Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Çaylakla Çatlaka Kaldık

08 Ekim 2008 Çarşamba

 

Amerika'da başlayıp neredeyse bütün dünyayı saran ekonomik kriz dünya gündeminin bir numarası olmakla birlikte, yine bütün dünya aynı zamanda merakla önümüzdeki ay yapılacak ABD Başkanlık seçimini takip etmektedir.

 

Dün akşam McCain ve Obama'yı ikincisi yapılan açıkoturumda izledim. Obama deyim yerindeyse McCain'i sildi süpürdü. Obama eğer bir aksilik olmazsa önümüzdeki ay yapılacak seçimi kazanıp Ocak ayında Amerika'nın ilk siyahi başkanı olacak. Bu aynı zamanda Amerika'nın gelmiş geçmiş en başarılı başkanlarından olan Bill Clinton için de çok anlamlı olacak. Zira 54 yaşında emekli olan Bill Clinton, ölmeden bir siyah, bir İspanyol ve bir Asya kökenlinin ABD başkanı olmasını görmek istiyorum demişti. Kaderin cilvesine bakınki; Obama Clinton'un eşi Hillary'i yenerek ABD başkanlığına koşar adım gidiyor.

 

Daha önce de yazmıştım. Başkan yardımcılığı da ABD için çok önemli. Zira başkan ölür, öldürülür, istifa eder veya azledilirse anayasa gereği başkan yardımcısı otomatikmen başkanlığa geçiyor. Bir çok ABD başkanı öldürülüp ya da azledildiği için tarihte birçok başkan yardımcısı erkenden beklemedikleri bir anda başkanlığa geçmişlerdi.

 

Obama ve McCain yardımcılarını seçerken her ikisi de çok stratejik davrandılar. Obama kendisini tecrübesizlikle eleştirenlere koz verircesine aynı zamanda bir Türkiye karşıtı olan ve deyim yerindeyse patavatsız/çatlak yaşlı Joe Biden'i (Amerika'nın Demirel'i' O da Demirel gibi statükocu ve araba kullanamıyor') kendisine yardımcı seçti.

 

McCain'de Obama'ya inat bir taşla üç kuş vururcasına bir bayan, Vali, Genç ve Alaska'lı Çaylak Sarah Palin'i yardımcısı olarak seçti. İlk başta Palin özellikle Hillary Clinton taraftarları dahil olmak üzere bayanların desteğini aldı ancak zamanla çaylaklığı ortaya çıkınca bu destek boşa çıktı.

 

Bazılarınız bize ne ABD başkanlarından ya da yardımcılarından diyebilirsiniz. Ancak benim gibi ABD'de yaşamanızdan dolayı değil, dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım şunu kabul edelimki ABD şu an için bozuk ekonomisine rağmen hala dünyanın tek süper gücü. O açıdan bu ülkeyi yönetecek olanların herkesi yakınen ilgilendirmesi gerekir diye düşünüyorum. En basitinden örnek verecek olursam Bush'un yerine akil bir demokrat başkan olsaydı Irak'ta ve Afganistan'da yapılan bu zulümler bence olmazdı.

 

En sonki senaryolara göre birçokları şöyle düşünüyor. Eğer McCain seçimi kazanırsa yaşlılığından ve hastalığını yenmiş olmasına rağmen kanser geçmişinden dolayı 4 yılını bile tamamlayamaz, dolayısıyla Çaylak Sarah Palin başımıza bela olur diyorlar. Şayet Obama seçilirse; o da kuvvetle muhtemel ikinci Kenndey olacağı için yine kuvvetle muhtemel öldürülecek, bu seferde çatlak Biden başkan olacak.

 

Yani ABD deki durum aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık hesabı.

 

Umalım ve ümid edelimki seçimlerden sonra bütün dünyaya huzur, barış ve refah getirecek bir yönetim ABD de işbaşına gelir.

 

Karşı kıyıdan hepinize selamlarımla

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4586 defa okunmuştur
t.c.k.b.
kadır babulu
sayın bozkurt.264 yazılarınız ne guzel kopyalanmıs.5180 t.c.a.ş. basladı golge olmaya semsıyenı tak yagmurlar gelıyor ızıne ayrıl sevgıler saygılar gorusuruz. sen ayın hılal oldugu zamanı seversın hoscakal
11 Ekim 2008 Cumartesi 23:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
pazar 53 te yorum yaptım
yılmaz
sayın teyze oğlu geniş yorumu pazar 53 sitesine yazdım.oradan okumuşsundur memleketten selamlar yılmaz bozkurt 05354404537 .
11 Ekim 2008 Cumartesi 07:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
değişen bir şey yok
Selma Kutlu
Karşı kıyıda değişen bir şey olmayacak, diyorsunuz. Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıktı hesabı, Cumhuriyetçilerle Demokratların seçim yarışı da ABD dış politikasını çok fazla değiştirmeyecek.
08 Ekim 2008 Çarşamba 22:25
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Al birini vur
Besim Geçmez
Kemal Bey, Sayenizde ABD siyasetini yakınen takip etmiş oluyoruz. teşekkür ederiz. Öyle gözüküyorkıi başkan ayrdımcıları resmen al birirni vur ötekine pozisyonunda.
08 Ekim 2008 Çarşamba 16:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri