Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Bakanlar vekil olmamalı

27 Haziran 2011 Pazartesi

Üçüncü kez hükümeti kurmaya hazırlanan Başbakan Erdoğan'ı çetin işler bekliyor. Bir çok basın kuruluşu ve yazarlarda bakan toto oynuyorlar.

Erdoğan yeni bakanlar kurulunu da yakında açıklayacak. Şüphesiz her dönemde olduğu gibi süpriz isimler kabineye gireceği gibi, vazgeçilmez denilenlerden de mutlaka kabine dışında kalanlar olacaktır.

Bendeniz bakan-toto yapmıyacağım. Dünyanın bütün demokratik ülkelerinde olduğu gibi; Başbakan Erdoğan'ın da 4 yıl birlikte çalışacağı ekibini seçmesi en büyük hakkı. Umarız en layık olanlarını ve hizmet aşkı olanları ve heyecanlarını yitirmemiş kişileri seçer Sayın Erdoğan.

Benim itirazım ise farklı.

Bakanlar kuruluna girecek kişilerin milletvekilliklerinin düşmesi taraftarıyım. Zira hem bakanlık ve hem vekillik full time (Tam günlük) bir iştir. Dolayısıyla başta ABD de olmak üzere tüm medeni ülkelerdeki gibi; bakanların vekillikleri düşmeli ve yerlerine farklı kişiler seçilmelidir. İki görevin aynı anda yürütülmesi mümkün değildir.

Vekillik adı üstünde milletvekilliğidir. Millet eğer temsilcisini yoğun işlerinden dolayı hiç göremeyecekse; ulaşamayacaksa, o zaman niçin benim vekilim var diye avunup dursun?

Bir örnek verecek olursam; daha öncede belirttiğim gibi, Gümüşhane'nin bir vekili var ve AK Parti'li. Erdoğan olurya Ahmet Davutoğlu yerine Dışişleri Bakanlığını,  veya Egemen Bağış yerine AB Bakanlığını Gümüşhane vekiline verse; düşünebiliyormusunuz, koskoca şehrin tek milletvekili var ve o da senenin çoğunu Türkiye dışında geçiriyor.Zira kendisi bakan.

Diğer icracı bakanlıklarda da durum farklı değildir. Bakanlar çok yoğun çalıştıklarından dolayı seçildikleri şehrin vatandaşlarıyla, onların sorunlarıyla, temsil ettikleri şehirlerin dertleriyle ilgilenebilmeleri mümkün değildir.

***

Erdoğan güzel bir uygulama başlatarak Bakan Yardımcılığını getiriyor bu dönemde. Bu şüphesiz gayet güzel ve birçok ülkede senelerdir olan bir durum. Ancak dediğim gibi Bakanların da meclis dışından veya vekillikleri düşürülerek seçilmeleri elzemdir.

***

Diğer bir konuda yine başta ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi; milletvekillerinin seçildikleri illerde ücreti devlet tarafından ödenen büroları ve burada yine devlet tarafından maaşları ödenen görevlileri olmalıdır.

Vatandaş taa Bitlis'ten, Rize'den Kırklareli'nden onca yolu vekiliyle görüşmek adına katedip Ankara'ya gitmemeli. Bürolarda çalışan görevliler, vatandaşların şikayet, dilek, temenni ve tekliflerini alıp sürekli vekillere yollamalı. Böylece katılımcı demokrasi, ve millet devlet işbirliği oluşmuş, vatandaşın dertleri de masraf yapılmadan çözülmüş olur.

Yok eğer bu kadar masraf bizim devletimize lüks olur derseniz; o zaman da şunu hatırlatırım. Devlet gurubu olan partilere yıllardır neden milyonlarca parayı akıtıyor. Ya bu para hiçbir partiye verilmez, ya da verilmeye devam edilirse; dediğim şekilde vekil ofisleri açılır.

Son olarak Başbakan Erdoğan'a bir kez daha üç konuyu hatırlatmak istiyorum ve bu üç konuda cesur ve radikal karar almasını bekliyorum

1) Bakanlar vekil olmamalı. Sadece bir şehri değil Tüm Türkiye'yi temsil ettiklerini unutmamış olurlar ve böylece adaletsizlikte ortadan kalkar.

2) Milletvekillerine zorunlu ofisler açılmalı ve vatandaş hizmeti yaşadığı şehirden bizzat görmeli ve Ankara'da kuyruklarda kendini heder etmemeli.

3) Bir sonraki seçimlerde başlamak kaydıyla MUTLAKA dar bölge seçim sitemine geçilmeli. Hakan Şükür'de böylece İstanbul'un hangi ilçesini temsil ettiğini öğrenmiş olur.

Karşı kıyıdan selamlarımla

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5342 defa okunmuştur
Neden Milletvekili Olunur
Metin ÖZGÜL
Bütün mesele insanların neden milletvekili olduğu ile ilgili. Malesef vizyon, misyon gibi kavramlardan ziyade çıkar ön planda. Bir hizmet yöntemi değil vekillik. Vekilin bir ekibi, lokalde bürosu olmalı. Oralarda stajer olarak çalışmalı kariyer planlamasında politika olanlar. Ben gidip bir derdim varsa oralara müracat etmeliyim. Ne işim var Ankarada. Hem neden herkes vekilin vatini alsın ayrı ayrı. Göreceğiz bu dönemde "Usta ve çıraklarını". Yararlı yazınız için teşekkürler.
03 Temmuz 2011 Pazar 23:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
...
esra
kemal abi cok guzel dusunmussun.peki basbakanin bu yaziyi okuma ihtimali yuzde kac...
02 Temmuz 2011 Cumartesi 22:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Yapmaz Bence
Yakup KUTLU
Kemal Bey, Teklifiniz gayet güzel lakin ERDOGAN YAPMAZ bunu.
28 Haziran 2011 Salı 21:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri