Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

YOLCULUK...

29 Kasım 2012 Perşembe

Minicik su damlasına, gözleri olmadığı halde yolunu buldurup yaşama tutunduran Rabbime şükürler olsun. Cenneti alemden maddi aleme giden yolculukta hiç hazırlığımız olmadan bir alak halinde tutunduğumuz ortamda bile sabırla, şükürle oluştuğumuz anın mucizesini düşünelim. Bir karıncanın ufacık karıncanın yolunu bulduran yiyeceğini bulduran Rabbimin mucizesini düşünelim. Biz aciz kullar ki aslında kimiz aslında hiçbir şeyiz.  Aslında hiçbirşey değilken de çok şeyiz. Biz Yüce Rabbimin yarattığı yüce Rabbimin suretini verdiği özel kıymetli bulunmaz bir değeriz. Dünya denen maddi yaşamda biz dahil her şey Rabbimin kendisinin sureti değil midir? Tek olan Rabbin pek çok suret olarak görünümü değil midir gördüğümüz. Rabbim biz aciz kullarını, gökteki bulutları, yağan yağmuru, ağacı, çiçeği, böceği daha sayamadığım çok şeyi kendi sureti üzerine kurmamış mıdır? Bize iki göz vermiştir her şeyi tüm olarak görelim diye, bize idrak vermiştir okuduğumuz, gördüğümüz her şeyi yüzeysel değil bütünsel görmek için. Acılar vermiştir acıların yanında görebilene tatlıları da vermiştir. Görebiliyor muyuz? Mutluluklar vermiştir mutlulukların yanında sorguluyor muyuz neden mutluyum diye ? Sorguluyor muyuz bu bir sınav mıdır bana diye? Malımızı mülkümüzü çok vermiştir düşünür müyüz bu mal mülkü neden verir diye beni çok mu sever de verir diye? Her şey yolunda giderken huzuruna varıyor musun Rabbimin hiç düşündün mü en son ellerini ne zaman açtın dua ettin ya da şükür ettin? Hep sıkışınca mı Rabbinin huzurundasın, hep tövbe edeceğinde mi Rabbimin huzurundasın? Nefsini ne zaman dizginledin ve bunun için ne zaman şükür için huzuruna geldin ellerini açtın? Fıtratının gereğini en son ne zaman yerine getirmeye karar verdin? O boş bakışların, o tümel olmayıp sığ bakışını sorguladın mı? Gittiğin yol nasıl kimler var yanında bu yolda hiç düşündün mü? Sevgiyi, merhameti ve kıymet bilmeyi nefsinle mi algılıyorsun yoksa Yunus gibi, Mevlana gibi aslında Rabbine duyduğun bağlılık olduğunu bilerek mi bu bilinçle için titreyerek kul hakkını göz önüne alarak mı yaşıyorsun yaşatıyorsun sevgiyi, merhameti ve kıymet bilmeyi? Ağacında olmamış ham bir zat mısın yoksa olgunlaştın mı artık bu yolda yürümeye kararlı mısın?  Her şeyde “mevlam neylerse güzel eyler” diyebiliyor mu dilin ve yüreğin, her şeyde vardır bir hikmet diyor musun yoksa isyanda mısın hala? Geldiğin gibi olmadığın ortada ama geldiğin gibi olmanı isteyenlerle sana gel diyenlerle yürümeye hazır mısın uçurumun kenarına gelmeden zaman çok geçmeden yolunu artık nura döndürmeye hazır mısın?

İşte tam da burada idrak etmeliyiz ki; dünyadan herkes ahirete yolculuk yapıyor, herkes bir vasıtaya binip gidiyor. Önemli olan bir vasıtaya binmek değil, doğru vasıtaya binmek önemlidir. Yanlış vasıtaya binen, istediği yere değil, vasıtanın gittiği yere gider. Kâbe’ye gitmek için niyet edip Paris’e giden uçağa binen, niyeti halis olsa da Kâbe’ye varamaz.

Allahü teâlâ rızka kefildir ama imana kefil değildir. Doğru iman sahibi olmaya çalışmalıdır. İtikadı düzeltmeden önce ibadet etmenin faydası olmaz. Doğru itikad, ehl-i sünnet itikadıdır. Doğru itikad 1 rakamı gibidir. İhlaslı ibadetler sağına konan 0 (sıfır) rakamı gibidir. Bir sıfır konunca 10, iki sıfır konunca 100 olur. Sağına ne kadar 0 konursa değeri artar. 1 çekilirse hepsi 0 olur. İhlassız, yani riya ile yapılan ameller de, soldaki sıfır gibi yani 1 rakamının soluna konan sıfır gibi değersizdir. İtikad doğru olunca ibadetleri arttırmak, insanın gayretine, ihlasına, ilmine bağlıdır. İstediği kadar artırır. Ancak, doğru itikadı, yani ehl-i sünnet itikadı yoksa ibadetlerinin hiç faydası olmaz, soldaki sıfır gibi değersizdir. Bütün dünya bize verilse, fakat itikadımız düzgün değilse, halimiz haraptır. Eğer bütün dertler bize verilse, itikadımız doğru ise, üzülmek gerekmez.

Asıl yolda yürümek için niye hala duruyoruz…

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2654 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri