapılmaktadır.

pkk-kamplari.png

Şemdinli’den başlayan Irak sınırı ise çok sarp dağların zirve hattından geçerek doğu-batı yönünde uzanmakta ve Türkiye-Suriye-Irak sınırlarının kesişme noktası olan Habur-Dicle (Hezil) Çayı kavşağında son bulmaktadır. İngiltere ile Türkiye arasındaki uzun görüşmeler sonucu 1926’da imzalanan Ankara Anlaşmasıyla belirtilen Türkiye-lrak sınırı çizilmiştir.331 km uzunluğundaki Türkiye-lrak sınırının özellikle 224 kilometrelik bölümü çetin doğa koşullarının yaşandığı çok sarp ve engebeli bir araziden geçmektedir.

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8298 defa okunmuştur
Yeter şehit sayısı
Songül E.
İnci abla keşke elimizden gelse de bizde pkk nın kökünü kazımak için bir şeyler yapabilsek.Allah şehitlerimizin ruhunu şad eylesin demekten başka ne gelir ki elden.Artık şehit haberi duymak istemiyoruz.inşallah gerekli önlemler ilgili makamlarca alınır
12 Kasım 2012 Pazartesi 11:56
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri