Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Asla Affetmezler

20 Mayıs 2009 Çarşamba

Necmettin Erbakan 30 yıllık siyasi mücadelesinin neticesini 70 yaşında başbakan olarak aldığında; çetin ve zorlu günlerin kendisini beklediğini herkesten daha fazla biliyordu.

 

Hiç unutmam başbakan olarak göreve başladığı ilk günün gecesinde Kanal 7 ekibini (Ahmet Hakan Coşkun ve Zahit Akman) evinde ağırlamış ve yüz ifadesi sanki harpten çıkmış bir haldeydi. Ne bir sevinç gösterisi ne de mutluluk akıyordu yüzünden. Anlaşılan alacak olduğu ağır sorumluluğu düşünüyordu.

 

Zaman kendisini haklı çıkardı. 11 aylık başbakanlığında koalisyon hükümeti 11 defa gensoruyla karşılaştı. Birçoğunu da rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun partisi BBP’nin desteğiyle atlattı.

 

Geçen hafta Demirel 28 Şubat'ı kendi açısından bana göre çok iyi izah etti. Söylediği ve iddia ettiği şuydu. 28 Şubat bir darbe değildir. Darbe dediğiniz zaman hükümetler düşer, liderler hapse atılır, kurumlar, partiler kapatılır. Peki 28 Şubatta bunların hiçbirisi oldu mu? Hiçbiri olmadı. Hükümet Hazirana kadar devam etti ve sonra Erbakan istifa etti.

 

İstifa etmeden önce de ortağı Çillerin hükümeti kurması için yeterli imzaya sahip olduklarını beyan etti. Usta oyuncu Demirel ne yaptı? Görevi hemde kendi eski partisi olan Çiller'in DYP'sine vermedi. Kendisini eleştirenlere de bu cumhurbaşkanın yetkisindedir dedi, ki zinhar doğrudur. Nasılki Demirel ve Sezer gerek anayasa mahkemesine ve gerekse rektörlüklere yetkileri dahilinde kendi görüşlerine yakın kişileri atadılar, Abdullah Gül’de aynısını yapıyor. Dolayısıyla Demirel'de hükümeti kurma görevini meclisteki herhangi bir milletvekiline de verebileceği için Yalım Erez’e verdi. Deyim yerindeyse Demirel’in fendi Erbakan’la Çiller’i yendi.

 

Erbakan istifa etmek yerine, erken seçim kararı alsa ve halka da deseydiki, ‘ey halkım bana dayatmada bulunuyorlar. Bu kararları (28 Şubat) uygulamamız mümkün değildir. Takdiri size bırakıyor ve seçime gidiyorum.’ Sizce RP ve DYP %60 ın üzerinde oy almazlar mıydı. Abdullah Gül’ün cumhurbaşlanlığı engellendiğinde seçime gidilince sonuç ne oldu? Ak Parti %10 extra oy almadı mı?

 

*** 

 

İki ay önce yapılan mahalli seçimlerden sonra da DP ‘nin gelecek vaadeden genç lideri Süleyman Soylu bir başka acemilik daha yaparak liderlikten ayrıldı. Sonra Cindoruk’un aday olduğunu görünce yeniden aday oldu ancak iş işten geçmişti. Eski kurtlar Süleyman Soylu’yu kolayca boğdular.

 

Halbukisi Ergenekon,  darbeciler, 28 Şubatçılar, derin devletçilerce hiç alakası olmayan Süleyman Soylu liderliğe devam etseydi; bir sonraki seçimde Saadet Partisi ve BBP ile yapılacak bir ittifakla barajı rahatlıkla aşacakları aşikardı. Mecliste temsil edilmediğiniz müddetçe parti olarak ne kadar süre ayakta kalabilirsiniz?

 

Mecliste böyle bir oluşumun olması hem millet için ve hem de Ak parti için büyük bir şans olurdu.

 

Ancak kurtlara fırsat verdiğinizde; onlar işi asla şansa bırakmaz ve asla affetmezler. Umarız gelecek nesil liderleri tarihteki bu iki büyük hatayı tekrarlamazlar.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4032 defa okunmuştur
BİRGÜN YİNE YAZARIM İNŞAALLAH
Ercan BİTİKÇİOĞLU
Lale Kusavari kardeşim, Nigar hanımın yazısı habernamede (Ötelerden Mektuplar) duruyor. Benimse kendi isteğimle biraz ara vermem gerekti. Belki ileride yine yazarım, Kemal Bey'in bu işte direkt olarak bir dahli yoktur. Selam dua ve hürmetlerimle.
28 Mayıs 2009 Perşembe 14:53
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ERDEMLİ OLMAK KOLAY MI?
Mustafa ORHAN
Erdemli olmanın gereklerinden birir de cesarettir. Medeni cesaretimiz olmadığı için kaybediyoruz ve kaybetmeye devam edeceğiz malesef. Elin oğlu ne kadar cesur değil mi?
27 Mayıs 2009 Çarşamba 09:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Kamal beye
Lale Kusavari -qezeteci
Merhaba Kemal bey Nigar hanimin yazilarini sizin siteden hangi sebebden aldiniz? Merak etdim bir okucusu kibi. Doqru kendisine sordum Bir sey bilmediyini dedi Ne oldu sizedemi tesir etdiler Ercan bey de qaliba Nigar hanimla ayni taleyi yasadi Nigar zaten habernameninde sona kadar dayanamayacaqin bilirdim
25 Mayıs 2009 Pazartesi 12:10
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Salam
Aynurə Həsənova
MARAQLDIR
23 Mayıs 2009 Cumartesi 14:21
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bence de hata
Saliha Zengin
Bence de Erbakan ve SOylu stratejık hata yaptılar. Bahçeliden hiç mi ders almadılar. Bırkaıyorum dedi sonra aynen devam ve iki dönemdir de mecliste paşalar gibi yaşıyor. Siyaset aynı satranç gibi bir oyun. Mesut Yılmaz bir zamanlar çok iyi bir oyuncuydu.
20 Mayıs 2009 Çarşamba 23:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri