Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

En İyi Tebrikleşme Nerede Yapılıyor?

16 Eylül 2010 Perşembe

Müslümanların senede iki bayramı var. Her bayram bir öncesini aratsa da bazı yörelerimizde gelenekler bozulmadan yüzyıllardır devam ediyor.

 

Bendeniz bugüne kadar gerek Türkiye’de ve gerekse ABD’de çok değişik camilerde ve şehirlerde bayram namazı kıldım ve dolayısıyla muhtelif bayramlaşmaya şahit oldum. Eskiden hemen herkes uzun kuyruklar oluşturarak birbirleriyle bayramlaşır, böylece dargınlıklar ortadan kalkardı.

 

Son yıllarda bırakın uzun kuyrukları, gerek Türkiyede ve gerekse ABD’de gördüğüm bayramlaşmalar vahim bir durum arzediyor. Zira sanki herkesin acelesi varmışcasına cemaat ya yanındaki bir iki kişiyle, ya da çok yakınıyla bayramlaşıp hemen çekip gidiyor; ya da salondaki yemeğe (ABD için) hücum ediyor bayramlaşmadan.

 

chicago-1-new.jpg

 

Osmanlı ecdadımız başta Anadoluhisarı'nda olmak üzere birçok namazgahlar yapmış. Özellikle yaz aylarında tüm belde sakinleri, mahalle camii yerine, namazgaha akın ederek toplu halde bayram namazını eda edip bayramlaşmışlar.

 

Evet şimdi de ABD’de başta Chicago, Dallas, Boston gibi büyük şehirlerde kışın kapalı spor salonlarında, yazın da futbol sahalarında 40 binlere varan katılımla bayram namazları kılınıyor. Peki ya sonrası?

 

İstanbul ve diğer büyük şehirlerdeki birbirini tanımayan, senede bir veya iki kez bayramda karşılaşan insanlar zaten bayramlaşma kültürüne alışmadan evlerinin yolunu tutuyorlar.Köylerde durum nasıl acaba?

 

İşin garibi benim için bayram namazına iştirak ettiğim camilerde cemaat hergeçen sene artarken; bayramlaşanlar azalıyor.

 

Bunun bir istisnası varki hepinizin bir defa olsun hayatında bu muhteşem bayramlaşmayı yaşamasını hararetle tavsiye ederim.

 

Anadolu’muzda bunun gibi kim bilir daha nice orijinal kültürlerimiz, örf ve adetlerimiz vardır.

 

Adını Osmanlı öncesi Karamanoğlu Beyliğinden alan bir köy var Bolu’da. Bolu’dan Mengen’e doğru giderken Çimento Fabrikasının hemen önünden geçerek gidilen Sazakiçi mevkiinde KARAMANLAR Köyünde yüzyıllardır aksamadan devam eden bir gelenek var. Köye bağlı Yaka Mahallesi de dahil herkes bayram namazını Karamanlar Köyünde kılar.

 

 t33.jpg  t35.jpg t108.jpg t60.jpg t144.jpg  t23.20100916043433..jpg

 

Başta İstanbul ve Ankara'daki gurbetteki (çoğunluğu aşçı) tüm köylüler bayram için akın ederler Karamanlar Köyü'ne. Namaz kılındıktan sonra kış bile olsa bütün cemaat dışarı çıkar ancak hiç kimse evine gidemez.

 

Sonra herkes sıraya girer. İşte işin püf noktası da buradadır zaten. En başta Karamanlar Köyü'nün imamı olur. Hemen yanında Yaka Mahallesi’nin imamı. Sonra herkes birbirini tanıdığı için tüm köylüler görevi, sıfatı, titri ne olursa olsun herkes yaş sırasına göre bayramlaşmaya başlar imamlarla.

 

Bayramlaşma bittikten sonra köylüler misafirleri ağırlarlar sabah kahvaltısı için. Kahvaltı ama ne kahvaltı. Herşey tabii, herşey leziz. Yine adet gereği çay en sonda gelir. Kahvaltıya çaysız başlayamayanların biraz daha sabretmesi gerekir.

 

Öğlene kadar tüm köylüler birbirleriyle doyasıya muhabbet edip bayramın hakkını verirken; öğlen de yine hep birlikte cami de yemek yenilir, dostluklar pekiştirilir.

 

Dostlar söyleyin şimdi. Siz bir dahaki bayramda nerede bulunmak istersiniz? Namazdan sonra bir iki kuru selamlaşıp bayramlaşma mı; yoksa bayramın hakkını vererek, yaş sırasına girip Bolu Merkez KARAMANLAR Köyü’nde mi olmak istersiniz?

 

Kurban Bayramınız şimdiden mübarek olsun.

 

Karşı kıyıdan selamlarımla....

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6866 defa okunmuştur
Bayram
muntari
Kemal kardeşim kurban bayramını erkenden getirmişsin.Bu yazıda dikkatimi çeken hem Türkiyede hemde ABD de bayram sonrası acelece camiden ayrılma durumu var.Yani herkesle bayramlaşmadan camiden ayrılma durumu bütün dünya müslümanlarında geçerli.O zaman yeni çözüm bulma durumu olmalı diye düşünüyorum.
19 Eylül 2010 Pazar 10:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
BAYRAMLAR VE BEN!
ömür
evet bayramlarda DOSTLUKLARIN,AKRABALIK BAĞLARININ,SEVİNÇLERİN,UMUTLARIN BİRLEŞMESİ GEREKİRKEN,NE YAZIKKİ GİT GİDE BU ÖZLERİMİZİ KAYBETTİK BİLE;benim çocukluğumdan beri bayramlarla PEK ARAM YOK.hertürlü kutlamayı ve hatırlatmayı güzel sözlerimle,içtenliğimle çevreme yansıtırım,ama dedim ya benim aram yok.küçüklüğümden beri ANNECİĞİME HASRETİMDEN BAYRAMLAR BANA HEP SOĞUK GELMİŞTİR.BU YAZINIZDAN DOLAYIDA SİZİ KUTLARIM Kemal bey.ÖZLERİMİZİ HALKIMIZA YANTIIĞINIZ ve HATIRLATIIĞINIZ İÇİN VAR OLUN.YÜREĞİNİZE SAĞLIK...
18 Eylül 2010 Cumartesi 08:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bayramlar
hülya ekinci
bayram sabahları annem erkenden kaldırırdı bizi...kahvaltıyı hazırlardık ama babam bir türlü gelmezdi kapıda onu beklerdik,bütün herkes namazdan sonra bayramlaşma sırasına girermiş şimdi ise nerdeyse namaza bile gidilmeyen bir zamandayız...bir de eski insanlar için bayram gerçekten çok önemliymiş akraba ziyaretleri,kabir ziyaretleri vs. şimdi ise kendi adıma söylim akraba mı aman boşver gezelim tozalım bayramı bitirelim oldu ne yazık ki...yaşım çok değil belki ama ben özlüyorum eski bayramları...
17 Eylül 2010 Cuma 20:06
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri