Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kemal BOZKURT

Gücünü Bilmeyen Şehir

23 Temmuz 2009 Perşembe

Hafta başında üniversite eğitimim nedeniyle 4 yıl yaşadığım Selçuklu'nun başkenti Konya'daydım. Ziyaretimin iki ana sebebi vardı. Dostlarımı, mezun olduğum okulumu ve hocalarımı görmek, ayrıca 1.5 yıldır internet üzerinden görüştüğümüz habername'nin yazılım ve tasarımını yapan CM Bilisim'i yerinde görmekti.

Yıllar sonra gezdiğim Konya'yı tanıyamadım desem yeridir. Bir şehir 15 yılda bu kadar mı gelişir? 1993'te mezun olduğum Hz. Mevlana'nın bu güzel şehrinde, değişmeyen Alaattin Tepesi ile Mevlana Türbesinin yanıydı.

Konya deyim yerindeyse son 10 yılda resmen uçmuş. Pırıl pırıl ve geniş caddeleri, otopark sorunu olmayan düzenli, kaliteli, görkemli apartmanları, adım başı tertemiz parkları, sudan ucuz Meram'daki villaları, 70 bine dayanan öğrencisiyle Selçuk Üniversitesi, 5 i devletin ikisi özel 7 adet sanayi sitesi, kongre merkezi, muhteşem kültür merkezi, İttifak Holdinge ait 42 katlı kulesi ve daha nice muhteşem eserler...

Konya eskiden gecekondusu olmayan tek şehir olarak ün salmıştı. Konya'da şu anda da gecekondu yok ancak eklenen çok şey var.

Prof. Dr. Orhan Çeker sadece okul döneminde değil, yazın da cami altı ve üstünde modern mevlana olarak kesintisiz hizmete devam ediyor.

Prof. Dr. Kazım Ürün yıllarca öğrenci alınmayan Doğu Dilleri bölümüne iki yılda 500 öğrenci alınacağı müjdesini verirken gözlerinden hizmet aşkı akıyordu.

Kampüs içinceki Tekno Kent'te Cm Bilisim başta olmak üzere onlarca yazılım firması dünya çapında işler yapıyorlar.

Ercan Uslu Türkiye'nin en şanslı Kültür Daire Başkanı olarak kısa sürede bitirilen Mevlana Kültür Merkezinde uluslararası hizmet veriyor.

Osman Şimşek Mali Müşavirliğinin yanında gelen misafirlerine mihmandarlık yapıyor. 

İki özel üniversitenin önümüzdeki sene eğitime başlıyacağı Konya'da onlarca özel okul ve anaokulu da var.

Konyalı'ların en büyük isteği uçakların Sabiha Gökçen Havaalanına inmesi. Zira Türkiye'nin otomotiv yan sanayisinin kalbi olan Konyalı işadamları, İzmit ve Adapazarına Sabiha Gökçen havalanından gitmek istiyorlar.

Konya'lının en büyük eksiği, kendi şehirlerinin gücünü henüz bilmemeleri. Konya çok kısa sürede bir dünya yıldızı olmaya aday.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3962 defa okunmuştur
eski bir dost
ilhan arı.kırklareli
kemal kardeşim konya yazını okudum konyanın dünya ile entegre olabilme fırsatlarını da işlersen sevinirim hani kırklareli ne gelecektin bir gün kırklareli ile ilgili izlenimlerini de yazarsan sevinirim selam
08 Ağustos 2009 Cumartesi 11:47
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
camialtı öğrencisi
yakup pekdoğru
sevgili kemal abi seni dinlemekten gerçekten çok zevk aldım sempatik ve enerji dolusun allah daim etsin tekrar camialtında buluşmak dileği ile....
31 Temmuz 2009 Cuma 22:03
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAXSIDIR
LALE KUSEVARI
KAMAL BEY BU YAZINIZDA DIGERLERI KIMI HAKIKETLERE SOYKENIR TEBRIK EDERIM SAYQILARIMLA AZERBAYCANDAN
27 Temmuz 2009 Pazartesi 13:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
camialtı
bayram biçer
s.a sevgili kemal bozkurt kardeşim 11 yıllık A.B.D maceranı 46 dakikada anlattığın camialtını unutmadığınız için teşekkür ediyorum. bendeniz camialtının hizmetkarı.b.biçer.
26 Temmuz 2009 Pazar 16:04
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Zihniyet Değişimi
Musa Pazarlı
Konya'nın fiziki değişimine ve gelişimine kimsenin itirazı yok. Dünya takdir ediyor. Son 10 yılda yaşanan acı tecrübeler, Konya'da önemli bir zihniyet devrimine de yol açmış, asıl sevindirici olan bu. Konyalılar artık ticarette, siyasette, cemaatte yaptıkları her işte daha profesyonel düşünüyorlar ve çok daha nitelikli işler yapıyorlar. Konya,sadece gecekondusuz bir şehir olmayı başarmamış, zihniyetteki gecekonduları da yıkmaya başlamış. Tebrik ve takdirle
24 Temmuz 2009 Cuma 03:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri