Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

YÖK Tasarısından Kısa Kısa...

14 Kasım 2012 Çarşamba

Amacın önüne geçen bir araç geliyor yeni YÖK tasarısı ile. Özellikle yabancı dil puanı 70 ile Yardımcı Doçent olmak yabancı dili çok iyi biliyor anlamına mı gelmektedir. Zaten bilim adamlarımız kendi alanları dışındaki diğer dilleri de çok başarılı bir şekilde temelden almaktadırlar. Burada amaç; ÜDS ile rant sağlayacak dershanelere gelir kapıları açılması mıdır? Şöyle bir düşünelim hangi bilim adamımızın uluslar arası dergilerde makaleleri yayınlanmamaktadır. Zaten unvan yükselmelerinde bu durumların varlığı da  etkilememekte midir? Ya da bir daha düşünelim bir bilim adamı ki bilim dili Arapça olsun, ama ÜDS’de kendi alanlarına hitap etmeme zorunluluğu olmayan bu sınavda Arapça yani alan dili olmamaktadır. Durum böyleyken Alanı Arapça olan bir Yardımcı Doçentten görevde yükselme kriteri olarak bilim alanına uzaktan yakından hitap etmeyen yabancı dil zorunluluğu ile görevde yükselmeye çalışması beyhude bir çabadır.

Dirisiyle İngilizce Ölüsüyle Arapça konuşan milletin 2023 yılının Türk Dili olmasının düşünüldüğü bu günlerde bilim adamlarına dayatılan İngilizce ya da başka bir yabancı dil uygulaması sorunuyla karşı karşıya olunması 2023 yılına kadar Üniversitelerdeki bilim adamlarının beyin göçlerinin artacağı endişesi artma noktasındadır. 2023 yılına kadar bu sakat uygulamalardan kaç bilim adamımız beyin göçüyle farklı ülkelere gidecektir. Akademik kariyer basamaklarının her adımında zaten dil sınavlarının olması tamamıyla bürokrasinin ağır aksak ilerlemesine etkendir. Üniversiteler kendi alanlarında dahiler yetiştiren kurumlarsa ve 2023 Tük dili yılı olacaksa Türkçe’nin ya da dahilerin yok edilmesi asimilasyonu anlamına gelen görevde yükselmelerde kriter olarak gösterilen bu uygulamanın geçerliğini yitirmesi elzemdir.

Akademik yükselmelerde teşvikler dahilerin kendi alanlarının dışında, performansları gözönüne alınmayan uygulamalar dahinin önünde engeldir. Değerlendirmelerde Ön şart kriterleri ile yapılan çalışmaların ortalama olarak ele alınmasıyla insan haklarına karşı insanın ortalama görülmesiyle ihlaller olmaktadır. Bu nedenle de bu tür uygulamaların Yardımcı Doçent ve Doçent görev yükselmelerinde, atamalarında ön şart kriterlerinin kaldırılması elzemdir. Değerlendirmelerde toplam puan olmalı ve ortalama puan anlayışı ile ortaya konulan ortalama zihniyeti ne bir insana ne de kuruma uygun olmayan düzenlemedir.

Bilim yuvası olan üniversitelerin mutlaka bağlı kuruluş olarak yani YÖK altında olmadan Türkiye Yükseköğretim Kalite ve Akreditasyon Kurumu olması ve vizyon olarak da sadece ülkemiz değil tüm dünya üzerindeki üniversitelerini de akredite eden vizyonlar kurumu olmalıdır. Zira pek çok dünya üniversitelerindeki durum budur. İşte böyle bir uygulama da denklik sorunu da çözüme ulaşacaktır. Yurtdışındaki ve ülkemizdeki yabancı yükseköğretim kurumlarının açık öğretim ve uzaktan öğretim programlarndan alınan diplomalara denklik sorunu da bu şekilde çözüme ulaşacaktır.

Özetle; yukarıda yazdığımız tüm uygulamaların işlevsel hale getirilmesi elzemdir.  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2222 defa okunmuştur
yok-yök
adil konu
hiçbir dönemde yök bu kadar sorunların altında kalıp,şaibelerin ağırlığı altında ezilmemişti. böylesi bir kurumdan olumlu bir icraat beklnemesi sadece saflık olurdu.
14 Kasım 2012 Çarşamba 15:35
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri